mama czyta z dzieckiem bajki

Bajki dla dzieci po polsku – 5 najlepszych z nich

Nadeszła jesień a wraz z nią długie wieczory. To czas, w którym aktywność naszych dzieci zmienia się. Szybko zapadający zmrok, niesprzyjająca pogoda sprawiają, że maluchy spędzają mniej czasu na zewnątrz. Może to wiązać się z tym, że będą znudzone i marudne. Jednak wcale nie musi tak być. Doskonałym rozwiązaniem są bajki – nie tylko w formie animowanych filmów ale również książek i audiobooków. Przedstawiane dziecku w tej formie doskonale rozwijają jego wyobraźnię i kreatywność. Jakie jednak bajki warto zaproponować swojemu dziecku? Poznaj nasze propozycje.

Wspólne czytanie książek to zajęcie, które pozwala nie tylko rozwijać umysł i wyobraźnię dziecka, ale również stanowi doskonały sposób na zacieśnianie więzi pomiędzy maluchem a rodzicem. Nie zawsze jednak mamy czas i możliwość, by poczytać wspólnie. Wówczas bajki dla dzieci po polsku w formie audiobooków, które dziecko może odsłuchiwać samodzielnie stanowią doskonała alternatywę. Poniżej przedstawiamy listę 5 najciekawszych bajek, które niosą za sobą cenne lekcje.

Opowieść wigilijna

Dobrze znana nam wszystkim historia o bezdusznym i skąpym Ebenezerze, który nienawidzi Świąt Bożego Narodzenia i jak ognia unika dobrych uczynków. Wszystko zmienia się jednak w przeciągu jednej nocy kiedy może zobaczyć swoją przeszłość, teraźniejszość oraz bardzo niepokojącą wizję przyszłości. Bajka ta nie tylko wprowadzi dziecko w czas oczekiwania na święta, ale również przekaże bardzo ważną lekcję dotyczącą pomagania innym.

Mała Syrenka – wersja współczesna

Wszyscy doskonale znamy bajkę o Małej Syrence, również nasze pociechy. By zaciekawić pociechę warto przedstawić mu uwspółcześnioną wersję tej historii. Pojawia się w niej mały chłopiec imieniem Kosma, z którym dziecko może identyfikować się i poczuć się bohaterem tej wzruszającej i pouczającej historii o małej syrence.

Podróże Tappiego Po Szumiących Morzach

Bajki, które pozwalamy słuchać naszym pociechom mogą nieść za sobą walory edukacyjne i mówić im wiele o otaczającym dzieci świecie. Tak jest w przypadku książek o wikingu Tappim. W tej części bajki wyrusza na wyprawę po Szumiących Morzach. Poznaje wspaniały morski świat a w jego licznych przygodach towarzyszą mu oddani przyjaciele.

Trzy Świnki

To kolejna klasyczna bajka, którą warto zaproponować swojemu dziecku. Historia o trzech świnkach, które budowały swoje domy lecz miały do tego całkowicie inne podejście pokazuje, że czasem warto włożyć w coś więcej wysiłku. To emocjonująca historia, która przekazuje maluchom cenne wartości w prosty, przystępny sposób.

Toruńskie Pierniki

Ciekawa historia, która zajmie i zaciekawi dziecko może jednocześnie przybliżyć maluchowi to, z czego słyną poszczególne miasta naszego kraju. Taką bajką jest właśnie opowieść o Bartłomieju, który wraz ze swoim czeladnikiem Bartłomiejem tworzyli niezwykle smaczne wypieki. Młody, skromny chłopak jakim był Bartłomiej był do szaleństwa zakochany w córce swojego mistrza. Niestety, nie miał zbyt wielu szans u swojej wybranki dopóki nie uratował tonącej pszczoły a Królowa Krasnoludków postanowiła go za to wynagrodzić…