10 najlepszych animowanych bajek dla małych dzieci

Bajki dla dzieci to pierwszy moment, w którym nasza pociecha spotyka się z fikcyjnymi bohaterami i nierealnymi sytuacjami. Takie programy uczą malucha kreatywności, a relacje przedstawione na ekranie pozwalają na zapoznanie się z takimi wartościami jak przyjaźń czy empatia. Jakie ciekawe bajki dla dzieci powinny znaleźć się w repertuarze małego człowieka?

Dobre bajki dla dzieci — co dają?

Długotrwałe spędzanie czasu przed telewizorem w zbyt młodym wieku może przynieść wiele szkód. Programy animowane nie powinny wypełniać całego wolnego czasu malucha, a być jedynie dodatkiem, który wspomoże pracę mózgu i zapozna go z wyreżyserowanymi postaciami. Aby nie zaszkodzić rozwojowi naszej pociechy, zaleca się, by jej początki z bajkami zajmowały zaledwie kilkanaście minut w ciągu dnia. Wraz z dorastaniem można ten czas naturalnie zwiększać, stopniowo i z rozsądkiem.

Poniżej zebrana lista bajek zawiera w sobie najlepsze i najbardziej polecane tytuły, które niosą ze sobą wartość merytoryczną, relaksują dziecko i pozwalają rozbudzić kreatywność.

Wyspa Puffinów

Wyspa Puffinów
Wyspa Puffinów (źródło YouTube)

Prosta bajka, która nada się szczególnie dla młodszych dzieci. Głównymi bohaterami jest rodzina maskonurów, a cała historia opiera się na ich przygodach. Znajdziemy tu wiele dobrych wzorców, takich jak przyjaźń, miłość rodzinna oraz dobroczynność. Postacie pomagają sobie nawzajem, a ich dialogi nie są skomplikowane.

Ukazana relacja między siostrą a bratem uczy opiekuńczości i troski o drugą osobę. Rodzeństwo wraz ze znajomymi zapoznaje się ze światem natury i pomaga dziecku oswoić się z przyrodą. Odcinki programu zwykle trwają około 7 minut, dlatego dobrze sprawdzi się on przy najmłodszych pociechach. Bajka jest łatwo dostępna w Internecie, np. w serwisie Netflix.

Świnka Peppa

Świnka Peppa
Świnka Peppa (źródło YouTube)

To jedna z tych bajek, która gości na ekranach już od wielu lat i nadal trzyma swoją popularność. Główną bohaterką programu animowanego jest tytułowa Peppa, czyli różowa świnka. Towarzyszą jej rodzice, brat, grono przyjaciół oraz bliscy krewni, a historia opowiada o ich rozmaitych przygodach i przeżyciach. W skórze zwierząt drzemią prawdziwie ludzkie charaktery, które uczą jak nawiązywać relacje oraz jakimi wartościami kierować się w swoich wyborach.

Wiele małych dzieci czuje się silnie związanych z postacią Peppy, głównie dlatego, że utożsamianie się z nią przychodzi im w sposób naturalny. Główna bohaterka jest uczestnikiem wydarzeń, które spotykają także nasze maluchy. Uczęszcza ona do przedszkola, boryka się z kłótniami pomiędzy przyjaciółmi czy rodziną, a także czasem czuje się niezrozumiana.

Postać Peppy pozwala poczuć dziecku, że wszystko, co czuje, jest całkowicie normalne i pokazuje, w jaki sposób radzić sobie ze swoimi emocjami. Dialogi nie są wymagające, a cała kreskówka jest narysowana w prosty sposób, przez co maluchy nie mają trudności z rozróżnianiem poszczególnych bohaterów. Obecnie bajka jest dostępna na płytach DVD oraz na kanale MiniMini, a jej odcinki trwają około 5 minut.

Masza i Niedźwiedź

Masza i niedźwiedź
Masza i niedźwiedź (źródło YouTube)

Seria animowanych programów pochodzących z Rosji podbiła serca dzieci i rodziców. Opowiada o małej dziewczynce, która trafia do ukrytego w lesie domku niedźwiedzia. Tak rozpoczyna się ich wspólna przygoda, którą mamy okazje obejrzeć na ekranie telewizora. Niedźwiedź przyjmuje postać swego rodzaju nauczyciela, który pokazuje Maszy, jak powinna się zachowywać i uczy ją podstaw, zarówno w kontekście życia, jak i relacji. Cierpliwie sprząta, gdy dziewczynka narozrabia i pomaga jej.

Masza jest typową przedstawicielką dzieci — bywa niesforna, cechuje ją duża ciekawość świata i nie zawsze lubi słuchać starszych. Jest zafascynowana wielkim światem i nieustraszona, dodatkowo, jak każdy maluch, uważa, że powinna być najważniejsza dla wszystkich. Historie jej i niedźwiedzia pokazują, jak małe dzieci poznają nowe środowisko, a charakter Maszy sprawia, że nasza pociecha szybko utożsami się z główną bohaterką.

To także bajka, która uczy przyjaźni, pokazuje prawidłowe wzorce w sposób nienachalny i uświadamia dziecku, że każdy ma prawo uczyć się na swoich błędach i szukać własnego sposobu życia. Zachwyt rodziców prawdopodobnie wzbudzi sposób, w jaki narysowana jest animacja. Szczegółowa i estetyczna bajka z przyjemnymi akcentami muzycznymi sprawia, że aż chce się ją oglądać. Produkcja jest dostępna w licznych serwisach streaminowych, a jeden odcinek trwa około 20-25 minut.

Psi Patrol

Psi patrol
Psi patrol (źródło YouTube)

Bajka opowiada o siedmiu uroczych szczeniętach, które wykonują swoje określone zadania. Grupą wyszkolonych psów dowodzi dziesięcioletni chłopiec, Ryder. Wśród zwierzęcego patrolu mamy psa policyjnego, strażackiego, operatora koparki, szczeniaka od zadań w wodzie oraz od zadań lotniczych, a nawet dbającego o ekologię i recykling.

Animowane zwierzęta pomagają ludziom w opresji i pilnują porządku w mieście. Wyszkolone psy uczą empatii i zapoznają dzieci z futrzanymi stworzeniami, które mają ludzkie cechy oraz głos. Dialogi w serialu są nieskomplikowane i pozwalają maluchowi na spokojne nadążanie za rozwojem sytuacji. Liczne serwisy streamingowe pozwalają na dostęp do bajki, a jej odcinki trwają około 22 minut.

Dora poznaje świat

Dora poznaje świat
Dora poznaje świat (screen YouTube)

To kolejny przykład animacji, w której główna bohaterka jest młodą osobą poznająca świat. Podstawową jej cechą jest niezwykła ciekawość do otaczających rzeczy i chęć zapoznania się z kolejnymi. Historia opiera się przede wszystkim na podróżach Dory, w których towarzyszy jej plecak, mapa i przyjacielska małpka o wdzięcznym imieniu Butek.

Bajka uczy logicznego myślenia dzięki licznym zagadkom zawartym w odcinkach. Każdy z nich posiada swoją tajemnicę lub misję. Często główna bohaterka musi wykazać się empatią i współczuciem, by uratować kogoś z tarapatów. Pomocna Dora niesie pozytywny wzorzec do naśladowania, a dzięki swojej płci sprawia, że jest to dobra bajka dla dziewczynek, ponieważ łatwo się z nią utożsamiają.

Niemniej chłopcom również może spodobać się historia o poznawaniu świata i przeżywaniu przygód. Nie zabrakło tu także męskich charakterów, np. w postaci małpki, kuzyna Dory czy Benka. Liczne grono przyjaciół dziewczynki podkreśla jej przywiązanie do ważnych osób, a na ekranie możemy zobaczyć, jak główna bohaterka pielęgnuje istotne dla siebie relacje. Czas trwania jednego odcinka wynosi około 20 minut.

Detektywi z domku na drzewie

Detektywi z domku na drzewie
Detektywi z domku na drzewie (screen YouTube)

Historia o dwóch niedźwiedziach, którzy zostali detektywami to jedna z tych opowieści, które swoją fabułą zainteresują nawet starszych widzów. Estetyczna kreska, świetne efekty wizualne i ciekawi bohaterzy zachęcą niejedno dziecko do śledzenia ich przygód.

Tobi i Teri to rodzeństwo misiów, które zajmuje się rozwiązywaniem zagadkowych spraw. Akcja ma miejsce w lesie i pozwala maluchowi na zapoznanie się ze światem przyrody. W historii poruszanych jest wiele kwestii, które mają miejsce w naturze. Jedną z nich jest np. linienie węży lub parowanie wody z kałuży podczas upalnego dnia. Zjawiska przyrodnicze wyjaśnione w prosty i przyswajalny sposób pomagają dziecku lepiej zrozumieć otaczający go świat.

Podstawową rzeczą, którą bajka przekazuje naszym pociechom, jest umiejętność łączenia wątków i logicznego myślenia. Rozwiązywanie zagadek pobudza mózg dziecka do zastanowienia się nad sytuacją i szukaniem rozwiązania. To wzmacnia także kreatywność i pozwala na myślenie poza schematem. Animacja pokazuje również relacje między postaciami i to, jak ważną w życiu kwestią jest przyjaźń. Produkcja jest dostępna przede wszystkim w serwisie Netflix, ponieważ stamtąd pochodzi, a każdy jej odcinek trwa 24 minuty.

Dzieciaki straszaki

Dzieciaki straszaki
Dzieciaki straszaki (screen YouTube)

Bajka pozwala na zapoznanie dziecka z fikcyjnymi postaciami i niespotykanymi sytuacjami. Rodzice głównych bohaterów to potwory, takie jak wampiry czy wilkołaki, a ich dzieci właśnie zaczynają poznawać swoją naturę. W prosty i łatwo przyswajalny sposób historia zapoznaje nas z charakterami postaci i pokazuje, że niekoniecznie muszą być oni tak straszni, jak ich rodzice.

Młodzi adepci uczą się, jak opanować swoje moce i jednocześnie właśnie zaczynają uczęszczać do przedszkola. Oglądanie ich zabawnych historii pozwala na relaks i rozweselenie dziecka, a nadprzyrodzone sytuacje i bohaterowie rozbudzają jego ciekawość i kreatywność. Nieokiełznane moce to także doskonała metafora emocji, które mały człowiek musi opanować.

Przedszkole to miejsce, z którym nasze dziecko szybko się utożsami, co pozwoli mu na wczucie się w fabułę i zżycie z bohaterami. Potomstwo dawnych potworów uczy się, jak nawiązywać relacje z innymi postaciami oraz co jest dobre, a co nie. Animowani bohaterowie są przyjemni do oglądania dzięki estetycznym rysunkom, które przyciągają wzrok. Każdy odcinek ich niesamowitych historii trwa około 23 minut.

Przytul mnie

Przytul mnie
Przytul mnie (screen YouTube)

Nieskomplikowany program o dosyć prostej animacji, urzeknie przede wszystkim młodsze dzieci. Bohaterów mamy tu zaledwie trzech — Tata Miś, Mały Miś oraz Słoneczko. Historia niedźwiedziej rodziny opiera się głównie na przekazywaniu istotnych wartości młodemu pokoleniu. Dziecko niedźwiadek, jak na malucha przystało, cechuje się nieskończonymi pokładami energii oraz ciekawością do świata.

Z kolei jego tata to przykład osoby odpowiedzialnej, której szalenie zależy na swoim synku. Opiekuje się podopiecznym i stara się mu przekazać jak najwięcej cennych lekcji, by w przyszłości był przygotowany do samodzielnego życia. Poza dwójką głównym bohaterów mamy również Słoneczko, które patrzy na ich wszystkie historie z góry i w zabawny sposób je komentuje.

Bajka dla dziecka uczy go przywiązania do rodziny i tradycji i pokazuje, jak ważne są relacje z najbliższymi. Dodatkowo uświadamia, że starsi mogą pochwalić się szeroką wiedzą i warto z niej korzystać. To także sposób na to, by dać dziecku do zrozumienia, że posiadanie autorytetu w życiu jest istotne i pomaga w podejmowaniu właściwych wyborów. Seria animacji doskonale nada się dla maluchów, gdyż jeden odcinek trwa zaledwie 6 minut.

Spytaj Mądroboty

Spytaj mądroboty
Spytaj Mądroboty (screen Netflix)

Dobre bajki to takie, które niosą za sobą pewną wartość merytoryczną. Spytaj Mądroboty to przykład programu animowanego, który jest silnie edukujący dla maluchów. Pięć niewielkich, dociekliwych stworzonek szuka odpowiedzi na pytania, które najbardziej nurtują dzieci.

Każdy odcinek zawiera wyjaśnienie nowego zagadnienia, które jest interesujące dla naszych pociech. Znajdziemy tu odpowiedzi m.in. na takie zagadki, jak „dlaczego niebo jest niebieskie?” lub „skąd bierze się noc?”. Animowane postacie zachęcają do nauki i sprawiają, że dowiadywanie się nowych rzeczy jest proste i przyjemne.

Oglądanie tej bajki w pozytywny sposób wpływa na rozwój naszego dziecka. Pobudzamy jego kreatywność i ciekawość do świata, a także rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące zjawisk na świecie. Wraz z poznawaniem nowych faktów umysł malucha zaczyna coraz sprawniej łączyć wątki i znajdywanie odpowiedzi na ważne dla niego pytania staje się łatwiejsze.

Rozbudzenie w dziecku chęci do nauki to ważny krok w jego rozwoju. Pokazanie, że zdobywanie wiedzy wcale nie musi być trudne, zachęca pociechę do poznawania nowych rzeczy. Każdy odcinek trwa około 28 minut i w wyczerpujący sposób wyjaśnia wszelkie zawiłe kwestie.

Tygrysek Daniel

daniel tygrysek
Daniel tygrysek (screen pbskids.org)

Głównym bohaterem bajki dla dziecka jest mały tygrys, który przeżywa rozmaite przygody. Seria jest przeznaczona głównie dla dzieci w wieku przedszkolnym, przede wszystkim ze względu na swoją prostą fabułę oraz nieskomplikowaną animację. Łatwe dialogi pozbawione trudnych słów będą przyswajalne nawet dla najmłodszych pociech.

Tygrysek Daniel i jego sąsiedzi oraz przyjaciele pomagają mu w nauce podstawowych zasad społecznych, dobrych manier oraz tego, jak budować relacje z innymi. Główny bohater dowiaduje się o tym, jak ważne jest bycie troskliwym, empatycznym oraz serdecznym dla każdego stworzenia. Pokazuje również dziecku, na czym polega odpowiedzialność.

Każdy odcinek trwa 28 minut i opowiada o innej historii, która spotkała Daniela.

Dlaczego warto, by dziecko oglądało bajki?

Przede wszystkim to jeden z pierwszych momentów, w których mały człowiek może zapoznać się z procesem tworzenia relacji międzyludzkich lub nawet pomiędzy zwierzętami. Animowani bohaterzy pokazują cały wachlarz emocji, od radości, przez troskę, aż po smutek. Przeróżne sytuacje życiowe są ukazane w prosty sposób, który pozwala dziecku na przyswojenie kluczowych informacji o zachowaniach ludzkich oraz kontaktach między nimi.

To także doskonały sposób na wzbudzenie kreatywności w maluchu i rozbudzenie jego ciekawości do świata. Niespotykane postacie, mówiące zwierzęta, czy nawet przedmioty pozwalają mu na myślenie poza schematem. Często to właśnie futrzani pupile wyświetlani na ekranie uczą go empatii do mniejszych stworzeń i uwrażliwiają na krzywdę.

Nauka prawidłowych wzorców jest prostsza, gdy pod ręką mamy bajki dla dzieci. Maluchy lubią naśladować to, co widzą, dlatego, jeżeli główny bohater czyni dobro, istnieje duża szansa, że nasza pociecha zapragnie robić to samo. Przydatne okazują się również melodyjne piosenki używane w animowanych programach — kultową stała się rymowanka o myciu zębów, która zachęcała do tej czynności nawet najbardziej oporne dzieci.

Najpopularniejsze bajki dla dzieci — przegląd

Aby bajka dla dziecka przynosiła pozytywne efekty i była chętnie oglądana, musimy ją odpowiednio dobrać. Przede wszystkim należy pamiętać, że musi być ona dopasowana do wieku pociechy. Zbyt skomplikowana fabuła lub trudne słowa sprawią, że maluch szybko się znudzi i przestanie ciekawić programem. Ciekawa, chwytliwa historia, barwne postacie i przyjemne efekty dźwiękowe zwiększają szanse na powodzenie.

W przypadku mniejszych dzieci warto też wybierać animacje, które zawierają przede wszystkim dobre wzorce do naśladowania. Zdarza się, że zbyt młody mózg będzie miał problem z rozróżnieniem dobra od zła, co może poskutkować nieoczekiwanym zachowaniem malucha. W przypadku starszych pociech problem ten nie powinien wystąpić, a jeśli tak się stanie, rozmowa z dzieckiem prawdopodobnie rozwiąże sytuacje.

Najpiękniejsze bajki dla dzieci — czy warto je oglądać?

Programy animowane mogą być ogromną pomocą w wychowaniu dziecka. Podstawowe serie przeznaczone dla najmłodszych skupiają się na prostych czynnościach codziennych, które każdy maluch powinien opanować. Pokazują, jak działają niektóre przedmioty, w jaki sposób nawiązywać relacje i jak należy zachowywać się w towarzystwie.

Wyjaśniają również wiele rzeczy, o których rodzice nawet by nie pomyśleli. W końcu ciężko zapoznać dziecko z każdym odcieniem kolorów, nazwami wszystkich przedmiotów czy wytłumaczyć szereg zjawisk przyrodniczych. Taka wiedza oczywiście przychodzi z czasem, lecz jeżeli mamy możliwość zapoznania malucha z podstawowymi zagadnieniami poprzez atrakcyjne animacje, warto z tego skorzystać.

Wiele bajek dla dzieci to nie tylko zapychające czas produkcje, ale również merytoryczne historie, które niosą za sobą faktyczną wartość. Część z nich pomaga w zrozumieniu własnych emocji, inne uczą zacieśniania więzi międzyludzkich, a jeszcze inne główny nacisk kładą na empatię, współpracę i otwartość na odmienność. Prawidłowo dawkowane i dobierane programy animowane mogą zatem przynieść wiele korzyści i wspomóc właściwy rozwój dziecka.