biwak z dzieckiem

Biwak z dzieckiem – jak się do niego przygotować?

Wakacje na kempingu lub rodzinny biwak to marzenie wielu małych turystów. Dzieci uwielbiają dreszczyk emocji, towarzyszący spaniu w namiocie, wsłuchiwanie się w odgłosy natury i nieskrępowaną zabawę na świeżym powietrzu. Aby jednak wszyscy bawili się równie dobrze, konieczne jest odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu. Czego nie może zabraknąć w czasie biwakowania z dziećmi?

Wygodny namiot dla całej rodziny

Wybierając się na kemping z dziećmi nie ma sensu wcielać zasad minimalizmu turystycznego w odniesieniu do namiotu. Jadąc z dziećmi, spędzamy zwykle nieco czasu w jednym miejscu i nie nosimy namiotu w plecaku. Nie ma znaczenia, czy będzie to model najlżejszy i zajmujący jak najmniej miejsca po złożeniu. Dużo istotniejsza jest jego przestronność i oddzielne sypialnie dla dzieci i rodziców. Koniecznością jest również duży przedsionek, najlepiej ze zintegrowaną podłogą. Posłuży jako magazyn na większość rzeczy, których w czasie wyjazdu z dziećmi jest całkiem sporo. W czasie niepogody będzie to również jadalnia, kuchnia i pokój gier. Dodatkowo namiot musi posiadać skuteczny system wentylacji oraz wodoodporność na poziomie co najmniej 2000mm.

Akcesoria, które zapewnią spokojny sen

Nocowanie pod namiotem jest dużym przeżyciem zwłaszcza dla dzieci. Nawet w takich warunkach warto jednak pomyśleć o komforcie snu oraz odpowiedniej temperaturze w nocy, nawet przy kiepskiej pogodzie. Koniecznością jest zakup odpowiedniej grubości materacy i karimat albo wygodnych w użytkowaniu mat samopompujących. Ciepło zapewnią śpiwory kempingowe, których grubość powinno się dobierać w zależności od pory roku i warunków pogodowych. Warto zabrać również dodatkowe koce pożarowe; nie zajmą wiele miejsca, jednak w razie potrzeby pozwolą na dodatkowe ogrzanie i zapewnienie dzieciom znanej z domu przytulności.

Niezbędna będzie również lampka nocna, która umożliwi oświetlenie wnętrza namiotu nocą i ułatwi znalezienie potrzebnych przedmiotów lub drogi do toalety.

Ochrona przed owadami

Komary i inne insekty są w stanie uprzykrzyć nawet najbardziej udany pobyt na kempingu. Żeby uniknąć ich towarzystwa, warto zaopatrzyć się w moskitierę namiotową oraz ewentualnie dodatkowe osłony na hamaki, jeśli chcemy z nich korzystać. Przydadzą się również preparaty odstraszające insekty w sprayu do spryskiwania skóry lub odzieży oraz plasterki po ukąszeniach owadów, gdyby nie wszystkie komary dały się odstraszyć.

Akcesoria do zabawy na świeżym powietrzu

Pakując się na biwak z dziećmi, nie można zapomnieć o zabawkach i sprzęcie sportowym, który posłuży podczas rodzinnych aktywności na świeżym powietrzu. Wiele zależy od upodobań członków rodziny – zwykle jednak przydają się piłki, zestaw do gry w kometkę, sprzęt do pływania lub zabaw w piasku.  Na wypadek deszczu, warto spakować również ulubioną grę planszową lub karty, które skutecznie zajmą czas dzieciom oczekującym w namiotowym przedsionku na poprawę pogody. Odpowiednio przygotowany biwak wszyscy będą wspominać jako wspaniałe, rodzinne doświadczenie.