Polski Bon Turystyczny – 500 zł. na wakacje dla dziecka

W związku z epidemią covid -19 rząd polski w postaci Polskiego Bonu Turystycznego uruchomił pomoc dla branży turystycznej, która jest jednocześnie wsparciem finansowym dla polskich rodzin. Bon ma wartość 500 zł. i można nim zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do końca marca 2022 roku. Kto ma możliwość otrzymania takiego bonu? I w jaki sposób go aktywować? Artykuł dzięki uprzejmości https://cuk.pl/.

Kto dostanie 500 zł. na wakacje?

Polski Bon Turystyczny jest przyznawany każdemu dziecku, któremu przysługuje świadczenie lub dodatek wychowawczy w ramach programu Rodzina 500+. 

Czyli sprawa jest bardzo prosta. Każdy, kto otrzymuje świadczenie wychowawcze na dziecko – tzw. 500 plus – otrzyma również świadczenie w formie bonu turystycznego. Dotyczy to osób, które w dniu 18 lipca 2020 miały przyznane prawo do dodatku wychowawczego lub między 19 lipca 2020 a 31 grudnia 2021 takie prawo nabędą. Nie trzeba więc wypełniać żadnych dodatkowych wniosków. Na każde dziecko otrzymamy bon turystyczny w wysokości 500 zł – czyli dodatkowe i jednorazowe 500+ na wakacje. Dziecku z orzeczoną niepełnosprawnością przysługuje jeszcze jeden bon o tej samej wartości. Rodzice, którzy mają niepełnosprawne dziecko muszą jednak w tym celu złożyć dodatkowe oświadczenie na platformie ZUS.

Jak aktywować bon turystyczny? 

Aktywacja takiego bonu jest bardzo prosta. Nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku – ale wymagane jest posiadanie profilu na PUE ZUS , czyli Platformie Usług Elektronicznych ZUS-u. W momencie kiedy osoba uprawniona, czyli w tym przypadku rodzic lub osoba wychowująca dziecko, posiada swój profil na tej platformie, wystarczy bon aktywować. 

Na czym polega aktywacja bonu? 

Na profilu opiekuna dziecka na PUE ZUS w odpowiedniej zakładce bon jest widoczny łącznie z kwotą, którą można wykorzystać. Można go tam aktywować w dowolnym momencie przed planowanymi wakacjami. Wystarczy podać swój aktualny adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego. Bonem można płacić wielokrotnie – do momentu wyczerpania pełnej kwoty świadczenia. 

Jak wygląda wykorzystanie 500+ na wakacje w praktyce?

Po aktywacji bonu na PUE ZUS otrzymujemy e-mailem kod obsługi płatności – kod ten jest również widoczny w zakładce Mój Bon na platformie PUE. Ten kod pozwoli nam opłacić usługę. Podajemy go w momencie płatności za nocleg czy usługę turystyczną. Z kolei na podany wcześniej numer komórkowy otrzymamy w momencie uruchomienia procesu płatności jednorazowy kod potwierdzający płatność bonem, który trzeba podać osobie przyjmującej płatność. 

Za jakie usługi możemy płacić Polskim Bonem Turystycznym?

Bonem turystycznym możemy uregulować rachunki za hotele, pensjonaty oraz imprezy turystyczne, które są realizowane na terenie naszego kraju przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego. Firmy te oraz instytucje, z których usług chcemy skorzystać w tym przypadku, muszą być wpisane na listę POT – Polskiej Organizacji Turystycznej. Aktualna lista tych firm i instytucji znajduje się stronie www.bonturystyczny.gov.pl, gdzie znajdziemy wyszukiwarkę obiektów akceptujących bony. Wszystkie podmioty, które chcą przyjmować płatności bonem, muszą być na tej liście. Mogą się na nią wpisać wyłącznie za pomocą PUE ZUS, wypełniając odpowiednie oświadczenie. 

Do kiedy można zrealizować 500+ na wakacje?

Na stronie ZUS-u przeczytamy, że bon można zrealizować do 31 marca 2022r. Z usługi można skorzystać po tym terminie ale tylko w przypadku, jeżeli do tego właśnie dnia zapłacimy za usługę. 

Jak jeszcze możemy zabezpieczyć się podczas wakacji?

Niezależnie od tego, jak i kiedy wykorzystamy bon turystyczny, planując urlop zawsze warto pamiętać o dodatkowym ubezpieczeniu, które obowiązuje podczas podróży i pobytu na wakacjach. Według wielu opinii ubezpieczenie turystyczne czy dodatkowe AC stanowią istotną ochronę podczas wyjazdów krajowych i zagranicznych. Przede wszystkim mogą zapewnić pokrycie ewentualnych kosztów leczenia oraz stanowią ważne zabezpieczenie w razie nieszczęśliwych wypadków. Polisa ubezpieczeniowa może obejmować podstawową ochronę lub być maksymalnie rozbudowana i posiadać różne dodatkowe składowe. Wszystko zależy od oczekiwań ubezpieczającego i wysokości składki.

Ubezpieczenie turystyczne zabezpieczeniem udanego urlopu

Ubezpieczenie turystyczne ma nasprzede wszystkim zabezpieczyć przed nieprzewidzianymi wydatkami związanymi ze zdarzeniami, które mogą mieć miejsce podczas naszego wyjazdu czy urlopu. Nieszczęśliwy wypadek, skradziony bagaż, opóźniony samolot – takie wydarzenia mogą generować dodatkowe koszty, które w przypadku odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej może pokryć ubezpieczyciel. 

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie podróżne pozwala nam pod każdym względem dostosować polisę ubezpieczeniową do naszych potrzeb i oczekiwań. Na jak długo wyjeżdżamy? Czy planujemy czynny wypoczynek? Jaki jest cel podróży i z jakimi zagrożeniami może ta podróż się wiązać? Te wszystkie elementy warto uwzględnić wybierając odpowiednie ubezpieczenie podróżne

Przed czym nas chroni ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenia turystyczne są to najczęściej ubezpieczenia krótkoterminowe, uwzględniające konkretny przedział czasowy, ale niezwykle istotne w przypadku wyjazdu w dalekie kraje czy też podczas uprawiania amatorskiego sportu. Dobre ubezpieczenie turystyczne zapewni nam bezpieczeństwo i komfort wypoczynku bez względu na losowe wypadki. Przed czym ubezpieczenie podróżne powinno nas zabezpieczyć?

  • Dodatkowe ubezpieczenie medyczne za granicą.

Najważniejszą składową ubezpieczenia turystycznego są właśnie koszty leczenia. Dzięki odpowiedniej polisie podróżnej możesz skorzystać z pomocy lekarza lub wykonać potrzebne badania bez narażania się na dodatkowe koszty. Polisa może również uwzględniać dłuższy pobyt w szpitalu czy rehabilitację.

  • Transport medyczny lub transport do Polski

W przypadku poważnej choroby czy urazów ubezpieczenie podróżne może Ci zagwarantować transport do odpowiedniego szpitala. Polisa może również zapewniać transport medyczny do domu, jeżeli będzie tego wymagał Twój stan zdrowia.

  • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

Ubezpieczenie NNW na wakacjach jest szczególnie istotne dla osób, które planują uprawiać sport podczas wyjazdu. Takie ubezpieczenie gwarantuje pomoc w sytuacjach, których nie jestesmy w stanie przewidziec. Nieszczęśliwe wypadki a nawet śmierć zdarzają się niestety także podczas wakacji. NNW zabezpiecza nas i naszych bliskich przed nieplanowanymi kosztami, które mogą się wiązać z takimi sytuacjami.

  • Ubezpieczenie bagażu

Ubezpieczenie bagażu przed uszkodzeniem czy zagubieniem to podstawowe ubezpieczenie każdego turysty. Znalezienie się w obcym kraju bez swoich osobistych rzeczy na pewno nie należy do przyjemnych sytuacji. Jeżeli na Twój bagaż składa się również sprzęt sportowy – warto go ubezpieczyć dodatkowo.

Ubezpieczenie turystyczne a covid

Z uwagi na zaistniałą obecnie sytuację w Europie i na świecie, możemy znaleźć na rynku ubezpieczenia turystyczne z uwzględnieniem zachorowania na covid-19. Takie ubezpieczenie może pokrywać koszty leczenia związane z zachorowaniem na covid podczas podróży zagranicznej czy też koszty transportu do kraju. W związku z pandemią sytuacja rozwija się bardzo dynamicznie i również wytyczne związane z ubezpieczeniami turystycznymi covid ulegają ciągłym zmianom. Niekiedy wykluczone są konkretne sytuacje, wyjazdy do konkretnych krajów czy też okres kwarantanny. Dlatego zawsze warto dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia i porozmawiać z przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej.

Assistance krótkoterminowe – najlepsza opcja podczas wakacji

Assistance krótkoterminowe to dobrowolne ubezpieczenie dla kierowców planujących wyjazd. Z pewnością przyda się w przypadku awarii, wypadku czy kradzieży auta. Assistance krótkoterminowe to dodatkowe ubezpieczenie, będące świetnym rozwiązaniem dla tych wszystkich kierowców, którzy sporadycznie wybierają się w długie trasy zwłaszcza poza granicę kraju. 

Jaki jest zakres krótkoterminowego AC?

Oczywiście zakres ochrony takiej polisy ubezpieczeniowej jest uzależnione od pakietu jaki wybierzemy. W zakres assistance krótkoterminowego może wchodzić holowanie samochodu, naprawa, udostępnienie samochodu zastępczego, nocleg w razie awarii samochodu czy pomoc medyczna lub prawna. W przypadku assistance krótkoterminowego – tak jak w przypadku innych polis – zawsze warto dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia i porozmawiać z przedstawicielem ubezpieczyciela, żeby dobrać najodpowiedniejszy pakiet do swoich potrzeb.. 

Dlaczego warto wykupić krótkoterminowe Assistance?

Assistance krótkoterminowe to doskonały wybór w przypadku wyjazdu na wakację lub wyjazdu służbowego za granicę. Jest to nieobowiązkowe ubezpieczenie, które może obejmować najczęściej 7, 15 lub 30-dniowy okres ubezpieczenia. Niewątpliwą zaletą takiego ubezpieczenia jest to, że możemy je kupić w dowolnym momencie przed planowanym wyjazdem. Takie ubezpieczenie obowiązuje tylko przez określony czas. 

Ubezpieczenie medyczne gwarancją dobrej opieki medycznej

Ubezpieczenie podróżne najczęściej zawierają świadczenia medyczne. Podczas urlopu, gdy przebywamy za granicą, brak takiego ubezpieczenia może w razie choroby czy wypadku narazić nas na ogromne koszty. Służba zdrowia w wielu krajach dla osób nieubezpieczonych może być bardzo droga. Ubezpieczenie turystyczne ze świadczeniami opieki medycznej to ogromna wygoda i zabezpieczenie naszych ewentualnych wydatków. Ale ubezpieczenia medyczne w Polsce coraz częściej są wybierane jako alternatywa dla państwowej służby zdrowia. Co oferuje zakres takiego ubezpieczenia? Czy warto zainwestować w takie rozwiązanie?

Ubezpieczenie medyczne alternatywą dla obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego

Ubezpieczenie medyczne czyli dobrowolne prywatne ubezpieczenie zdrowotne to dodatkowe rozwiązanie, które zapewnia dostęp do prywatnej opieki medycznej. Oczywiście obywatele w Polsce płacą ubezpieczenie zdrowotne, które obejmuje publiczne placówki i zapewnia państwową opiekę medyczną, jednak z uwagi na długi czas oczekiwania w przypadku wielu świadczeń i niezbyt dobry dostęp do lekarzy specjalistów, coraz więcej osób zainteresowanych jest prywatnym ubezpieczeniem medycznym

Co nam daje prywatne ubezpieczenie zdrowotne i na jakie świadczenia możemy liczyć? 

Zakres ubezpieczenia medycznego może być bardzo zróżnicowany w zależności od pakietu ubezpieczenia, jaki wykupimy. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

  • Lepszy dostęp do wybranego lekarza 

Prywatne ubezpieczenie medyczne przede wszystkim może gwarantować lepszy kontakt z lekarzem – szczególnie w przypadku lekarzy specjalistów, do których trudno się dostać w krótkim czasie w przypadku państwowej służby zdrowia. Dzięki polisie mamy możliwość wyboru lekarza spoza sieci przychodni państwowych i możemy umawiać wizytę na konkretny dzień i na konkretną godzinę

  • Szybsze wykonywanie zabiegów oraz badań

Takie ubezpieczenie zapewnia też szybsze wykonywanie określonych zabiegów oraz potrzebnych badań. Możesz je również przeprowadzić w najdogodniejszym dla siebie miejscu i terminie.

  • Leczenie ambulatoryjne i szpitalne w prywatnych placówkach.

Zakres prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego może obejmować również pobyt w szpitalu, przeprowadzenie operacji i zabiegów oraz leczenie ambulatoryjne. 

  • Wyższy standard usług medycznych

Prywatne placówki, dzięki lepszemu finansowaniu i zarządzaniu, wyróżniają się wysokim standardem oferowanych usług. 

Ubezpieczenie medyczne to ogromna wygoda i oszczędność czasu. Zdecydowanie ułatwia korzystanie z opieki medycznej. Wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego jest dobrowolne, a jego zakres zależy od wariantu polisy ubezpieczeniowej.Prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie może jednak zastąpić obowiązkowego ubezpieczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak każde ubezpieczenie ma również pewne ograniczenia, dlatego zawsze warto zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia OWU.

Jakie ubezpieczenie podróżne warto wybrać przed wakacjami?

W przypadku wyjazdów – nie tylko zagranicznych – bardzo ważne jest zabezpieczenie się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. To, jaki rodzaj i zakres ubezpieczenia wybierzemy, zależy już od nas. Wybierając zakres ubezpieczenia warto się kierować charakterem naszego wyjazdu – sposobem i celem podróży, miejscem pobytu, planowaną aktywnością oraz ilością osób które nam towarzyszą. Odpowiednio dobrana polisa zapewni nam komfort podróży i wypoczynku oraz uwolni od ewentualnego stresu i dodatkowych kosztów. Ubezpieczenie turystyczne w opinii wielu turystów to podstawowe wyposażenie każdego wyjazdu. 

Niezależnie od tego, jaki wariant ubezpieczenia jest dla Ciebie interesujący, zawsze warto skontaktować się z naszą infolinią lub agentem ubezpieczeniowym w placówkach CUK. Nasi pracownicy z pewnością pomogą Ci dobrać odpowiedni wariant ubezpieczenia do Twoich potrzeb i konkretnego wyjazdu. Chętnie też odpowiedzą na wszelkie nurtujące Cię pytania. Oferowane przez nas polisy można również kupić online. Zapraszamy!

Artykuł dzięki uprzejmości https://cuk.pl/