Testy DNA na ojcostwo

Testy DNA na ojcostwo. Jak wygląda badanie i ile kosztuje?

Test na ojcostwo pozwala określić stopień pokrewieństwa na linii mężczyzna — dziecko. W badaniu wykorzystuje się metody porównawcze materiału genetycznego. Z artykułu dowiesz się, gdzie i jak zrobić testy na ojcostwo np. po narodzinach dziecka, a także jak przygotować się do badania.

Co to jest test DNA na ojcostwo?

Test DNA na ojcostwo jest procedurą genetyczną, która ma na celu ustalenie pokrewieństwa między domniemanym ojcem i dzieckiem. W badaniu wykorzystuje się metodę PCR umożliwiającą identyfikację DNA i 24 markerów genetycznych, czyli określonych sekwencji genetycznych typu STR. Test tego rodzaju pozwala odpowiedzieć na pytanie związane z pokrewieństwem biologicznym tzn. wykluczyć ojcostwo lub je potwierdzić. Badanie cechuje bardzo wysoki poziom dokładności sięgający 99,9999%.

Zależnie od potrzeb, dostępnych jest kilka pakietów testów na pokrewieństwo, które sprawdzają relacje pomiędzy 2, 3 lub 4 osobami. Są to:

Co daje wykonanie testu DNA na ojcostwo? Pozwala on porównać profil genetyczny dziecka i domniemanego ojca, co jednoznacznie pomaga ustalić pokrewieństwo.

Kiedy wykonuje się badanie ojcostwa?

Badanie ojcostwa jest wykonywane w różnych sytuacjach, takich jak:

  • spory dotyczące ojcostwa np. do celów sądowych (badanie jest zlecane przez odpowiedni organ państwowy np. prokuraturę),
  • potrzeba potwierdzenia relacji ojca i dziecka,
  • chęć ustalenia pewności biologicznego pokrewieństwa.

Wynik badania na ojcostwo może przesądzić o konsekwencjach prawnych związanych z koniecznością płacenia obowiązku alimentacyjnego, kwestii spadkowych lub prawa do opieki nad dzieckiem.

Jak pobiera się próbkę DNA od ojca i dziecka do badania?

Proces pobierania materiału do badania od ojca i dziecka jest prosty i nieinwazyjny. Najczęściej stosowaną metodą jest swobodne pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalistycznego i jałowego wacika. Materiał genetyczny jest pobierany zarówno od dziecka, jak i ojca. Wykonanie wymazu wykonuje się z wysoką starannością, ponieważ konsekwencją zanieczyszczenia badanej próbki są fałszywe wyniki badania.

Jak przygotować się do badania?

Przygotowanie się do badania DNA na ojcostwo ma kilka etapów. Można wyróżnić:

  • zapoznanie się, zrozumienie i zapamiętanie procedury związanej z badaniem na ojcostwo,
  • przygotowanie jamy ustnej przed pobraniem wymazu (na godzinę przed należy powstrzymać się od jedzenia, picia, używania gumy do żucia, palenia papierosów i innych czynności mogących zanieczyścić próbkę DNA).

Istotny jest również aspekt formalny np. uzyskanie odpowiednich zgód, wypełnienie dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia badania (deklaracja zgody pacjenta i opiekuna prawnego).

Koszt testów na ojcostwo

Wielu pacjentów może postawić pytanie „ile kosztują testy na ojcostwo”. Ostateczny koszt jest zależny m.in. od zakresu (badanie dotyczy jednego lub więcej dzieci), lokalizacji laboratorium, a także rodzaju placówki przeprowadzającej test np. sieć laboratorium. Koszty sięgają od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Ważne jest, żeby badania były wykonywane w laboratorium akredytowanym, ponieważ kompetencje placówki badawczej zostały wówczas potwierdzone przez niezależną instytucję zewnętrzną (Polskie Centrum Akredytacyjne).

Artykuł sponsorowany.