Dla każdej kobiety spodziewającej się dziecka to waśnie brzuch jest przedmiotem obserwacji. Z miesiąca na miesiąc staje się on coraz większy, to właśnie w nim zachodzą wszystkie zamiany, w nim czuć jest ruchy dziecka. Dlatego też tak ważne jest, aby był on w jak najlepszej kondycji. Jednym z sygnałów, który niepokoi mamy jest zimny brzuch. Czy faktycznie jest to powód do zmartwień?
Czy temperatura brzucha ciążowego jest istotna?
Każda kobieta podczas ciąży zauważa w swoim ciele wiele zmian. Nie tylko rośnie jej brzuch, ale również puchnął nogi, a nacisk na pęcherz i częstotliwość stają się czasem nie do zniesienia. Dodatkowo jest ona ospała, a nudności utrudniają im życie. Nie ma czym się martwić, ponieważ jest to całkowicie normalne. Najczęściej powodem do niepokoju są skurcze, bóle podbrzusza i zimny brzuch. Wydawać by się mogło, że ten ostatni objaw jest równie niebezpieczny, jak dwa poprzednie. W takiej sytuacji panie starają się ogrzać brzuch, jednak należy widzieć, że nigdy, pod żadnym pozorem nie powinno się tego robić. Dlaczego zatem mamy zimny brzuch w ciąży? Przede wszystkim zależne jest to od nieprawidłowego krążenia w ciąży.
Nie jest to jedyny objaw, ponieważ wiele kobiet zauważa, że w trakcie ciąży ma podwyższoną temperaturę. Nie oznacza to jednak, że są one chore lub rozwija się jakaś infekcja. Tym bardziej nie jest to powód do niepokoju. Lekarze uważają, że zimny brzuch w ciąży może być również objawem zmian hormonalnych, które zachodzą w kobiecym organizmie. Jeśli jednak jest to dla nas zbyt duży powód do niepokoju, to możemy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Zimny brzuch w ciąży – możliwe przyczyny
W momencie, gdy kobiecy brzuch z miesiąca na miesiąc staje coraz większy, dopływ krwi jest wolniejszy. Jest to naturalne i nie powinno powodować niepokoju. Naciągnięta tkanka tłuszczowa, nie pełni już tak kluczowej roli izolacyjne, przez co brzuch może wydawać się zimniejszy. Nie należy martwić się tym, że jest to powód stresu lub zatrzymania wody w organizmie, a co najważniejsze, że jest to niebezpieczne dla dziecka. Nic podobnego. Zimny brzuch w ciąży może być spowodowany wieloma czynnikami. Są to między innymi:
- Zmianami hormonalnymi — wpływa na to wzrost prostegeronu, na niego natomiast częste wymioty i mdłości, ponieważ w tym czasie właśnie kobieta w ciąży dużo mniej je.
- Niskim ciśnieniem krwi – jego objawami są nudności, zwroty głowy lub dreszcze i podwyższony puls. W takiej sytuacji najbezpieczniej będzie skonsultować się z lekarzem.
- Tarczycą – wiele kobiet w ciąży ma problemy z tarczycą. Zimny brzuch w czasie ciąży może być również skutkiem jej nieprawidłowości z nią związanych. Konieczna jest konsultacja z lekarzem i podjęcie leczenia.
- Niedokrwistością — ze względu na obciążenie organizmu podczas ciąży, wiele kobiet w wynikach badań zauważa, że ma niedobór żelaza, co wiąże się z anemią. W tej sytuacji uczucie zimna w brzuchu w ciąży nie jest niczym dziwnym. Należy jednak skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
- Zmęczeniem — oczywiste jest, że każda kobieta w ciąży potrzebuje więcej snu i odpoczynku. Nie zawsze jednak dostosowuje się do zaleceń lekarza, co sprawia, że ma ona uczucie zimnego brzucha.
Zimny brzuch w ciąży – czy jest groźny dla dziecka?
Wiele kobiet, które udają się do lekarza prowadzącego, stwierdza: „Mam zimny brzuch w ciąży”. Nie zawsze jest to jednak powód do martwienia się. Jeśli wyniki badań dotyczące tarczycy są dobre, a poziom żelaza jest w normie, to nie ma powodu to niepokoju, wszystko jest w porządku. Nie należy także martwić się tym, że naszemu dziecku grozi niebezpieczeństwo. Bardzo zimny brzuch w ciąży jest objawem wielu niezagrażających dziecku i mamie powodów.
Oczywiście kobiety w ciąży stale doszukują się niepokojących objawów, z którymi co chwila udają się do specjalisty w celu sprawdzenia, czy z dzieckiem jest wszystko dobrze. Nie jest to niczym dziwnym, a lekarze prowadzący są do tego przyzwyczajenie. Nie ma więc obaw, że zostaniemy wyśmiane lub odesłane do domu z przysłowiowym „kwitkiem”.
Kiedy trzeba skonsultować się z lekarzem?
Nie zawsze bardzo zimny brzuch w ciąży oznacza, że należy natychmiast biec do lekarza. Przede wszystkim należy zrobić badania tarczycy, by mieć pewność, że nie jest to jeden z powodów. Drugą rzeczą, którą trzeba sprawdzić, jest poziom żelaza. Jeśli wyniki są dobre, to powodem może być zmęczenie lub zmiany hormonalne. Jeżeli natomiast są co do nich pewne zastrzeżenia, to należy skonsultować się z lekarzem i w razie konieczności podjąć leczenie. ‘
Każde myślenie, że jest to dla malca niebezpieczne, jest błędne. Oczywiście w ciąży panie są bardziej uczulone na wszelkiego rodzaju zmiany i niepokojące objawy, jednak nie zawsze są one jakimkolwiek zagrożeniem dla dziecka lub ich samych. Należy skupić się comiesięcznych badaniach kontrolnych i pozwolić sobie na sen i odpoczynek. Jeżeli mimo dobrych wyników badań, nadal czujemy niepokój i stres, to oczywiście wizyta u lekarza na pewno nas uspokoi i rozwieje nasze wątpliwości.
Lekarz pediatra i mama bliźniaków. Redaktorka działu „Zdrowie”.