zaburzenia SI u dziecka

Jak zrozumieć zaburzenia SI u dziecka? Odpowiedzią może być kurs integracji sensorycznej

Niska samoocena, obniżona wrażliwość na bodźce, nadpobudliwość emocjonalna czy problemy z koordynacją wzrokowo-ruchową i koncentracją – to tylko kilka z długiej listy objawów zaburzeń integracji sensorycznej. Podejrzewasz je u swojego dziecka? A może jesteście już po diagnozie, maluch uczęszcza na terapię SI, a ty chcesz lepiej go zrozumieć? Świetnym rozwiązaniem dla rodziców jest kurs integracji sensorycznej. Co warto o nim wiedzieć?

Czy rodzice dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej mogą zapisać się na kurs kwalifikacyjny?

Jak najbardziej. Choć nazwa może być myląca i sugerować, że szkolenie jest przeznaczone wyłącznie dla przyszłych specjalistów z zakresu integracji sensorycznej, to kurs kwalifikacyjny mogą z powodzeniem ukończyć również rodzice – zarówno nauczyciele, logopedzi, rehabilitanci, wychowawcy, jak i osoby wykonujące inne zawody, zainteresowane zaburzeniami SI. Najważniejszym wymogiem jest wykształcenie wyższe. Jeśli jednak nie masz ukończonych studiów I albo II stopnia, to zachęcamy do kontaktu z placówką, która może zgodzić się na warunkowe przystąpienie do kursu z zakresu integracji sensorycznej.

Integracja sensoryczna – program kursu SI

Kurs integracji sensorycznej w kompleksowy sposób omawia wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z SI – od neuroanatomii, przez tematy z pedagogiki specjalnej, aż po klasyfikację zaburzeń integracji sensorycznej. Na kursie kwalifikacyjnym uczestnicy przerabiają aż 270 godzin teorii. Na liście tematów znajdziesz między innymi:

  • wybrane zagadnienia z psychologii rozwojowej i klinicznej,
  • budowę i funkcjonowanie systemów sensorycznych,
  • neurologiczne podstawy integracji sensorycznej,
  • rodzaje i klasyfikację zaburzeń integracji sensorycznej (autyzm, MPD, zespoły genetyczne, zespół Aspergera, dysgrafię i dysleksję, ADH),
  • metodykę pracy z dzieckiem z zaburzeniami sensorycznymi,
  • zastosowanie metody integracji sensorycznej w diagnozie i terapii.

Możliwość zyskania wiedzy i praktycznych umiejętności sprawia, że po przerobieniu kursu SI będziesz w stanie nie tylko zrozumieć swoje dziecko, ale także mu móc w domowych warunkach. To świetny dodatek to terapii prowadzonej przez wyspecjalizowanego terapeutę integracji sensorycznej.

Masz mało czasu na naukę? Zapisz się na kurs integracji sensorycznej online

Wychowanie dziecka to zajęcie pochłaniające mnóstwo czasu i energii, które tak naprawdę nigdy się nie kończy. Jak znaleźć czas na uczęszczanie na stacjonarne szkolenia? Nie musisz. Rozwiązanie oferuje m.in. platforma dydaktyczna ePedagog, która udostępnia kurs integracji sensorycznej online, czyli w formie e-learningu. Dzięki niemu możesz zapoznawać się z materiałami w drodze do pracy, w poczekalni u terapeuty SI czy w wolne weekendy. To ty określasz tempo, w jakim przerabiasz szkolenie, jednocześnie oszczędzając nie tylko pieniądze, ale także tak cenny czas, który trzeba by było poświęcić np. na dojazdy na kurs SI w pobliskiej miejscowości.

Artykuł sponsorowany.