male dziecko

Czy borelioza jest groźna dla dziecka? Przyczyny, objawy i leczenie

Ryzyko zakażenia bakterią Borrelii jest znacznie wyższe u dzieci, aniżeli u dorosłych. To powoduje spory niepokój u rodziców maluchów, których układ odpornościowy nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięty. Delikatna skóra przyciągająca kleszcze to główny powód, dla którego dzieci tak często chorują na boreliozę przenoszoną przez te szkodniki.

Na świecie zdarzały się przypadki, że nagły atak boreliozy skutkował pojawieniem się niepełnosprawności u dziecka. Na szczęście to tylko jednostkowe sytuacje, a w większości przypadków borelioza jest w pełni uleczalną chorobą – zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci.

Czym jest borelioza i skąd się bierze?

Borelioza to choroba zwana inaczej jako choroba z Lyme. Jest zakaźną chorobą odkleszczową, która może rozwijać się w organizmie właśnie po ugryzieniu tego na pozór niegroźnego szkodnika. W miejscu ukąszenia pojawia się rumień po kleszczu, natomiast objawy zakażenia boreliozą mogą być widoczne nawet po kilku tygodniach.

Przyczyną boreliozy są bakterie o nazwie Borrelia burgdorferi, dla której środowiskiem do rozwoju są organizmy małych ssaków: myszy, wiewiórek, zająców i saren. Medium transmisyjnym choroby na człowieka są głównie kleszcze, szczególnie te z rodziny Ixodes.

Objawy boreliozy u dziecka – jak je rozpoznać?

Pierwszym objawem, którego nigdy nie należy bagatelizować, jest widoczny
i rozprzestrzeniający się rumień w miejscu ukąszenia przez kleszcza.
Jeśli po wyciągnięciu kleszcza problem się pogłębia, trzeba natychmiast udać się do lekarza celem wykonania badań diagnostycznych pod kątem boreliozy.

Inne objawy, które mogą pogłębiać się u dziecka w wyniku zakażenia bakterią boreliozy to:

  • uczucie przewlekłego zmęczenia i osłabienia,
  • bóle głowy,
  • spadek nastroju,
  • stany podgorączkowe,
  • bóle mięśni i stawów,
  • porażenie nerwu twarzowego.

Często zdarzają się także bóle klatki piersiowej, nadmierna potrzeba ugaszenia pragnienia, sztywność w karku, zawrotu głowy, a także płytki oddech. W skrajnych przypadkach przy wyjątkowo szybkim postępowaniu choroby pojawiają się też objawy neurologiczne,
np. fobie, zmiana zachowania, postępująca depresja czy nawet zmiana smaku.

Jakie badania trzeba wykonać, aby rozpoznać boreliozę u dziecka?

Diagnostyka dzieci pod kątem zakażenia boreliozą jest dość prosta. Oprócz oceny klinicznej objawów pogłębiającej się choroby niezbędne są także badania laboratoryjne. W tym przypadku wykonuje się je z krwi. Badanie wykazuje obecność lub brak przeciwciał dwóch klas: IgM oraz IgG.

Wyniki wskazujące na przeciwciała klasy IgG mogą dotyczyć choroby w późnym stadium zakażenia. Diagnostyka polega też na badaniach serologicznych czy nawet analizie DNA
w odniesieniu do obecności krętków w surowicy krwi i płynie mózgowo-rdzeniowym.

Leczenie boreliozy u dzieci

W leczeniu boreliozy kluczowa jest zdrowa i zbilansowana dieta. Włączenie produktów białkowych do codziennego jadłospisu to podstawa. W przypadku dzieci podawane są także antybiotyki na boreliozę. Całkowite wyleczenie wymaga jednak czasu – średnio do 21 dni antybiotykoterapii.