Mleko matki uważane jest za najwartościowszy pokarm dla noworodka. Czasami jednak karmienie piersią nie jest możliwe – powodów może być wiele, ale zawsze rozwiązaniem jest podanie maluszkowi mleka modyfikowanego. Co warto o nim wiedzieć? Kiedy podawać dziecku mleko modyfikowane?
Mleko matki czy mleko modyfikowane – co wybrać?
Karmienie piersią uznawane jest przez lekarzy za najlepszy sposób żywienia noworodków i niemowląt. Powinno trwać tak długo, jak pragną tego mama i dziecko. Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia maluszek może być karmiony wyłącznie mlekiem matki aż do 6. miesiąca życia. Prawidłowo rozwijający się niemowlak nie wymaga dokarmiania. Niemniej jednak karmienie piersią nie zawsze jest możliwe. Najczęstszym powodem rezygnacji z tego modelu żywienia jest:
- nieumiejętność ssania piersi,
- niechęć mamy do karmienia piersią,
- szybki powrót do pracy po porodzie,
- alergia pokarmowa,
- konieczność przyjmowania przez mamę specjalistycznych leków.
W każdym przypadku rozwiązaniem jest podanie dziecku mleka modyfikowanego. Karmienie mlekiem modyfikowanym to alternatywa dla piersi – pokarm dostarcza maluszkowi wszelkich niezbędnych substancji odżywczych.
Zalety mleka modyfikowanego
Młode mamy coraz częściej decydują się na karmienie mieszane, co oznacza, że nawet, jeśli karmią piersią, od czasu do czasu sięgają po mleko modyfikowane. Zalety takiego rozwiązania doceniają kobiety, którym zdarza się zostawić dziecko pod opieką taty, babci czy cioci. Posiłek może podać każdy, niekoniecznie mama. Inną zaletą mleka modyfikowanego jest możliwość dopasowania produktu do specyficznych potrzeb dziecka. Obecnie mamy dostęp do różnego rodzaju rozwiązań. Zastanawiając się, jakie mleko modyfikowane dla noworodka wybrać, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dziecko ma objawy alergii albo kolki po spożyciu tradycyjnego mleka. Jeśli tak, możemy dobrać produkt, który zniweluje nieprzyjemne objawy. Kolejną istotną zaletą jest to, że podając mleko modyfikowane, mama nie musi ograniczać metod leczenia różnego typu schorzeń. Przyjmowanie większości leków jest zakazane w czasie karmienia piersią, dlatego młode mamy odkładają terapię, co nie zawsze jest korzystnym rozwiązaniem.
Kiedy warto podawać niemowlakowi mleko modyfikowane?
Młode mamy mogą podawać dziecku pierś lub wybrać mleko modyfikowane. Kiedy warto zdecydować się na drugie rozwiązanie? Jest ono dedykowane kobietom, które nie czują się komfortowo, karmiąc. Chętnie korzystają z niego również mamy mające problem z laktacją, który wywołuje u nich nadmierny stres. Zdenerwowanie nie wpływa dobrze na dziecko, dlatego czasami, pomimo licznych zalet, jakie ma karmienie piersią, warto z niego zrezygnować. Podawanie mleka modyfikowanego może też wynikać z zalecenia lekarza pediatry. Najczęściej dąży się do tego, aby mama mogła nadal karmić, jednak w niektórych przypadkach, ze względu na stan zdrowia dziecka, nie jest to możliwe. Lekarz może rekomendować konkretny rodzaj mleka modyfikowanego, zgodnie z potrzebami maluszka.
Karmienie mieszane – kiedy warto się na nie zdecydować?
Wspomniane już karmienie mieszane to rozwiązanie, które łączy w sobie karmienie piersią i mlekiem modyfikowanym. Decydując się na nie, mama podaje naprzemiennie pierś i butelkę, choć oczywiście może modyfikować „proporcje” według własnych potrzeb. Karmienie mieszane nie jest trudne – trzeba jedynie nauczyć się, jak przygotować mleko modyfikowane oraz po jakim czasie należy je zutylizować. Może jednak sprawić więcej problemów pod kątem samej laktacji, szczególnie w początkowej fazie, zaburzając ją. Karmienie mieszane nie jest rekomendowane w przypadku noworodków, natomiast wiele mam wprowadza je po 6. miesiącu życia dziecka. W takim przypadku należy sprawdzić, ile witaminy D dziecko przyjmuje wraz z mlekiem modyfikowanym, dostosowując dawkę witaminy podawanej w kroplach. Karmienie mieszane to także rozwiązanie dla mam, które chciałyby w niedalekiej przyszłości odstawić dziecko od piersi, powoli je od niej odzwyczajając.
Artykuł przygotowany przez partnera strony.
Cześć! Jestem Kamila i z wykształcenia jestem lekarzem pediatrą i mamą trzech małych szkrabów – Antosia, Kaliny i Tomka. Jestem redaktorką naczelną Planetadziecka.pl, gdzie dzielimy się z wami naszymi doświadczeniem z wychowania dzieci i nie tylko!