dziecko je arbuza

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw i owoców?

Warzywa i owoce są podstawą każdej zdrowej diety. Zawierają cenne węglowodany, błonnik pokarmowy, a także witaminy i składniki mineralne. W warzywach i owocach znajdziemy również naturalne antyoksydanty – związki, które korzystnie wpływają na pracę układu odpornościowego. Co zrobić, gdy nasza pociecha nie chce jeść warzyw i owoców? Jakie triki zastosować, aby urozmaicić dietę dziecka?

Stawiaj na różnorodność 

W diecie dziecka powinny znaleźć się różne warzywa i owoce. Układając tygodniowy jadłospis dla rodziny, zadbaj o urozmaicenie posiłków, wplatając do nich różnorodne warzywa i owoce. Dzięki tej różnorodności dania będą nie tylko smaczne, ale także kolorowe. Aspekt wizualny jest niezwykle ważny, szczególnie wtedy, gdy masz w domu niejadka. Estetycznie podane, kolorowe danie może przekonać do jedzenia bardziej, niż jakiekolwiek zachęty słowne. 

Wybieraj gatunki sezonowe 

Sezonowe warzywa i owoce są nie tylko tańsze i powszechnie dostępne, ale przede wszystkim smaczniejsze. Poza tym mają najwięcej wartości odżywczych. Przy okazji warto zadbać o edukację kulinarną: opowiedzieć dziecku, gdzie rosną warzywa i owoce i dlaczego są tak ważną częścią każdej diety. Wraz z nadejściem września możesz przygotować dla pociechy quiz o darach jesieni. Gdy zaczną się wakacje, wspólnie zróbcie koktajl z pysznych owoców leśnych.

W ciągu dnia “przemycaj” warzywa i owoce

Warzywa i owoce są świetnym dodatkiem do różnych potraw, a także doskonałą samodzielną przekąską. Z warzyw możesz zrobić zupę, sałatkę, koktajl, a nawet kotleta. Owoce dobrze komponują się zarówno z daniami wytrawnymi, jak i słodkimi. Są dobrym dodatkiem do dań, sałatek, deserów, ciast i koktajli. Warzywa i owoce powinny pojawiać się w każdym posiłku dziecka. Jeśli maluch nie przepada za nimi w formie surowej, zadbaj o odpowiednią obróbkę.

Każdemu miłośnikowi frytek z pewnością przypadną do gustu domowe frytki z batata. Koktajl lub smoothie z owoców na bazie mleka roślinnego lub jogurtu naturalnego to wspaniała, sycąca przekąska. Z kolei wspólne robienie domowych lodów z owocami będzie świetną zabawą dla całej rodziny. Przekąski na bazie warzyw i owoców warto urozmaicać różnymi dodatkami. Słupki selera, pomidora i marchewki najlepiej smakują z hummusem lub jogurtem greckim. Do pożywnego koktajlu owocowego możesz dorzucić pestki dyni lub nasiona słonecznika. 

Zmień swoje nawyki żywieniowe 

Dziecko jest świetnym obserwatorem. Jeśli chcesz je zachęcić do jedzenia warzyw i owoców, sam również musisz wprowadzić różne gatunki do swojej diety. Jak inaczej przekonasz pociechę, że zupa krem z pomidorów to smaczny, zdrowy i sycący posiłek? Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, w tym diety bazującej na warzywach i owocach, przyniesie korzyści całej rodzinie. 

Słuchaj swojej pociechy 

Dieta dziecka powinna być dopasowana do jego potrzeb i kubków smakowych. Twoja pociecha ma prawo czegoś nie lubić i jeśli kolejna próba zjedzenia sałaty okaże się fiaskiem, lepiej odpuścić. Na szczęście jest jeszcze wiele zielonych warzyw liściastych, które będą dobrym zamiennikiem. 

Więcej porad na temat komponowania zdrowej, smacznej i różnorodnej diety dziecka znajdziesz na stronie: https://www.maczfit.pl/blog/dieta-dla-dzieci-smaczna-zdrowa-i-kolorowa/