dziecko-na-rowerze

Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka?

Wybór pierwszego rowerka dla dziecka wcale nie jest łatwy. Oferta jest naprawdę szeroka i trudno się zdecydować. Dziś udzielimy Wam kilku rad, dzięki którym znajdziecie najlepszy jednoślad dla swojego dziecka.

Czy warto kupić rowerek biegowy?

Dziecko nie od razu wsiądzie na klasyczny rower. Na początek na pewno warto pomyśleć o rowerku biegowym. Do wyboru macie modele wykonane z drewna bądź metalu. Ten pierwszy jest bardziej stabilny, natomiast rowerek z metalu jest odporniejszy na uszkodzenia, ale też cięższy.

Na rowerek biegowy można się zdecydować, gdy dziecko ma około 18 miesięcy. Jeżeli jednak zauważycie, że maluch ma jeszcze problemy z równowagą, to lepiej poczekać, aż skończy 2 lata.

Biegowe rowerki dla dzieci mają wiele zalet. Wśród nich należy wymienić fakt, że maluchy uczą się balansować ciałem, poprawia się także jego koordynacja ruchowa, a do tego wzmacniają się mięśnie nóg. Rowerek biegowy uczy też hamowania. Gdy dziecko już opanuje jazdę na nim, można mu wtedy znaleźć bardziej „dorosły” rower.

Jak znaleźć dobry rowerek dla dzieci z kołami bocznymi?

Rowerki dla dzieci z doczepianymi kołami bocznymi będą dobry wyborem już dla maluchów od 3. roku życia. Jeżeli wiecie, że Wasze dziecko ma dobrą koordynację ruchową, możecie wybrać taki model na jego pierwszy rower.

Rowerek dla dziecka powinien zapewniać mu bezpieczeństwo. Najlepiej zdecydować się na taki, który posiada lekką ramę z aluminium. Przydatne są też osłony łańcucha oraz kierownicy. Jako że dzieci lubią gadżety, wybierzcie rower, który posiada dzwonek. Nie tylko będzie to fajny dodatek, ale też za jego pomocą dziecko nauczy się sygnalizowania swojej obecności na chodniku czy ścieżce rowerowej. Kółka boczne powinny być łatwe w demontażu. Dzięki temu dziecko będzie mogło szybciej nauczyć się jazdy na dwóch kołach.

Rozmiar roweru należy dobierać do wieku dziecka. Pewne jest to, że nie można kupować „na zapas”. Przykładowo dla maluchów w wieku 4 czy 6 lat najlepiej sprawdzają się rowery z kołami 14 lub 16″. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym najczęściej korzystają z jednośladów wyposażonych w koła 20″. U starszych dzieci dobrze sprawdzają się rowery z kołami 24″.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

W końcu nadchodzi ten dzień, gdy Wasze dziecko chce nauczyć się jazdy na dwóch kółkach. Na pewno ta sytuacja wywołuje sporo stresu u rodziców. Oczywiście dziecko zawsze musi mieć założone ochraniacze oraz kask. Nie można ich kupować z drugiej ręki, gdyż używane mogły stracić swoje właściwości ochronne. Przyda się też duża dawka cierpliwości i spokoju.

Rodzice powinni asekurować dzieci podczas jazdy, co oznacza, że najlepiej zaopatrzyć się w uchwyt, który pozwoli na reakcję, w razie gdyby dziecko straciło równowagę, ale jednocześnie umożliwi mu samodzielną jazdę. Oczywiście możecie mu pomagać, trzymając siodełko, warto jednak zapewnić mu większą swobodę, aby rozwinęło swoje umiejętności i pokonało strach. Nie należy przy tym zniechęcać dziecka, straszyć go wypadkiem lub upadkiem z roweru.

Warto pamiętać jeszcze o znaczeniu odblasków i wybierać rowery, które są wyposażone w komplet oświetlenia. W ten sposób zapewnicie dziecku większe bezpieczeństwo w trudniejszych warunkach pogodowych.