W którym tygodniu widać płeć dziecka?

Długo wyczekiwana ciąża? A może przypadek? Sytuacji może być bardzo dużo, jednak narodziny dziecka to najwspanialszy moment dla wielu par. Test, dwie kreski, a później szereg badań, które poinformują przyszłych rodziców o stanie zdrowia dziecka. Wiele osób już na początku dopytuje chłopiec czy dziewczyna, jednak nie jest to łatwe do ustalenia. Lekarz swoją podopieczną na pewno poinformuje kiedy znana jest płeć dziecka. 

9 ważnych miesięcy

Ciąża to fascynujący czas, z połączenia dwóch maleńkich komórek rozwija się życie, ludzki organizm. To właśnie zaraz na wstępie określone są najważniejsze cechy, natura jest nieubłagana. “Zaprogramowane” zostają wzrost, kolor oczu i włosów, a co najważniejsze płeć. To moment kiedy w ciele kobiety będzie rozwijać się dziewczynka lub chłopiec. Niestety to nie jest czas, kiedy można poznać [b]płeć dziecka[/b]. Kobieta w tym okresie powinna szczególnie o siebie dbać, jest to stan, w którym każdy czynnik oddziałuje szczególnie na maleńką istotę. 

Książkowa ciąża trwa 40 tygodni, najczęściej dzielona jest na trzy trymestry. Każdy jest inny, ma swój przebieg a także w każdej z trzech części zachodzą inne zmiany w ciele dziecka i matki. 

W którym miesiącu poznasz płeć swojego dziecka?

Trymestr I (1-3 miesiąca)

Pierwszy trymestr trwa do ostatniego dnia 13 tygodnia ciąży. W pierwszych miesiącach kobieta dowiaduje się o swoim stanie. Najczęstszym symptomem, który może świadczyć o ciąży jest brak miesiączki, jednak nie jest to norma. Wiele kobiet wciąż w pierwszych miesiącach przechodzi swoją menstruację. Kolejnymi symptomami, które mogą zwrócić uwagę jest gorsze samopoczucie, brak sił i charakterystyczna chęć wymiotów. Kobiety reagują różnie, często przeszkadzają zapachy, spożywane jedzenie. Wszystko w tym czasie jest możliwe. W pewnym momencie może się okazać, że ukochane perfumy należy niestety odstawić, wywołują silny odruch wymiotny. Po ciąży wszystko wróci do normy. Każda kobieta jest inna i całkiem inaczej będzie się czuła. 

Dziecko w pierwszym trymestrze jest maleńkie, mikroskopowe, jednak to właśnie czas kiedy powstają zalążki wszystkich narządów. Pierwsze bicie serca można usłyszeć około 21-22 dnia ciąży. Około 6 tygodnia tworzy się szkielet, w badaniu USG można zaobserwować główkę, tułów, zawiązki kończyn oraz ogonek, z czasem zniknie. W tym okresie nie można rozpoznać płci dziecka. Tak wiele się dzieje, ale wciąż jest jedna niewiadoma, czy to chłopiec czy dziewczynka. W 7 tygodniu maleńki człowieczek ma serce, wątrobę, nerki oraz trzustkę. W kolejnym tygodniu wytwarzają się powieki, które długo pozostaną zamknięte.

Pierwszy trymestr to czas bardzo intensywnego wzrostu dziecka, w pierwszych tygodniach rozwijają się ręce, nóżki i paluszki, które obecnie zrośnięte są cieniutką błonką. W 9 tygodniu płód żeński ma wykształcone jajniki, jednak jądra u chłopców wykształcają się nieco później, w 10 tygodniu. W tym czasie zachodzi produkcja i uwalnianie testosteronu. Wciąż nie jest to jednak czas [b]kiedy można poznać płeć dziecka[/b]. To właśnie w tym okresie maluch uczy się wiele, potrafi już zamykać i otwierać usta, błonka między paluszkami o ogonek znikają bez śladu. Trzeci miesiąc jest wciąż trudny dla rozwoju dziecka, jednak ryzyko powstania wad genetycznych znacznie maleje. Każda mama powinna uważać na siebie i zwracać uwagę na swoje nastroje, maluch doskonale czuje jej emocje, zarówno te pozytywne jak i negatywne. Dziecko staje się ruchliwe, jednak ruchy dziecka nie są wyczuwalne przez kobietę.

Trymestr II (4-6 miesiąca)

Drugi trymestr trwa od 14 do 26 tygodnia ciąży jest to czas bezpieczniejszy dla matki i dziecka, maluch rośnie i doskonali swoje organy. W tym okresie mama będzie mogła poczuć pierwsze ruchy dziecka. Dla kobiety jest to moment wytchnienia, zanikają poranne mdłości, brzuszek staje się większy, jednak nie na tyle duży by przeszkadzał w normalnym funkcjonowaniu. Warto jednak pomyśleć u luźniejszych ubraniach, by nie uciskały brzucha. 

Z początkiem drugiego trymestru dłonie dziecka są w zupełności rozwinięte, dzięki temu maluch uczy się chwytać, a w tym okresie także ćwiczy dotyk i mięśnie twarzy, robi różne miny i marszczy brwi. 16 tydzień to czas zmian, skóra dziecka pokrywa się meszkiem, a na główce pojawiają się maleńkie, delikatne, puszyste włoski. Na dłoniach i stopach zaczynają rosnąć paznokcie, a rączki otrzymają unikatowe linie papilarne. Szesnasty tydzień to okres, kiedy rodzice przestaną zadawać pytanie, w którym miesiącu można poznać płeć dziecka. Zewnętrzne narządy płciowe są bardzo dobrze wykształcone, można je w tym czasie zobaczyć podczas badania USG. Bywają  jednak wyjątki, często maluch nie chce się po prostu obrócić, nie każda pozycja umożliwia określenie narządów rozrodczych. 

W 17 tygodniu maluch rozwija zmysł smaku, potrafi rozpoznać smak słodkich wód płodowych. Z biegiem dni przychodzi wyczekiwana chwila dla każdej matki, między 18 a 20 tygodniem kobieta może wyczuć ruchy maleństwa. Panie, które są w pierwszej ciąży na ten moment muszą chwilę dłużej poczekać. W osiemnastym tygodniu maluch może także wyłapywać dźwięki, jak szum wód płodowych czy bicie maminego serca. Te dźwięki długo pozostaną w pamięci, będą one dla dziecka bardzo kojące. Przygotowanie płuc dziecka do samodzielnego oddychania rozpoczyna się już w 19 tygodniu, to wtedy maluch ćwiczy swoje pierwsze oddechy, nabierając do ust wody płodowe i je wypuszczając, około 26 tygodnia rozpoczyna się produkcja surfaktantu. Substancja ta zapobiega sklejaniu się pęcherzyków płucnych.  

Zanim skończy 5 miesięcy maluch zostaje pokryty mazią płodową, jest ona zabezpieczeniem przed uszkodzeniem skóry malucha przez wody płodowe, wysychaniem czy też zadrapaniami. Około 20 tygodnia dziecko dobrze słyszy dźwięki, które dobiegają z zewnątrz, wielu specjalistów uważa, że maluch słyszy gdy się do niego mówi. Dziecko w 6 miesiącu funkcjonuje w dwóch fazach snu i czuwania, najczęściej śpi gdy mama się rusza, kołysanie wywołane ruchami jest usypiające. Maluch wciąż rośnie i jest bardzo aktywny, szczególnie gdy kobieta odpoczywa. 

Jak myślisz będzie to chłopiec czy dziewczynka?

Trymestr III (7-9 miesiąca)

Trzeci trymestr to ostatni etap ciąży. Czas kiedy kobieta i dziecko przygotowują się do narodzin. To okres kiedy każdy rodzic zna płeć dziecka. A wyczekiwanie na czas, kiedy określa się płeć dziecka są już dawno za nimi. Wszystko się zmieni, ostatnie przygotowania trwają od 27 do 40 tygodnia. Przyszłe mamy są coraz mniej spokojne, najczęściej brzuch jest sporych rozmiarów, panie wymagają pomocy swoich partnerów, coraz trudniej kobietom jest się schylać, a często nawet chodzić. 

Czas przygotowań może się skrócić, bywają różne sytuacje, gdy maluch na świat przychodzi przed terminem. Warto wszystko dobrze zaplanować, by nie brakło czasu, wyprawka była gotowa, a torba spakowana do szpitala. 

Dziecko w ostatnim trymestrze wciąż rośnie, wiele się uczy. 7 miesiąc to moment, gdy maluch otwiera oczy, potrafi rozpoznać światło i mrok. Te ostatnie dni to czas kiedy mózg dziecka pracuje bardzo intensywnie, to wtedy wyostrzają się zmysły i doskonalą umiejętności. Na ciele dziecka także zachodzą zmiany meszek zaczyna zanikać a dobrze wykształcone są rzęsy i włosy na główce. Co ciekawe, maluch w tym okresie może borykać się z czkawką, nie jest to nic groźnego, to ćwiczenia przepony przed narodzinami. W 28 tygodniu dziecko może ważyć nawet ponad kilogram, jednak są odstępstwa. Warto zapytać swojego lekarza, czy faktycznie wszystko jest dobrze. Najważniejszy jest spokój, o który ciężko w ostatnich tygodniach. 

Przedostatni miesiąc to bardzo intensywny czas. Następuje bardzo duży przyrost tkanki tłuszczowej, a skóra nabiera odpowiedniego wyglądu, w pełni odzwierciedla skórę noworodka. Posiada kilka charakterystycznych cech, jest gładka, zaróżowiona i co ważne dużo grubsza niż we wcześniejszym okresie ciąży, naczynia krwionośne są niewidoczne. Wielu specjalistów uważa, że maluch powinien w tym czasie przekroczyć 2 kilogramy, jest to także okres nabierania odporności, by zaraz po urodzeniu miał odpowiednią ochronę. 

Czy w 11 tygodniu ciąży widać płeć dziecka?

Wyczekiwany 9 miesiąc, czas pełnej gotowości. To jakby czas czuwania, nie zachodzą żadne poważne zmiany, mały człowieczek jest w pełni wykształcony. Najczęściej jest obrócony głową w dół i powoli schodzi coraz niżej, gdyż w macicy jest już dla niego stanowczo za ciasno. W każdej chwili dziecko może pojawić się na świecie. 

16 tydzień ciąży USG płeć dziecka

W którym tygodniu widać płeć dziecka? Jedno z najczęściej pojawiających się wyszukiwań w internecie. Ciekawość jest ogromna, ludzie często szukają odpowiedzi zaledwie w pierwszych tygodniach, jednak maluch nie jest jeszcze gotowy, jego narządy płciowe nie są odpowiednio wykształcone, by móc zweryfikować czy będzie to chłopiec a może dziewczynka. 

Podczas badania USG [b]płeć w 13 tygodniu ciąży[/b] może być widoczna, jednak nie jest to norma, zaobserwować może ją doświadczony ginekolog, pod warunkiem, że dziecko będzie gotowe. Jednak bywają często gdybania, nie ma stuprocentowej pewności. Wraz z upływem czasu rodzice coraz częściej się niecierpliwią i dopytują czy określi 15 tydzień ciąży płeć dziecka. Specjaliści są ostrożni, swoje przypuszczenia potwierdzają około 16 tygodnia, jednak wciąż z niewielkim marginesem błędu. Płeć dziecka w pełni można potwierdzić około 20 tygodnia ciąży. Wciąż jednak zdarzają się niespodzianki na sali porodowej. 

Potwierdzeniem jest badanie USG, wszystko zależy czy jest to pierwsza czy też kolejna ciąża. Warto wspomnieć, że duże znaczenie ma także płeć dziecka. Jak wcześniej wspomniano narządy rozrodcze kształtują się około 16 tygodnia, ten czas daje ogromną szansę na poznanie czy rodzice będą mieć córkę czy też syna. Wszystko zależy od tego czy dziecko nie będzie się ukrywać i ułoży się w odpowiedniej pozycji. 

W trzecim trymestrze ponownie można sprawdzić płeć dziecka kiedy ginekolog wykona badanie USG. 

Czynniki wpływające na czas, kiedy widać płeć dziecka na USG 

Czas kiedy lekarz może określić płeć dziecka nie jest bardzo ścisły, wszystko zależy od kilku bardzo ważnych czynników. Na pewno na tę wiedzę ma długość stażu i doświadczenie wybranego ginekologa. Drugim bardzo ważnym elementem jest jakość sprzętu, nowsze aparaty do USG są bardziej czułe, pozwalają zobaczyć więcej szczegółów. Ostatni element nie jest zależy od osób trzecich, a po prostu od samego dziecka, w jakiej pozycji się ułoży, czy będzie współpracować podczas badania oraz od ilości płynu owodniowego wokół dziecka. Niestety na to wpływu nie mamy. 

Planowanie płci dziecka 

Wiele kobiet zastanawia się [b]czy w 11 tygodniu ciąży widać płeć dziecka[/b]. Z tym problemem nie borykają się kobiety, które swoja ciąże dokładnie planują. Zdarzają się odstępstwa od normy, jednak często sprawdzają się metody naturalne. Zatem często nasuwa się bardzo ważne pytanie, czy płeć dziecka można zaplanować? Specjaliści mają bardzo mieszane podejście, jednak wciąż wiele kobiet ma przeczucie i świadomie planuje jakiej płci jest dziecko, a badanie USG jest tylko czystą formalnością. 

Technika jest coraz lepiej rozwinięta, specjaliści pomagają parom w różnych momentach, jednak wiele kobiet wraca do natury. Coraz większą popularność zyskują naturalne metody planowania płci dziecka. Propozycji jest wiele, jednak jedną z najpopularniejszych jest metoda Shettlesa. 

Teoria brzmi bardzo jasno, aby spłodzić dziewczynkę, współżycie powinno odbyć się około 40 godzin przed jajeczkowaniem, wpływ mają na to plemniki nazywane często żeńskimi (plemniki z chromosomem X), są one dużo bardziej wytrwałe i wolniejsze. Pozwala im to przetrwać dłużej w drogach rodnych. Jednak jeśli rodzice planowaliby syna stosunek powinien odbyć się przed owulacją. Plemniki męskie (plemniki z chromosomem Y) mają dużo większe szanse na zapłodnienie. 

W którym tygodniu widać płeć dziecka na usg?

Plemniki to nie wszystko, można spotkać teorię mówiącą o głębokości penetracji w czasie wytrysku, czyli możliwości sprawnego przepływu plemników do komórki jajowej. Przyjmuje się, że gdy wystąpi głęboka penetracja będzie chłopiec, w przypadku płytkiej pojawi się dziewczynka. Metody te nie są stuprocentowe, wszystko zależy od cyklu miesiączkowego kobiety, często bywają one nieregularne, gdzie nie jest pewne kiedy zachodzi owulacja. Panie, które chcą jednak spróbować powinny na kilka cyklów wcześniej obserwować śluz z szyjki macicy. 

Badanie USG genetyczne (między 11 a 13 tygodniem ciąży) może rozwiać wątpliwości, jest to moment rzadki kiedy widać płeć dziecka. Słowa lekarza mówiące o braku prącia czy jąder nie przekreślają marzeń o posiadaniu syna, często narządy w pełni wykształcają się później, zapewne na kolejnym USG można będzie zaobserwować cechy płciowe. 

Dieta a płeć dziecka

Stosunek seksualny jest bardzo ważny, a może najważniejszy, jednak na płeć dziecka mają także wpływ inne czynniki. Istnieje także pewna teoria, która mówi, że płeć może zostać zaplanowana poprzez wprowadzenie matce specjalnej diety. Od dawna można spotkać się z twierdzeniem babć czy też mam, że osoby, które mają częstą chęć na słodycze urodzą dziewczynkę, a słone i pikantne chłopca. 

Angielscy naukowcy wysunęli wnioski, że osoby, które pragną mieć chłopca powinny spożywać regularnie śniadania o poranku, w menu powinny pojawić się płatki owsiane a posiłki powinny zawierać różnego rodzaju minerały odżywcze wartości. Teza ta została potwierdzona przez badaczy na pewnej grupie kobiet. 

Kiedy można określić płeć dziecka – domowe sposoby 

Niejedna przyszła mama usłyszała, że będzie mieć córkę czy też syna. Lekarz nie stwierdził nic na USG, a kochane ciocie i babcie wyciągają swoje wnioski. Starsze pokolenie stosuje domowe sposoby, przecież zaledwie kilkanaście, a może bardziej kilkadziesiąt lat temu nikt nie słyszał o aparacie ultrasonograficznym (USG). 

Tradycyjną metodą na określenie płci dziecka jest oczywiście obserwacja wyglądu przyszłej mamy. Stare teorie twierdzą, że dziewczynki zabierają urodę mamy, z tego też powodu wszelkie niedoskonałości skóry, szczególnie tej na twarzy odbierane są jako sygnał narodzin płci pięknej. A chłopcy wręcz przeciwnie, swojej matce mieliby dodawać uroku. Uroda to nie wszystko, często na podstawie kształtu brzucha wnioskowano o płci dziecka. Kształt bardziej okrągły, podobny do piłki wskazywać miał chłopca. 

Genetyka też trochę namieszała, wyciągane są wnioski, że mężczyźni, który posiadają liczne rodzeństwo jednej płci zostaną obdarowani dzieckiem odpowiadającej płci, bracia – chłopcu a siostry – dziewczynce.

Wszystkie teorie są tylko przypuszczalne, natura rządzi się swoimi prawami. Do czasu gdy lekarz nie stwierdzi nic na USG, najczęściej w 16 tygodniu, chociaż zdarzają się przypadki gdzie za poznanie płci dziecka przyjmowany jest 13 tydzień ciąży.

Obecnie można spotkać wielu specjalistów, którzy wykonują badania USG płodu, w tym USG ciąży – badanie prenatalne. Warto jednak zapoznać się z dostępnymi opiniami o jakości wykonywanych usług, bywają one od siebie bardzo różne. Nie tylko zależne od umiejętności ginekologa, ale także od sprzętu, który obsługuje. Często jednak należy uzbroić się w cierpliwość, niestety nie ma ścisłej daty, w którym tygodniu można poznać płeć dziecka. Kiedy widać płeć dziecka na USG 3D dowie się każda kobieta w odpowiednim momencie. Wszystkie dzieci są wspaniałe, nieważne czy to chłopiec czy dziewczynka, najważniejsze jest jednak by maluch był zdrowy.