dziecko na hustawce

Zabawki do ogrodu dla dzieci – na jakie się zdecydować?

Wiosna i lato to zdecydowanie czas, gdzie dzieci więcej czasu powinny spędzać na zewnątrz. Zabawy w ogrodzie to dobry pomysł także wczesną jesienią. Świeże powietrze i ruch są bardzo ważne dla zdrowego rozwoju dziecka, jednak nie zawsze wiemy, jakie atrakcje zorganizować naszym pociechom, by chętniej wychodziły z domu. Na jakie zabawki postawić? Podpowiadamy.

Piaskownica – jakie akcesoria warto dokupić?

Jeśli masz małe dziecko i nie wiesz, jakie zabawki dla dzieci kupić, bez wątpienia w twoim ogrodzie powinna znaleźć się piaskownica. Dzieci uwielbiają lepić z piasku, przesypywać go i grabić, dlatego warto dokupić także wiaderko z akcesoriami, takimi jak foremki do piasku, grabki oraz łopatki. Bardzo przydatne jest także sitko. Piaskownica dostarcza nie tylko doznań sensorycznych. Zabawy w piasku oprócz stymulacji zmysłów, mają także wpływ na rozwój motoryki małej i dużej oraz pobudzają wyobraźnię. Dziecko może rozwijać nie tylko kreatywność, ale także umiejętności społeczne, gdy bawi się z innymi. Jest to forma zabawy, która sprawdzi się zarówno u chłopców, jak i dziewczynek w różnym wieku. Kupując piaskownicę, wiesz, że nie jest to zabawka, która za chwilę się znudzi. Z piaskownicy będzie mógł korzystać przez wiele lat. W sklepach znajdziesz wiele różnych modeli, od prostych form wykonanych z drewna lub  plastiku, po nieco bardziej zaawansowane np. w kształcie zwierząt. Dobrym pomysłem jest zakup piaskownicy z pokrywą, dzięki czemu unikniesz dostania się do piachu wody oraz różnych nieczystości. 

Huśtawka – dlaczego warto ją kupić?

Jednym z najpopularniejszych sprzętów, jakie powinny znaleźć się w ogrodzie, gdy posiadasz dziecko, jest huśtawka. Może być to model wolnostojący lub element większej konstrukcji, jak np. mini plac zabaw ze zjeżdżalnią lub domkiem. W sklepach znajdziesz wiele tego typu rozwiązań. Huśtawka jest kolejną zabawką, która może być stosowana przez dzieci przez wiele lat. Już od pierwszych chwil życia, kołysanie jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju sensomotorycznego dziecka. Huśtanie ma mnóstwo zalet. Nie tylko jest świetną rozrywką dla dzieci, ale także pomaga wyciszyć emocje. Ma wpływ na regulację układu nerwowego, stymuluje układ przedsionkowy, jest świetnym sposobem na ćwiczenie koordynacji ruchowej, a także wzmocnienie mięśni całego ciała. Nie każdy o tym wie, ale huśtanie wspomaga procesy koncentracji uwagi, uczenia się, a także rozwój mowy i percepcji słuchowej. 

Sprzęt sportowy – na jaki się zdecydować?

Oczywiście w ogrodzie nie może zabraknąć sprzętu sportowego. Może to być piłka, zestaw do badmintona czy rowerek. Wszelkie elementy, które zachęcą do uprawiania sportu, są mile widziane. Mają wpływ nie tylko na kondycję dziecka i jego rozwój fizyczny, ale mogą się przyczynić do rozwoju umiejętności społecznych i pomóc dziecku odkryć swoje pasje. Najlepsze zabawki ogrodowe dla dzieci to przede wszystkim takie, które są bezpieczne dla twojego dziecka i sprawiają, że mile spędza czas. Może to być taczka i konewka oraz grabki, dzięki czemu twoje dziecko będzie mogło ćwiczyć role społeczne i bawić się w ogrodnika, ale także zestaw do baniek mydlanych, dzięki któremu dziecko będzie ćwiczyć swój układ oddechowy i artykulacyjny, co przyczynia się do prawidłowego rozwoju mowy.