dziecko placze

Przyczyny kolki u niemowlaka. Jak pomóc dziecku?

Kolki u niemowląt spędzają sen z powiek wielu rodzicom. Warto jednak podkreślić, że problemy ze strony układu pokarmowego pojawiają się u większości maluchów – bóle brzuszków mogą różnić się intensywnością i częstotliwością występowania. Jak rozpoznać kolkę u niemowlaka? Czy da się jej uniknąć? Jak załagodzić nieprzyjemne dolegliwości? Podpowiadamy!

Jak rozpoznać kolkę u niemowlaka?

Kolka niemowlęca to czynnościowe zaburzenie przewodu pokarmowego charakteryzujące się silnym, napadowym bólem brzuszka. Pojawia się najczęściej u 2-3 tygodniowych noworodków, zaczyna ustępować około 3.-4. miesiąca, czasami około 5.-6. miesiąca życia maluszka lub nawet trwa dłużej.

Jeśli brzuch Twojej pociechy jest twardy i wzdęty, dziecko jest niespokojne, płaczliwe, pręży nóżki, ciężko je uspokoić, najprawdopodobniej cierpi na kolkę niemowlęcą. Choć to dolegliwość przejściowa, wywołuje u rodziców dużo stresu i obaw o zdrowie maluszka. Jakiekolwiek wątpliwości dotyczące rozwoju niemowlaka powinny zostać oczywiście skonsultowane z lekarzem pediatrą.

Kolka niemowlęca występuje zazwyczaj o tych samych porach dnia – najczęściej w godzinach popołudniowych i wieczornych. Ataki mogą trwać od kilku minut do nawet kilku godzin. Po ustąpieniu objawów dziecko uspokaja się, wraca mu apetyt i chęć do zabawy.

Co powoduje kolki u niemowląt?

Wielu rodziców zastanawia się, co powoduje kolki u niemowląt i czy można ich uniknąć. Tymczasem specjalistom nie udało się jednoznacznie określić przyczyn tej dolegliwości. Eksperci uważają, że mogą przyczyniać się do niej m.in.:

  • niedojrzały układ pokarmowy – w tym niedobór niektórych enzymów trawiennych,
  • nieprawidłowa technika karmienia – połykanie dużych ilości powietrza przez dziecko,
  • zbyt szybki wypływ pokarmu – zarówno podczas karmienia piersią, jak i butelką,
  • nadwrażliwość na działanie bodźców zewnętrznych,
  • nietolerancje i alergie pokarmowe,
  • stres i niepokój rodziców – dziecko wyczuwa emocje najbliższych.

Kolka u niemowlaka to powszechna dolegliwość, która występuje zarówno u dzieci karmionych mlekiem mamy, jak i mlekiem modyfikowanym. Trudno jej zapobiec, ponieważ układ pokarmowy malucha w pierwszych miesiącach życia intensywnie się rozwija. Warto natomiast wypróbować różne sposoby na łagodzenie tej nieprzyjemnej przypadłości.

Sprawdzone sposoby na łagodzenie kolki u niemowlaka

W walce z kolką niemowlęcą może pomóc masaż. Połóż malucha na plecach i ciepłymi rękoma rozmasuj brzuszek – okrężnymi ruchami, delikatnie, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jednakże nie wykonuj masażu podczas ataku kolki. Częste powtarzanie tej czynności zmniejsza dolegliwości bólowe ze strony układu pokarmowego, relaksuje dziecko i wzmacnia więź z rodzicami.

Kolkę może złagodzić codzienna gimnastyka – wystarczy chwycić nóżki malucha, zgiąć je w kierunku brzuszka i przytrzymać przez chwilę. Bardzo ważne jest również jak najczęstsze kładzenie niemowlęcia na brzuszku – w takiej pozycji łatwiej pozbywa się nagromadzonych gazów. Można również układać dziecko na brzuszku na klatce piersiowej rodzica, przy jednoczesnym masażu pleców.

W przeciwdziałaniu kolkom istotna jest również odpowiednia technika karmienia. Zwracaj uwagę, aby główka dziecka podczas jedzenia była wyżej niż reszta ciała. Staraj się karmić spokojnie, bez pośpiechu i nerwów. Jeżeli wypływ mleka z piersi jest zbyt szybki, przed podaniem dziecku piersi odciągnij laktatorem kilka mililitrów pokarmu. Jeśli karmisz niemowlę butelką, zaopatrz się w smoczek z przepływem odpowiednim do wieku i możliwości maluszka. Nie zapominaj o odbijaniu po każdym posiłku, bez względu na metodę karmienia.

Jeśli Twoja pociecha cierpi na kolkę niemowlęcą, przede wszystkim spróbuj się nie stresować. Dziecko doskonale wyczuwa emocje rodziców, dlatego tak ważne jest, aby dorośli zachowali spokój w trakcie ataków i zapewnili dziecku poczucie bezpieczeństwa. Warto również ograniczyć ilość bodźców zewnętrznych – wyłącz telewizor, przygaś światło. Możesz przygotować maluszkowi relaksującą kąpiel, włączyć spokojną muzykę czy pośpiewać mu.

Wielu dzieciom pomagają się uspokoić nietypowe odgłosy, np. suszarki czy wentylatora. Ból brzuszka mogą ukoić także ciepłe okłady – skorzystaj z nagrzanej pieluszki, żelowego kompresu lub bezpiecznego termoforu z pestek wiśni.

Kolejnym sprawdzonym sposobem na łagodzenie kolki u niemowlaka jest unoszenie dziecka w trakcie ataku do pozycji pionowej, takiej samej jak przy odbijaniu. Przytrzymanie w taki sposób malucha pomaga w uwolnieniu powietrza, które połknął podczas jedzenia.

Jeżeli kolka u niemowlaka jest bardzo dokuczliwa, a opisane wyżej sposoby nie pomagają w walce z bolesnymi atakami, skonsultuj się z lekarzem. Specjalista może przepisać dziecku specjalne preparaty łagodzące nieprzyjemne dolegliwości. Jeśli nie karmisz piersią, może on również zalecić żywność specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w przypadku kolki.

Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą.

Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami.

Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.