dzieci w piaskownicy

Jakie korzyści dla rozwoju dziecka niesie zabawa w piasku?

Do piaskownicy możesz zabrać już roczne dziecko lub nawet młodsze. Wystarczy, że opanowało siedzenie, a wyprawa na podwórkową pustynię może być dla niego wspaniałą przygodą. W piasku lubią bawić się także starsze dzieci. Przedszkolaki budują zamki i przekopują tunele, a jedenastolatki są prawdziwymi mistrzami we wznoszeniu zamków i fortec. Nie przejmuj się, gdy Twoje dziecko przynosi ze sobą do domu tony piasku w butach i kieszeniach. Korzyści z zabaw w piaskownicy jest tak dużo, że z pewnością przykryją wszystkie małe niedogodności. Sprawdź, jakie zalety mają zabawy w piasku.

Zabawa w piasku – idealny sposób na ćwiczenia motoryki małej u maluchów i nie tylko

Istnieje tak dużo sposobów na zabawę w piasku, że każda wyprawa do piaskownicy może wyglądać zupełnie inaczej. Dużo oczywiście zależy od akcesoriów, które weźmiesz dla dziecka, ale nie tylko. Zabawy w piasku rozwijają kreatywność, a samo przesypywanie piasku w rączkach rocznego dziecka jest doskonałym sposobem na doskonale motoryki małej i ćwiczenie koordynacji oko-ręka.

To jednak nie wszystko! W osiedlowej piaskownicy często zawiązuje się całkiem nowe przyjaźnie. Szczególnie przedszkolaki powinny ćwiczyć swoje umiejętności społeczne i bawić się z nowo poznanymi dziećmi, wznosząc wspólnie budowle, czy kopiąc tunele. Młodsze dzieci z kolei podczas zabaw z innymi będą ćwiczyć swoją mowę i rozwiązywanie wspólnych problemów.

Do zabawy w piaskownicy możesz podać dziecku foremki, grabki czy wiaderka. Świetnie jednak sprawdzą się także łyżeczki i kubeczki. Za ich pomocą możesz zorganizować dziecku prawdziwą lekcję matematyki.

Jak zapewnić dziecku dzienną porcję zabaw w piaskownicy?

Kiedy tylko pogoda dopisuje, zabierz swoje dziecko do osiedlowej piaskownicy. W dużych skupiskach bloków mieszkalnych zazwyczaj nie brakuje placów zabaw, a na każdym z nich znajduje się chociaż jedna piaskownica. Dzięki temu, że jest ona ogólnodostępna, maluch będzie miał możliwość zabawy z innymi dziećmi.

A co jeśli mieszkasz daleko poza miastem i wszelkiego rodzaju placami zabaw? W takiej sytuacji z pewnością masz własny ogródek. Wybierz piaskownice dla dzieci, które możesz postawić w kącie ogrodu. Aby zapewnić dziecku towarzystwo, możesz zapraszać do zabawy inne dzieci z okolicy.

Podczas deszczu trudno zabrać dziecko do mokrej piaskownicy nawet we własnym ogrodzie. Jest jednak i na to rozwiązanie. W wielu sklepach możesz znaleźć piasek kinetyczny, który doskonale imituje mokry piach z piaskownicy. Dzięki niemu Twoje dziecko może robić babki z piasku, nawet gdy za oknem sypie śnieg czy pada deszcz.

Zabawy w piasku są niezwykle rozwijające dla dzieci zarówno pod względem umiejętności fizycznych, jak i psychicznych czy społecznych. Rozwijają kreatywność, umiejętności społeczne, podnoszą sprawność manualną i ćwiczą logiczne myślenie, czy przewidywanie skutków swoich działań. Gdy tylko pogoda na to pozwala, zabieraj zatem swoje dziecko do osiedlowej piaskownicy. Jeśli masz daleko do najbliższego placu zabaw, w sklepach znajdziesz piaskownice dla dzieci, które możesz postawić u siebie w ogrodzie. W niepogodę z kolei zabawę w piaskownicy zastąpi lepienie babek z piasku kinetycznego.