Jaki prezent dla noworodka

Jaki prezent dla noworodka? Kreatywne pomysły na bezpieczne upominki!

Pojawienie się na świecie maluszka wywołuje wielkie poruszenie wśród najbliższych świeżo upieczonych rodziców. Członkowie i przyjaciele rodziny, idąc w odwiedziny do noworodka, zazwyczaj chcą go czymś obdarować. Zakup prezentu dla maluszka nie jest prostym zadaniem ze względu na różnorodność asortymentu w sklepach stacjonarnych i internetowych. Zastanawiasz się, jaki prezent dla noworodka kupić? Czy dobrym wyborem będą akcesoria do spania, czy może lepiej zdecydować się na ubranka lub zabawki? Z jakich przedmiotów i akcesoriów zrezygnować? Podpowiadamy!

Prezent dla noworodka do spania

Noworodek przesypia większość czasu w ciągu doby, dlatego świetnym pomysłem na prezent dla maluszka są wszelkie akcesoria przydatne podczas snu lub ułatwiające zasypianie. Jako prezent dla noworodka doskonale sprawdzi się otulacz bawełniany, bambusowy lub muślinowy, który zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa oraz wygodę. Dobrym wyborem będzie również zakup śpiworka do spania – jako alternatywy dla kołderki czy kocyka. Obecnie odradza się przykrywanie noworodków i niemowląt, ponieważ może to grozić zakryciem buzi i uduszeniem. Jednocześnie tak małe dziecko nie potrafi się samodzielnie okrywać – śpiworek o odpowiedniej grubości, dostosowany do pory roku, zapobiegnie wyziębieniu organizmu podczas snu.

Oczywiście dobry jakościowo kocyk może być również świetnym prezentem dla noworodka – rodzice mogą okryć nim swoją pociechę po kąpieli czy w trakcie spaceru. Ważne, aby nakrytego malucha nie spuszczać z oka nawet na chwilę.

Będąc przy temacie akcesoriów do spania, nie sposób nie wspomnieć o szumiących zabawkach-przytulankach, które działają na dzieci kojąco i uspokajająco. Maluszki z reguły lubią zasypiać przy szumie, ponieważ przypomina on dźwięki, z jakimi miał do czynienia w brzuchu mamy, co wzmacnia poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, wiele tego typu zabawek posiada również opcję odtwarzania delikatnych kołysanek lub utworów muzyki klasycznej.

Kontrastowe, sensoryczne zabawki dla noworodka

Dziecko przychodzi na świat ze słabo rozwiniętym zmysłem wzroku. Nieostre widzenie oraz krótkowzroczność chronią maluszka przed przestymulowaniem i pozwalają na powolne przyzwyczajania się do nowych elementów otoczenia.

Noworodek najlepiej dostrzega duże wzory, wyraźne kontury oraz kontrastowe połączenia kolorów, np. czerni i bieli. Wybierając prezent dla noworodka na pierwszą wizytę, warto postawić na karty lub książeczki kontrastowe, wspierające prawidłowy rozwój wzroku.

Możesz również zdecydować się na zakup zabawek sensorycznych, mających na celu pobudzanie zmysłów dziecka. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju grzechotki, szeleściki oraz zabawki posiadające zróżnicowane faktury.

Elektroniczne prezenty dla noworodka

Zakup prezentu dla noworodka nie musi wiązać się z wielkimi kosztami. Trafiony upominek wcale nie musi być drogi – istotne jest, aby był praktyczny, wykonany z dobrych materiałów i bezpieczny dla dziecka.

Jeśli jednak chcesz sprawić noworodkowi droższy prezent, skonsultuj zakup z rodzicami dziecka, gdyż mogą oni posiadać już daną rzecz lub poczuć się skrępowani zbyt wysoką ceną upominku. Jeżeli jednak mama i tata malucha nie mają nic przeciwko, możesz zainwestować np. w nianię elektroniczną z kamerą, monitor oddechu, lampkę z projektorem, automatyczną karuzelę nad łóżeczko czy nawilżacz powietrza.

Jakich prezentów dla noworodka nie warto kupować?

Wybierając prezent dla noworodka, warto unikać ubranek oraz akcesoriów do spania (kocyków, rożków, śpiworków itd.) wykonanych ze sztucznych, syntetycznych materiałów. Poliester, nylon czy poliamid nie są przyjemne dla skóry, nie przepuszczają powietrza i potęgują potliwość.

Często wybieranymi prezentami dla noworodków i niemowląt są pluszaki. Oczywiście, są one miłe w dotyku, dzieci lubią się do nich przytulać, jednakże należy mieć świadomość, że są również siedliskiem kurzu, roztoczy i bakterii. Podarowanie noworodkowi pluszowych zabawek będzie wiązało się z koniecznością ich częstego prania i dezynfekowania przez rodziców maluszka.

Niepożądanymi (przez większość rodziców) prezentami dla noworodków są przedmioty i akcesoria, na które dziecko jest po prostu za małe. Klocki LEGO, rowerek biegowy, globus interaktywny czy ubranka w rozmiarze 86 nie są dobrym pomysłem dla malucha, który dopiero przyszedł na świat. Rzeczy te będą musiały poczekać na ich użycie nawet kilkanaście miesięcy… a do tej pory będą zagracać przestrzeń mieszkalną.

Prezent dla noworodka powinien być bezpieczny, wykonany z dobrych jakościowo materiałów, a także praktyczny i użyteczny. Upominek idealny ułatwia rodzicom codzienne funkcjonowanie i pielęgnację pociechy.

Wybierając się w odwiedziny do noworodka, oprócz prezentu koniecznie należy zabrać ze sobą również dużo pozytywnych emocji i uśmiechu. Warto też pomyśleć o mamie maluszka i wesprzeć ją w tych pierwszych, trudnych tygodniach po porodzie, gdy jej organizm jeszcze się regeneruje.

Artykuł partnera.