skarpetki niemowlęce

Jakie skarpetki niemowlęce wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Kompletujesz wyprawkę dla swojego maleństwa? A może rozglądasz się za kolejną parą skarpetek, ponieważ z kupionych poprzednio dziecko zdążyło już wyrosnąć? Tym razem możesz zabrać się do poszukiwań w bardziej metodyczny sposób! Zebraliśmy dla ciebie kilka ważnych porad dotyczących tego, jak dobrać odpowiednie skarpetki dla niemowlęcia. Dowiedz się, na co – oprócz rozmiaru – warto zwrócić uwagę podczas zakupów.

Właściwy rozmiar skarpetek – jak go wybrać?

Podstawą na zakupach jest dobór właściwego rozmiaru skarpetki – podobnie jak w przypadku butów czy pozostałych części dziecięcej szafy. Regularnie mierz długość stóp niemowlaka, żeby dobrać idealnie pasującą na nie parę. Pamiętaj tylko, że w tym wieku dziecko bardzo szybko się rozwija – niech nie zaskoczy cię więc tempo, w jakim urosną jego stópki!

Rozmiary skarpetek są zazwyczaj określone według wieku niemowlęcia w miesiącach (np. 0-3, 6-9, 9-12) lub długości stopy w centymetrach (np. 10/12, 13/15 czy 16/18). Aby zyskać pewność, że dany rozmiar jest właściwy, zawsze porównuj zmierzoną długość z tabelą rozmiarów danego producenta.

Skarpetki powinny być dopasowane do stópki dziecka – nie zbyt luźne, ale też nie za ciasne. W jaki sposób możesz ułatwić sobie tę kwestię? Sięgaj po modele, które mają elastyczne elementy w kostce i dobrze dopasowują się do skóry malucha. O tym, że skarpetki mogą zaczynać się robić ciasne, będzie świadczyło to, że w okolicach jego kostki pojawi się lekko odciśnięty materiał. Wszelkie odznaczenia na skórze dziecka to sygnał, że pora rozejrzeć się za większym rozmiarem.

Skarpetki, które zwiększają bezpieczeństwo

Zostańmy na chwilę przy ściągaczach – bacznie obserwuj, czy zapewniają one odpowiednie krążenie krwi. Skarpetki uciskające dziecięce nóżki nie są dobrym wyborem. Jeśli chcesz ochronić dziecko przed otarciami i podrażnieniami skóry, szukaj tych par, które mają jak najmniejszą ilość szwów. W sklepach możesz znaleźć zarówno klasyczne, jak i bezuciskowe lub bezszwowe modele skarpet.

Bezpieczeństwo dziecka może też zależeć od rodzaju podeszwy. Jeśli kupujesz skarpetki dla maluszka, który zaczyna raczkować lub stawiać pierwsze kroki, możesz postawić na modele z antypoślizgowymi wypustkami pod stopą. To może uchronić go przed upadkiem i złagodzić jego ewentualne skutki.

O czym jeszcze pamiętać podczas zakupów?

Gdy szukasz dla swojego dziecka odpowiednich skarpetek, możesz kierować się kilkoma innymi kwestiami niż te, które wymieniliśmy. To między innymi:

  • materiał, z którego są wykonane (powinien być jak najbardziej przewiewny i bezpieczny dla skóry malucha – wybieraj mieszanki bawełny i bambusa z włóknami elastycznymi),
  • grubość skarpetek (tu weź pod uwagę porę roku oraz panującą pogodę – latem przydadzą się lekkie stopki, zimą zaś możesz postawić na modele frotte),
  • łatwość ich zakładania lub zdejmowania.

Na koniec zajmij się estetyką, czyli ulubionymi kolorami i wzorami. Jeśli zależy ci na tworzeniu uroczych stylizacji, możesz też kierować się tym, aby dopasować wygląd skarpetek do reszty ubrań maleństwa. Nie musisz obawiać się o mały wybór, w sklepach znajdziesz ich mnóstwo! Obejrzyj niemowlęce skarpetki na Smyk.com – wybierz jedną lub więcej par, które utrzymają twojego maluszka w cieple i komforcie!