Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, zaczyna o siebie bardziej dbać, zdrowiej się odżywiać i roi wszystko, by dziecko było bezpieczne. Niestety zdarza się, że mimo szczerych chęci pojawia się uderzenie w brzuch i wpada ona w panikę, martwi się, że dziecku coś zagraża i może stracić ciąże. Na szczęście nie każde uderzenie w brzuch w ciąży oznacza to, co najgorsze. Kiedy więc należy się martwić?
Czy uderzenie brzuch w trakcie ciąży może być niebezpieczne?
Oczywiste jest, że lekkie uderzenie w brzuch bardzo rzadko powoduje jakieś problemy i zagrożenie ciąży. Jeśli nie pojawiają się żadne niepokojące objawy, takie jak krwawienie czy ból brzucha, nie należy martwić się na zapas. Jeśli jednak dzieje się coś, co nas niepokoi to najbezpieczniej będzie udać się do szpitala w celu sprawdzenia, czy wszystko jest dobrze i czy życiu dziecka nic nie zagraża. Wszystko jednak zależy nie tylko od siły uderzenia, ale również od miesiąca, w którym jesteśmy w ciąży. Im bardziej zaawansowana ciąża tym ryzyko wzrasta. Należy mieć na uwadze, że na dziecko łonie matki wpływa negatywnie również wiele innych czynników, na przykład: hałas, papierosy, alkohol, stres, gwałtowne ruchy. I nie oznacza to, że musimy ze wszystkiego całkowicie rezygnować, nie należy dać się zwariować. Zarówno nasze babcie, jak i lekarze zawsze powtarzają, że ciąża to nie choroba i można z nią żyć normalnie.
Możliwe skutki uderzenia w brzuch w ciąży
Przede wszystkim należy pamiętać, że nie każde uderzenie w brzuch w ciąży niesie za sobą negatywne skutki i jest niebezpieczne dla dziecka. Jeśli jednak uderzenie było silne i pojawiły się jakiekolwiek objawy, to niestety może spowodować to:
- Odklejenie łożyska
- Uszkodzenie jelit
- Uszkodzenie śledziony
- Poród
- Poronienie
- Rozerwanie macicy
Wszystko zależy od tego, w którym miesiącu ciąży jesteśmy. Jeśli jest to jeszcze początek, to nie ma potrzeby nastawiać się na to, co najgorsze, ponieważ macica chroniona jest jeszcze przez miednicę. Ryzyko jest więc minimalne, a nawet zerowe. Zarówno w drugim, jak i trzecim trymestrze ryzyko jest większe, ponieważ grozi nam przerwanie łożyska. Warto jest więc udać się do lekarza w celu wykonania USG, by upewnić się, że wszystko jest w porządku. Pamiętaj, że każdy niepokojący objaw, nawet najmniejszy jest powodem do tego, by udać się do szpitala.
Jakie zagrożenie stanowi uderzenie w brzuch w poszczególnych miesiącach ciąży?
Jeśli uderzyłam się w brzuch w ciąży i nie pojawiły się żadne objawy jak ból brzucha lub krwawienie, to nie należy wpadać w panikę, ale obserwować swoje ciało. To jakie skutki może mieć uderzenie w brzuch w ciąży, zależne jest zazwyczaj od siły uderzenia oraz miesiąca, w którym jesteśmy.
- 1-3 miesiąc ciąży
Uważa się, że pierwszy trymestr ciąży jest najbardziej narażony na poronienia. Owszem, jednak należy pamiętać, że uderzenie w brzuch wcale nie musi oznaczać od razu, że stanie się coś złego, ponieważ macica chroniona jest jeszcze przez miednicę.
- 4 miesiąc ciąży
Uderzenie w brzuch w czwartym miesiącu ciąży związane już jest z niewielkim zagrożeniem. Należy przede wszystkim obserwować swój organizm, a w razie pojawienia się, jakichkolwiek objawów koniecznie udać się do lekarza.
- 5 miesiąc ciąży
Na tym etapie ochrona macicy jest już mniejsza, ryzyko wystąpienia powikłań po uderzeniu w niego jest większe i bardziej niebezpieczne niż wcześniej.
- 6 miesiąc ciąży
Brzuch ciążowy jest już bardziej widoczny, a co za tym idzie, mniej odporny na urazy i uderzenia. Warto jest już na tym etapie zachować ostrożność, by żadne sytuacje zagrażające mu nie miały miejsca.
- 7 miesiąc ciąży
W 7 miesiącu ciąży rodzi wielu wcześniaków. Oznacza to, że jest to miesiąc najbardziej narażony na niebezpieczeństwo. Każde uderzenie w brzuch w ciąży może spowodować krwawienie, przedwczesny poród lub odklejenie łożyska.
- 8 miesiąc ciąży
Jest to już przed ostatni miesiąc ciąży, zaleca się więc szczególną ostrożność i sporo odpoczynku. Brzuch jest już duży i o przypadkowe uderzenie jest bardzo łatwo. Jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy, które nas zaniepokoją jak krwawienie, ból brzucha, skurcze, gorączka konieczne jest natychmiastowe udanie się do szpitala.
- 9 miesiąc ciąży
Ostatni miesiąc, w którym wydawać by się mogło może już urodzić się dziecko. Nie należy jednak narażać zarówno siebie, jak i dziecka na przedwczesny poród. Konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Jednak, jeśli dojdzie do uderzenia w brzuch i pojawiają się takie objawy jak krwawienie, gorączka, tkliwość, plamienie lub ruchy dziecka będą nieodczuwalne, lub rzadsze to należy jak najszybciej pojechać do szpitala.
Uderzenie w brzuch w ciąży – czy od razu jechać do szpitala?
Należy pamiętać, że ciążą niezależnie od tego, który to miesiąc, początek czy końcówka wymaga od nas szczególnej ostrożności. Każde uderzenie w brzuch zależnie od siły może spowodować poronienie, odklejenie łożyska lub przedwczesny poród. Wszystkie objawy, które się pojawia po takim wypadku, należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi lub udać się do szpitala. Nigdy nie należy czekać, aż samo przejdzie, jest to niebezpieczne zarówno dla dziecka, jak i nas samych
Lekarz pediatra i mama bliźniaków. Redaktorka działu „Zdrowie”.