5 warunków Sakramentu Pokuty

Spowiedź to jeden z najważniejszych sakramentów. Poprzez wyznanie grzechów możemy na nowo połączyć się z Bogiem i przyjąć go w najświętszym sakramencie. Wydawać by się mogło, że spowiedź jest czymś prostym, co wymaga tylko powiedzenie tego, czym obraziliśmy Pana Boga. W rzeczywistości wygląda to inaczej, natomiast trzeba powiedzieć, że spowiedź wiąże z pięcioma warunkami, o których postanowiliśmy sobie teraz chwilę powiedzieć. Aby się dowiedzieć więcej, zachęcamy do lektury poniższego tekstu.

Rachunek sumienia

Pierwszy warunkiem, który przygotuje nas do dobrej spowiedzi jest rachunek sumienia. Polega on na tym, że wymusimy na własnym sumieniu to, czym obraziliśmy Pana Boga. Ma być to swego rodzaju ściągawka, która uporządkuje naszą wiedzę i pozwoli nam dotrzeć do najgłębszych zakamarków naszej duszy, aby spowiedź była jak najlepsza.

Żal za grzechy

Nie może być dobrej spowiedzi bez przyznania się do grzechów, ale również żałowania za nie. Spowiedź, która jest wykonana bez żadnego żalu nie przyniesie żadnych efektów i nie będzie mile Bogu widziana. Musimy mieć świadomość tego, że najmniejszy grzech hańbi naszą duszę i trzeba za niego szczerze żałować. 

Mocne postanowienie poprawy

Wyznanie grzechów to jedno, ale również postanowienie poprawy jest niezmiernie istotne. Najgorsze co można zrobić, to przejść nad porządkiem dziennym do spowiedzi i nie wdrażać do naszego życia narzędzi, które pozwolą nam zapanować nad naszymi złymi nawykami. Owszem, czasem wymaga to ogromnego samozaparcia, być może zrezygnowania z niektórych przywar, ale jednak na tym polega spowiedź. Przychodzenie z tymi samymi grzechami symbolizuje stały upadek, do którego nie wolno dopuścić, chociaż błądzenie jest rzeczą ludzką.

Szczera spowiedź

Podstawą spowiedzi jest to, że nie zatajamy świadomie żadnego grzechu. Jeżeli nie mówimy jakiegoś grzechu, o którym dobrze wiemy, to spowiedź jest uznana za nieważną oraz jest spowiedzią świętokradczą. Świadome zatajenie grzechu jest poważnym wykroczeniem, więc jeżeli taka spowiedź miała miejsce, to należy poinformować kapłana o takim zdarzeniu i przeprowadzić dokładną spowiedź. Wszelkie grzechy muszą być wyznane szczerze, bez owijania w bawełnę, choćby miało być to dla nas wstydliwe. Kapłan jest namiestnikiem Chrystusa i to w jego imieniu odpuszcza nam grzechy, więc nie możemy się obawiać o to, że będziemy wyśmiani, ponieważ chroni nas tajemnica spowiedzi.

Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu

Oczyszczenie własnej duszy jest ważne, jednak trzeba też zwrócić uwagę na to, że w razie poważnego wykroczenia przeciwko bliźniemu, należy zwrócić daną rzecz bądź zrekompensować szkodę. Dostosowanie narzędzi zależy od konkretnego przypadku i to kapłan daje określone narzędzia. Jeżeli jest możliwe odkupienie swoich win poprzez zwrócenie w 100%, to jak najbardziej należy to zrobić, chociaż nie zawsze może być to możliwe. Istotne jest jednak to, aby dążyć do oddania czyjejś własności bądź naprawienia szkód.