Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia karmienie dziecka piersią powinno trwać minimum do ukończenia przez nie 6 miesięcy życia. Jednak z różnych powodów nie zawsze jest to możliwe. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi mleko w proszku dla dzieci. Mleka modyfikowane to specjalne preparaty spożywcze, skomponowane pod potrzeby najmłodszych, z uwzględnieniem ich zapotrzebowania energetycznego oraz witaminowego. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów, przez co wybór bywa niełatwy. Warto wiedzieć, na jakie kwestie zwracać uwagę przy zakupie.
Mleko dla dziecka do pierwszego roku życia
Najważniejszym kryterium, od którego uzależniony jest wybór preparatu, jest wiek dziecka. Najmłodsi przed ukończeniem roczku mają do dyspozycji dwa rodzaje produktów – mleka początkowe, oznaczone na opakowaniu cyfrą 1, nadające się dla niemowląt od urodzenia do ukończenia 6. miesiąca życia, a także mleka następne – oznaczane na opakowaniu cyfrą 2, odpowiednie dla maluchów od 6. do 12. miesiąca życia.
Dlaczego jest to istotne? Dlatego, że wraz z rozwojem dziecka zmienia się jego zapotrzebowanie na białka i tłuszcze, poszczególne witaminy, a także makro- i mikroelementy. Skład naturalnego pokarmu z piersi samoistnie dostosowuje się do tych zmian. Analogicznie modyfikowane mleko dla dziecka do pierwszego roku życia powinno być wybierane w zgodzie z momentem rozwojowym pociechy.
Mleka dla noworodków często są ich jedynym pokarmem, cechują się lekkostrawnością, wysoką zawartością witamin z grupy B, a często także obecnością prebiotyków i probiotyków. Natomiast te dla nieco starszych dzieci zawierają więcej białka, węglowodanów oraz żelaza. Można je także z powodzeniem łączyć z innymi produktami spożywczymi, odpowiednio redukując ilość samego mleka.
Mleko dla dzieci o szczególnych potrzebach
Decydując się na włączenie do diety mleka w proszku, należy uwzględnić przede wszystkim wiek dziecka, ale też składy produktu oraz indywidualne potrzeby pociechy. Mleko modyfikowane powinno zawierać kwasy omega-3, wapń, potas i sód, magnez, żelazo, cynk, a także witaminy: A, B, C, D, E i K. Warto pamiętać, że w produktach opartych na mleku krowim jest zawarta laktoza. Jeżeli dziecko wykazuje objawy jej nietolerancji czy też tzw. skazy białkowej, dobrze jest zainteresować się preparatami bezlaktozowymi lub skomponowanymi w oparciu o mleko kozie.
Tak więc mleko dla dziecka do pierwszego roku życia powinno być dobrane z uwzględnieniem jego potrzeb. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, zapobiegających ulewaniu, kolkom, biegunkom czy zaparciom, a także takich dla alergików oraz dzieci z niską masą urodzeniową. Warto bacznie obserwować swoją pociechę i sprawnie reagować na wszelkie niepokojące objawy.
Sposób przygotowania i podawania mleka modyfikowanego
Niezależnie od wybranej marki oraz konkretnego produktu należy pamiętać, by zawsze posiłek dla dziecka przygotowywać zgodnie z instrukcją zamieszczoną przez producenta na opakowaniu, uwzględniając tabelę żywienia. Tabela uwzględnia wiek dziecka, liczbę karmień piersią oraz mlekiem w proszku i podpowiada orientacyjną wielkość porcji. Przygotowując mleko w proszku dla dzieci, nie należy wsypywać porcji większych niż zalecane i tworzyć zbyt dużego stężenia.
Warto także pamiętać, że mleka modyfikowane powinny być przygotowywane niedługo przed podaniem i wykorzystane w ciągu kolejnych 2-3 godzin. Dokładne zalecenia dotyczące czasu przechowywania przygotowanej porcji zależą od konkretnego producenta, jednak nigdy nie należy ponownie podawać niewypitej pozostałości mleka. Powinno się ją wylać od razu po tym, jak dziecko zakończyło konsumpcję.
Równie istotne jest prawidłowe przechowywanie produktów spożywczych dla dzieci. Aby mieć pewność, że preparat jest stabilny i nadaje się do konsumpcji, należy go przechowywać w warunkach, jakie zaleca producent.