Właściwe żywienie jest najważniejszym elementem prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka. Najlepsze dla niemowląt jest mleko matki, jednak karmienie piersią nie zawsze jest możliwe. Mamy stają wówczas przed wyborem mleka modyfikowanego, które będzie odpowiadać potrzebom ich pociech. Dojrzewające niemowlęce brzuszki są delikatne i wrażliwe, dlatego wymagają specjalnego traktowania. Jak wybrać odpowiednie mleko modyfikowane? O czym nie można zapomnieć, włączając do diety malucha mleko modyfikowane? Sprawdź!
Dojrzewający układ pokarmowy niemowlęcia
Rozwój układu pokarmowego dziecka zaczyna się już w 4. tygodniu ciąży i trwa jeszcze po narodzinach. W momencie przyjścia noworodka na świat jego układ pokarmowy jest niedoskonały i niedojrzały – jest zdolny jedynie do podjęcia podstawowych funkcji dla przeżycia i rozwoju, czyli trawienia i wchłaniania składników odżywczych. Jednakże mały żołądek i krótki przełyk nie pozwalają na przyjęcie dużych objętości pokarmu, dlatego noworodek powinien jeść mniej, ale częściej.
Nie w pełni rozwinięty układ pokarmowy niemowląt może powodować różnorodne problemy brzuszkowe, np. nadmierne gromadzenie się gazów, wzdęcia i bóle brzucha.
Z czasem niedojrzały układ pokarmowy doskonali swoje funkcje. W 2.-3. miesiącu życia dziecka zwiększa się sprawność zwieracza przełyku, a w 4.-6. miesiącu wiele niemowląt potrafi pobierać z łyżeczki pokarm o konsystencji papki. W tym okresie błona mięśniowa jelit jest już rozwinięta, a trawienie pokarmów przebiega coraz sprawniej.
Po ukończeniu przez dziecko 6. miesiąca życia jego układ pokarmowy ciągle doskonali swoje funkcje, ale wciąż jest bardzo delikatny. Nadal dojrzewa mikrobiota bakteryjna, powiększa się żołądek i wzmacnia się działanie enzymów trawiennych. Mały brzuszek ciągle potrzebuje szczególnego traktowania i żywienia dopasowanego do jego potrzeb oraz możliwości.
Karmienie piersią najwłaściwszym sposobem żywienia niemowląt
Najbardziej wartościowym pokarmem dla niemowlęcia jest mleko mamy. Skład kobiecego pokarmu jest dopasowany do potrzeb dziecka, zapewnia mu wszystko, czego maluch potrzebuje do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Dlatego też Światowa Organizacja Zdrowia, a także pediatrzy i specjaliści do spraw żywienia zalecają wyłączne karmienie piersią przez pół roku, a następnie kontynuowanie tego sposobu karmienia do ukończenia przez dziecko 2 lat (przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających)[1]. W niektórych sytuacjach – pomimo chęci i starań ze strony mamy – karmienie piersią z różnych przyczyn nie jest możliwe. Wówczas, po konsultacji z lekarzem, kobieta może podawać swojemu maluszkowi odpowiednie mleko modyfikowane, dopasowane do jego wieku i potrzeb. Wzorem do tworzenia receptur tego typu produktów jest oczywiście mleko matki.
Bebiko Pro+ 2 – delikatna formuła wspierająca małe brzuszki
Mama półroczniaka, która z jakiegoś powodu nie karmi piersią, nadal może zapewnić dziecku odpowiedni sposób żywienia. W tym celu powinna skonsultować z lekarzem wybór mleka następnego, który zaspokoi potrzeby małego organizmu, w tym również wrażliwego delikatnego brzuszka.
Przykładem produktu, który zawiera ważne dla prawidłowego rozwoju składniki, w tym m.in.: wapń, witaminę D, żelazo, jod i wielonienasycone kwasy tłuszczowe DHA, jest Bebiko Pro+ 2. To najdelikatniejsza formuła*, odpowiadająca potrzebom wrażliwych brzuszków – dzięki wykorzystaniu procesu LACTOFIDUS, inspirowanego naturalnym zjawiskiem fermentacji mlekowej, oraz obecnością w składzie unikalnej kompozycji błonnika GOS/FOS. Produkt jest odpowiedni jako uzupełnienie karmienia piersią, jeśli istnieje konieczność dokarmiania dziecka. Może być również stosowany do przygotowywania kleików i kaszek bezmlecznych.
Mleko modyfikowane – o czym pamiętać?
Mleka Bebiko Pro+ 2 nie należy przechowywać w lodówce ani podgrzewać w kuchenkach mikrofalowych (ze względu na zagrożenie poparzeniem). Mieszanki powinny być przygotowywane zgonie z zaleceniami producenta opisywanymi na opakowaniach. Każda porcja mleka powinna być sporządzona bezpośrednio przed spożyciem. Jeśli jednak jest to niemożliwe, trzeba wykorzystać je w ciągu 2 godzin od przyrządzenia. Pozostała część porcji powinna zostać wylana.
Przed podaniem dziecku butelki z przygotowanym pokarmem należy sprawdzić temperaturę płynu, aby nie doszło do poparzenia – sprawdzonym sposobem jest wylanie kilku kropel na wewnętrzną część przegubu dłoni.
Po zakończeniu karmienia nie należy pozostawiać w buzi dziecka smoczka z resztką mleka, gdyż sprzyja to powstawaniu próchnicy. Higiena pierwszych ząbków jest bardzo ważna – po każdym karmieniu mlekiem modyfikowanym warto umyć zęby dziecka np. specjalną silikonową szczoteczką z wypustkami lub zmoczoną gazą nawiniętą na palec.
*wśród mlek następnych Bebiko
Materiał sponsorowany
[1] World Health Organization, Infant and young child feeding, 2009.