Atopowe zapalenie skóry 

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – o czym warto wiedzieć?

Liczba dzieci z atopowym zapaleniem skóry wciąż wzrasta. Warto zatem wiedzieć, jak rozpoznać i jak łagodzić objawy tej choroby. Ta przewlekła dermatoza może utrudniać codzienne życie całej rodziny przez wiele lat, a dziecku z AZS należy zapewnić odpowiednią opiekę. Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat AZS u dzieci. Czym jest ta coraz powszechniejsza choroba skóry i jak sobie z nią radzić na co dzień?

Atopowe zapalenie skóry – co to jest?

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą, niezakaźną chorobą dermatologiczną, w wyniku której pojawia się nadmierna suchość skóry. Charakterystyczne dla tej dermatozy są też czerwone plamy na twarzy i ciele, często pokryte małymi pęcherzykami, które powodują nieznośne swędzenie. U osób z AZS na skórze może namnażać się gronkowiec złocisty, kolonizując ją w postaci biofilmu.

Jakie objawy u dziecka powinny zwrócić naszą uwagę?

Atopowe zapalenie skóry przejawia się między innymi tym, że na policzkach lub ramionach dziecka skóra jest bardzo sucha, ma tendencję do łuszczenia się, a także pojawiają się na niej wspomniane wyżej czerwone plamy, czasem pęcherzyki. Sygnałem alarmowym jest także to, że dziecko jest rozdrażnione, płaczliwe i drapie się.

Zazwyczaj AZS pojawia się u około 3-miesięcznych niemowląt. Czerwone plamy na ogół najpierw występują na policzkach, a także na rękach, nogach, skórze głowy i w okolicy pieluszkowej. Gdy dziecko skończy rok, podrażnienia można zauważyć również w zgięciach kolan i łokci, na plecach, w okolicy ust, za uszami oraz na dłoniach.

Jeśli zauważysz u swojego dziecka wyżej opisane objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Atopowe zapalenie skóry rozpoznaje dermatolog. Specjalista powinien wdrożyć odpowiednie leczenie i regularnie kontrolować stan skóry dziecka z AZS.

atopowe-zapalenie-skory-u-dzieci (2) (1).jpg

Stan zaostrzenia i remisji

Ostre fazy AZS mają duży wpływ na jakość codziennego funkcjonowania dziecka i bywają często przyczyną jego rozdrażnienia i bezsenności. Miejscowe stosowanie leków przepisanych przez dermatologa redukuje stan zapalny, swędzenie skóry, a także sprawia, że skóra szybciej się goi, jednak wciąż pozostaje sucha. Umiarkowanie lub łagodne swędzenie może być odczuwalne także w okresie łagodnej fazy choroby, mogą też pojawiać się mikrostany zapalne skóry. Bardzo ważne jest codzienne stosowanie emolientów, bo taka pielęgnacja może wydłużyć okres remisji, opóźnić pojawienie się fazy zaostrzenia AZS i złagodzi dolegliwości także w tym okresie.

Przyczyny AZS

Atopowe zapalenie skóry u dzieci ma często związek z czynnikami genetycznymi. Badania udowodniły, że jeżeli u matki lub ojca stwierdzono w przeszłości atopowe zapalenie skóry, to prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie miało objawy tej choroby, wynosi 30%. Jeśli zarówno matka, jak i ojciec mieli AZS, to takie ryzyko wzrasta ponad dwukrotnie.

Atopowe zapalenie skóry należy też łączyć z nieprawidłową reakcją układu odpornościowego, która generuje stan zapalny. Trzeba ponadto wiedzieć, że przepuszczalny naskórek z naruszonym płaszczem ochronnym ułatwia przenikanie alergenów w głąb skóry oraz jest idealnym środowiskiem do nadmiernej kolonizacji gronkowca złocistego, co również wyzwala reakcje zapalne. W niektórych przypadkach za objawy AZS odpowiadają również alergeny pokarmowe.

Należy mieć na uwadze także to, że agresywnie działające produkty chemii gospodarczej, mające kontakt ze skórą oraz ciepło i pot, który jest pożywką dla bakterii, są źródłami podrażnień powodujących zaostrzenie objawów AZS.

Holistyczne podejście do leczenia i pielęgnacji skóry dziecka pozwala zredukować uciążliwość objawów AZS. Przekłada się to bezpośrednio na lepszy sen i poprawę komfortu życia malucha, a co za tym idzie, całej jego rodziny.

Artykuł promocyjny.