mala dziewczynka

Z dzieckiem do pediatry online – kiedy warto, jak to wygląda?

Konsultacje z lekarzem online to komfortowe rozwiązanie, zwłaszcza jeśli chcesz uniknąć kolejek i kontaktu z innymi osobami z otoczenia. Twój maluch może nawet brać w nich aktywny udział. Warto jednak dziecko odpowiednio przygotować na spotkanie w e-przychodni. Sprawdź, jak może wyglądać taka wizyta!

Kiedy warto z maluchem iść na e-wizytę?

Na konsultację z pediatrą online możesz się umówić, kiedy tylko zaniepokoi Cię stan zdrowia Twojego malucha. Bez względu na to, czy dziecko zmaga się z katarem, wysypką czy brakiem apetytu, wystarczy zarezerwować termin spotkania w e-przychodni i oczekiwać na wybrany dzień. Pediatra online służy pomocą w przypadku nagłych stanów chorobowych. Może prowadzić również leczenie przewlekłych chorób wymagających wykonania dodatkowych badań. Nie wahaj się także wysłać zgłoszenia z prośbą o wizytę online, jeśli chcesz tylko porozmawiać w ramach profilaktyki o ewentualnym pojawieniu się niektórych schorzeń, np. sezonowych alergii czy infekcji wirusowych i bakteryjnych, na które narażone są dzieci przedszkolne.

Pediatra online może stanowić ciekawą alternatywę dla dzieci, których stan zdrowia nie pozwala na wyjście z domu, a także tych, które do oswojenia się z widokiem lekarza potrzebują czasu i odpowiednich warunków (co w trybie zdalnym sprawdza się najlepiej).

Pediatra online to komfortowe rozwiązanie dla tych rodziców, którzy pragną uniknąć czekania w kolejkach i na dojazd do gabinetu.

Jak przygotować maluchy do spotkania?

Najmłodsze pociechy mogą brać czynny udział w rozmowie z lekarzem, o ile ich stan zdrowia na to pozwala i nie ma innych przeciwwskazań do takiego spotkania. Aby e-wizyta przebiegała sprawnie, warto jednak przygotować dziecko na tę okoliczność. Przede wszystkim zatroszcz się, aby godzina połączenia z pediatrą odbyła się w odpowiedniej porze. Maluch powinien być najedzony i wypoczęty.

Podczas e-spotkania pediatra ma możliwość zobaczenia dziecka i oceny jego zachowania czy wyglądu. Jeśli zgłaszasz się z problemem dermatologicznym, ubierz dziecko w luźną odzież, aby można było ją wygodnie zdjąć w razie potrzeby i odsłonić daną okolicę ciała. Przygotuj też gryzak, grzechotkę, książeczkę czy butelkę z piciem, aby zająć czymś malca, gdy ten straci zainteresowanie w trakcie rozmowy. Taki zabieg pozwoli dokończyć Ci konsultację.

Starszaki w e-przychodni

Malucha w wieku przedszkolnym i starszym dobrze jest uprzedzić o nadchodzącym spotkaniu online. Warto także wytłumaczyć cel takiej wizyty. Aby zachęcić dziecko do czynnego udziału w rozmowie z lekarzem, możesz poprosić go o przygotowanie listy dolegliwości, które mu dokuczają, a nawet pytań do pediatry. Lekarz chętnie wysłucha dziecko i udzieli wyczerpujących odpowiedzi na każde z nich!

Podobnie jak w przypadku młodszych dzieci, warto przygotować sobie akcesoria, które usprawnią przebieg e-wizyty.

Przed połączeniem się z lekarzem zadbaj też o to, aby nic nie rozpraszało uwagi Twojej i dziecka.