Co zabrać do szpitala na poród?

Wraz ze zbliżającym się terminem porodu przyszła mama powinna przystąpić do pakowania torby do szpitala. Ten swego rodzaju rytualny element ciąży pozwala w spokoju oczekiwać na pojawienie się maleństwa. Jeśli zrobisz to odpowiednio wcześniej, będziesz miała pewność, że o niczym nie zapomniałaś, tym samym ze spokojem będziesz mogła oczekiwać rozwiązania.

Poniżej postaramy się wskazać Ci, o czym musisz pamiętać, szykując torbę do porodu. Co warto mieć pod ręką, a co stanowi jedynie alternatywę.

Kiedy przygotować wyprawkę do szpitala?

Zaleca się, aby torbę do szpitala przygotować co najmniej na miesiąc przed planowanym terminem porodu. Jest to o tyle ważne, ponieważ za poród w terminie uznaje się również ten, który nastąpił na dwa tygodnie przed datą wskazaną przez lekarza prowadzącego ciążę. Tym samym, odpowiednio wczesne spakowanie wszystkich niezbędnych rzeczy dla mamy i maluszka, pozwoli uniknąć późniejszego, nerwowego pakowania.

Co więcej, odpowiednio wczesne rozpisanie listy rzeczy niezbędnych do porodu pozwoli wam w prosty sposób wychwycić rzeczy, których jeszcze nie macie, a które mogą się okazać przydatne oraz wskazać ewentualne brakujące badania.

Lista rzeczy to podstawa

Od czego zacząć szykując torbę do porodu?

Przygotowanie torby do porodu warto rozpocząć od zapoznania się z informacją zawartą na stronie internetowej szpitala, w którym planujesz rodzić. Jest to szczególnie ważne w obecnych, niepewnych czasach pandemii. Jednak również przed jej wystąpieniem szpitale wskazywały konkretne rzeczy, które należy ze sobą zabrać oraz te z których powinnaś zrezygnować. Jeśli nie zdecydowałaś, gdzie rodzić, wystarczy, że zapoznasz się z listami opublikowanymi na stronach kilku wybranych szpitali.

Wiedząc już, jakie zasady panują w szpitalu, w którym chciałabyś rodzić możesz przejść do odpowiedniego rozpisania listy rzeczy do zabrania. Przygotowanie własnej listy pozwoli Ci w prosty sposób uporządkować rzeczy niezbędne oraz wykreślić wszystkie te, które w rezultacie mogą się nie przydać. Pamiętaj, że jeżeli wszystko z Tobą i maleństwem jest w porządku, to zostaniecie wypisani ze szpitala w trzecim dniu od porodu. Zrezygnuj z wielkiej torby, wypchanej po brzegi ubraniami, na rzecz wymaganego minimum. W niektórych sytuacjach Twój mąż nie będzie mógł Ci towarzyszyć w szpitalu dlatego musisz być w stanie samodzielnie poradzić sobie z torbą.

Jeżeli nie wiesz, w jaki sposób przygotować listę rzeczy do szpitala dla ciebie i malucha, możesz posiłkować się gotowymi listami dostępnymi w sieci. Warto posiłkować się rzetelnymi źródłami. Nasza lista została opracowana na podstawie wytycznych Fundacji Rodzić po ludzku, tym samym masz gwarancję, że znajdą się na niej tylko te rzeczy, które z pewnością przydadzą Ci się w trakcie porodu, a także w kolejnych dniach po porodzie, niezależnie od tego, czy będziesz rodzić siłami natury czy poprzez cesarskie cięcie.

Lista rzeczy do porodu – o czym musisz pamiętać?

Szykując wyprawkę do porodu warto podzielić niezbędne elementy na kategorie. Ułatwi to nie tylko porządkowanie torby ale przede wszystkim późniejsze jej wypakowywanie. Zalecamy podzielenie rzeczy do porodu na następujące kategorie:

 • dokumenty – wszystkie najważniejsze dokumenty zarówno dotyczące Ciebie, jak i malucha, najlepiej żeby znajdowały się w bocznej kieszonce, tak byś miała do nich szybki i wygodny dostęp.
 • wyniki badań – oczywiście nie musisz brać ze sobą wszystkich wyników robionych w okresie całej ciąży, a jedynie te najważniejsze, które pomogą personelowi medycznemu w podejmowaniu kluczowych decyzji, również powinny znaleźć się w łatwo dostępnym miejscu, tak by na spokojnie móc je wyjąć podczas pobytu na izbie przyjęć.
 • na czas porodu – wszystko to, co będzie Ci potrzebne od chwili, gdy zostaniesz zaproszona na salę porodową, do końca porodu. Rzeczy te powinny się znaleźć na samej górze torby. Wraz z nasilającymi się skurczami i rosnącymi emocjami zarówno Ty, jaki i Twój partner możecie nie mieć głowy do szukania potrzebnych rzeczy w czeluściach torby.
 • dla mamy po porodzie – rzeczy, które przydadzą Ci się podczas trzydniowego pobytu w szpitalu, powinny się znajdować w środkowej części torby, tak byś po porodzie miała do nich swobodny dostęp.
 • dla dziecka – rzeczy dla Twojego maluszka, które powinny wystarczyć na trzydniowy pobyt w szpitalu. Możesz je umieścić w środkowej części torby, albo w niewielkiej dodatkowej torbie, w której będziesz trzymać wyłącznie rzeczy maluszka.
 • na powrót do domu – jeżeli nie obawiasz się, że mąż w przypływie silnych emocji o czymś zapomni, to możesz zrezygnować z tego elementu, jednak niektóre kobiety są spokojniejsze, gdy wiedzą, że mają wszystko pod kontrolą, wówczas te rzeczy umieść na samym dnie torby.

Mając już przygotowane kategorie rzeczy, które są niezbędne do porodu oraz wskazany sposób, w jaki najlepiej spakować torbę, możesz przejść do kolejnego etapu, jakim jest pakowanie torby. Jeśli dodatkowo, zaangażujesz w to zadanie męża unikniecie dodatkowego stresu, gdy to właśnie on będzie musiał znaleźć potrzebną dla Ciebie rzecz, w trakcie już trwającego porodu.

Zadbaj by tobie ani twojemu dziecku niczego nie zabrakło

Co spakować do porodu – dokumenty

W przeciwieństwie do pozostałych elementów wyprawki do porodu, dokumenty pakujesz na samym końcu. Miej je jednak zawsze pod ręką, tak by w kluczowej chwili nie okazało się, że nie możesz czegoś znaleźć. Pakując dokumenty do porodu musisz pamiętać przede wszystkim o tym by spakować:

 • dowód osobisty bądź inny dokument potwierdzający tożsamość w przypadku cudzoziemców,
 • karta przebiegu ciąży,
 • skierowanie do szpitala – choć nie jest wymagane, to w rzeczywistości pozwala uniknąć wielu nieporozumień na izbie przyjęć,
 • numer NIP (pracodawcy lub własny jeśli prowadzisz działalność gospodarczą) bądź inny dowód ubezpieczenia – panie nie posiadające żadnego tytułu do ubezpieczenia muszą pamiętać, że zgodnie z zapisami Konstytucji Rzeczpospolitej Polski kobietom w ciąży oraz w okresie połogu, a także dzieciom do ukończenia 18 roku życia przysługuje bezpłatna opieka lekarska. Wiedza ta pozwoli uniknąć ewentualnych nieprzyjemności podczas pobytu w szpitalu.

Co spakować do porodu – wyniki badań

Część wyników badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży jest zapisywana w karcie przebiegu ciąży, jednak mimo wszystko musisz pamiętać o tym, by przygotować oryginały poszczególnych wyników. Tylko wyniki badań poświadczone przez wykwalifikowanego pracownika laboratorium są uznawane w placówkach medycznych. Aby ułatwić personelowi medycznemu sprawowanie opieki nad Tobą i maleństwem w czasie porodu oraz późniejszego połogu musisz pamiętać o następujących wynikach badań:

 • grupa krwi wraz z czynnikiem Rh – pozwoli wykluczyć ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego,
 • przy Rh ujemnym (Rh-) wynik badań na obecność przeciwciał anty Rh – pozwoli to personelowi medycznemu wdrożyć odpowiednie działania wykluczające ewentualne powikłania,
 • ostatnie badanie moczu oraz morfologia – wskaże Twój aktualny stan zdrowia,
 • HBS wykonany po 32 tygodniu ciąży – jest to badanie na nosicielstwo antygenu wirusa żółtaczki zakaźnej, wynik ten jest wymagany w każdym szpitalu. Jeżeli Twój lekarz zapomniał skierować Cię na to badanie, koniecznie mu się przypomnij.
 • Odczyn WR zrobiony pod koniec ciąży – pozwoli personelowi medycznemu wdrożyć odpowiednie procedury w przypadku wyniku pozytywnego,
 • obecność wirusa HIV – pozwoli personelowi medycznemu wdrożyć odpowiednie procedury zabezpieczające dziecko, w przypadku pozytywnego wyniku,
 • wszystkie wyniki badań USG – na wierzchu miej ostatnie USG – wskaże położnej przebieg rozwoju ciąży, a także pozwoli maksymalnie skutecznie oszacować masę płodu,
 • wynik posiewy z przedsionka pochwy (i odbytu jeżeli robiłaś takie badanie – nie jest ono wskazane w obowiązkowych badaniach kobiet ciężarnych) na obecność Streptoccocus agalactiae, badanie to wykonuje się po 35 tygodniu ciąży, pozwala wykluczyć ryzyko wystąpienia infekcji u noworodka,
 • pozostałe istotne wyniki badań, w tym od okulisty, kardiologa, ortopedy, w szczególności wszystkie te wyniki, które kwalifikują Cię do wykonania cesarskiego cięcia.
Co spakować do szpitala na poród?

Co spakować do szpitala na poród?

Od momentu wystąpienia pierwszych skurczów do momentu rozwiązania mogą minąć długie godziny. Do szpitala powinnaś się udać dopiero wtedy, gdy skurcze będą regularne, a przerwa między nimi będzie się stopniowo skracać. Pozwoli to maksymalnie wydłużyć czas we własnym środowisku i tym samym zmniejszyć stres, który nie jest wskazany ani dla Ciebie ani dla maluszka.

Gdy już zostaniesz przyjęta na oddział może się okazać, że akcja porodowa zatrzyma się lub zwolni. Musisz więc być przygotowania na długie godziny w murach szpitala. Aby ten czas przebiegł możliwie jak najspokojniej musisz pamiętać o zabraniu następujących rzeczy:

 • koszula do porodu – możesz zdecydować się na zakup jednorazowej lub wybrać tradycyjny dłuższy T-shirt, który zapewni położnej dobry dostęp do Twojego krocza, w przypadku cesarki dostaniesz odpowiednie „ubranie” zabiegowe,
 • szlafrok i kapcie – jeśli w trakcie porodu chciałabyś swobodnie spacerować,
 • chusteczki higieniczne,
 • gumka do włosów lub opaska – pozwoli odgarnąć niesforne kosmki włosów ze spoconej twarzy,
 • pielucha tetrowa lub chusteczka materiałowa – będziesz mogła przecierać nią twarz,
 • woda kosmetyczna, najlepiej w aerozolu – pozwoli Ci na wygodne odświeżenie twarzy podczas porodu,
 • pomadka do ust – najlepiej lanolinowa, przyda się jeśli w wyniku długotrwałego oddychania Twoje usta zaczną się przesuszać,
 • termos z lodem lub schłodzony żelowy kompres – do odświeżenia i ochłodzenia podczas porodu,
 • termofor lub ciepły żelowy kompres – do wykonania ciepłych okładów, które uśmierzają ból w okolicach krzyża,
 • piłka jeżyk lub jak proponują w szkołach rodzenia – dwie piłki tenisowe włożone w większą skarpetkę, do wykonywania masażu okolic lędźwiowych,
 • oliwka do masażu – opcjonalnie, jeśli Twój mąż będzie Ci towarzyszył w trakcie porodu będzie mógł złagodzić Twój ból robiąc Ci delikatny masaż,
 • woda do picia – najlepiej w butelce z „dziubkiem”, będzie wygodniejsza nawet w trakcie skurczu,
 • lekka przekąska – cukierek albo banan, tak żebyś mogła coś przekąsić w trakcie porodu,
 • dla osoby towarzyszącej – wygodne ubranie, kanapki, opcjonalnie aparat lub kamera.

Co spakować do szpitala – dla mamy po porodzie

Bezpośrednio po porodzie pozostaniesz pod obserwacją lekarz, w zależności od typu porodu 2 godziny w przypadku naturalnego oraz minimum 4 godziny w przypadku cesarskiego cięcia. Następnie położne zabierają maluszka, żeby świeżo upieczona mama mogła odpocząć, a następnie spokojnie się wypróżnić oraz umyć. Szykując torbę do szpitala dla mamy musisz pamiętać o następujących rzeczach:

 • koszula do karmienia – z wygodnym dostępem do piersi, maleństwo powinno być karmione na żądanie, a ponieważ ma malutki żołądek to często może się domagać karmienia. Specjalne wycięcia przy piersiach pozwolą Ci wygodnie nakarmić maluszka również w nocy,
 • biustonosze do karmienia – najlepiej dwa oraz wkładki laktacyjne. W drugiej dobie po porodzie występuje nawał pokarmu, przez co Twoja bielizna może się zalać mlekiem, dla Twojej wygody dobrze byś miała dodatkowy biustonosz na przebranie.
 • majtki porodowe – co najmniej 6 par, najlepiej jednorazowe, wykonane z siateczki, zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza, która jest niezbędna do prawidłowego gojenia krocza,
 • podpaski poporodowe – co najmniej 20 sztuk, duże, bez warstwy foliowej od spodu zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza,
 • 2 ręczniki – duży do ciała i mniejszy do twarzy,
 • papier toaletowy – w szpitalach często zapewniają wyłącznie szary papier, który może być nieprzyjemny tuż po porodzie,
 • ręcznik papierowy – do osuszania krocza po kąpieli i podmywaniu,
 • przybory kosmetyczne, w tym szczoteczka i pasta do zębów, płyn do kąpieli, szampon do włosów i klapki kąpielowe,
 • poduszka „jasiek” – może się przydać podczas karmienia,
 • telefon komórkowy i ładowarka.

Co spakować do szpitala – dla noworodka

Najnowsze badania sprawiły, że obecnie nie zaleca się kąpania noworodka bezpośrednio po porodzie. Tym samym część elementów wyposażenia już na początku możesz wykreślić ze swojej listy. Co więcej, część szpitali dysponuje własnymi ubrankami dla noworodków. To czy będziesz chciała z nich korzystać zależy wyłącznie od Ciebie. Jednak pakując torbę do szpitala dla malucha musisz zabrać:

 • nieduża paczka najmniejszych pieluch – pobyt w szpitalu standardowo trwa trzy dni, jednak noworodek wypróżnia się zazwyczaj po każdym karmieniu. Tym samym powinnaś mieć zapewniony odpowiedni zapas pieluszek,
 • pieluchy tetrowe – 10 sztuk – przydadzą się zarówno podczas przewijania, by nie kłaść maluszka bezpośrednio na szpitalnym przewijaku, jak również przy ulewaniu, które towarzyszy maluszkom do 6 miesiąca życia,
 • mokre chusteczki – pozwolą Ci wygodnie przewinąć maluszka,
 • krem do pupy – najlepiej z lanoliną,
 • bawełniane koszulki lub body na kopertę – 3 sztuki – zapewnią wygodny dostęp do pieluszki,
 • pajacyki/śpioszki – 3 sztuki – z długim rękawem i nogawkami, najlepiej rozpinane w kroku,
 • skarpetki – 2 pary – żeby nie marzły stópki maluszka
 • rękawiczki – 2 pary – żeby maleństwo nie podrapało sobie buzi,
 • ciepły kocyk lub śpiworek – do przykrycia maluszka.

Wszystkie rzeczy, zarówno noworodka, jak i mamy powinny być wyprane zanim będą miały kontakt z delikatną i wrażliwą skórą dziecka. Najlepiej w tym celu wykorzystać hipoalergiczne proszek do prania i płyn do płukania tkanin. Dodatkowo zaleca się, aby minimum przez pierwsze 3 miesiące dodatkowo prasować ubranka maluszka. Będą one wtedy bardziej miękkie.

Czy jesteście gotowi na poród w szpitalu?

Lista rzeczy do szpitala – na powrót do domu

Jeżeli zarówno Twoje wyniki, jak i wyniki maluszka będą prawidłowe, to w trzeciej dobie po porodzie zostaniecie wypisani do domu. Wówczas będziecie potrzebowali:

 • ubranie dla Ciebie – najlepiej z okresu ciąży, brzuch po porodzie potrzebuje czasu by wrócić do dawnej formy,
 • ubranko dla maluszka – powinno być dostosowane do panującej pogody. Pamiętaj że maluszek się nie rusza, dlatego zawsze powinien mieć przynajmniej jedną warstwę ubrania więcej niż Ty.
 • krem ochronny – w zależności od pory roku, z filtrem lub ochronny przed mrozem i wiatrem,
 • fotelik samochodowy – dedykowany dla noworodka, ustawiany tyłem do kierunku jazdy pozwoli na zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa dziecka w razie kolizji.

Wiele kobiet przed porodem zastanawia się, czy na pewno o wszystkim pamiętały, czy niczego im nie zabraknie. Odpowiedni przygotowana lista do porodu pozwoli w prosty sposób pozbyć się tego dodatkowego zmartwienia. Twoja szkoła rodzenia z pewnością dysponuje gotowymi listami rzeczy do szpitala do porodu. Jeśli jednak nie dysponujesz gotową listą, to powyższy artykuł powinien z łatwością rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości.

Pakując się do porodu pamiętaj o tym, że szczególnie teraz, w okresie pandemii możesz być zdana sama na siebie. Tym samym lepiej jednorazowo spakować tyle rzeczy ile będziesz na pewno potrzebowała, a w sytuacji, gdyby Wasz pobyt w szpitalu miał się przedłużyć, wówczas Twój partner będzie mógł dostarczyć brakujące ubrania czy środki higieny dla Ciebie i maluszka.

Pamiętaj o tym, by torbę do porodu spakować odpowiednio wcześniej. Robiąc to na miesiąc przed porodem zyskasz pewność, że o niczym nie zapomniałaś i będziesz mogła z radością oczekiwać na przyjście na świat Twojego maleństwa.