Dokąd na urlop z dzieckiem? Bezpieczne kierunki na wakacje 2024

Planujesz urlop z dzieckiem? Jeśli tak, na pewno zależy Ci na tym, aby wybrać się w bezpieczne miejsce. Dokąd zatem pojechać na wakacje 2024? Oto lista kierunków, które sprawdzą się najlepiej dla rodzin. Zobacz, dlaczego warto je wybrać!

Bezpieczne kierunki na wakacje 2024, czyli jakie?

Wakacje za granicą zazwyczaj wiążą się z dłuższą podróżą. Jeśli wybiera się na nie para lub grupa znajomych, mniejsze lub większe niedogodności podczas wyjazdu nie stanowią dużego problemu. Zupełnie inaczej planowanie wakacji wygląda z dziećmi, zwłaszcza młodszymi. Wówczas większe znaczenie zaczynają odgrywać np. takie kwestie jak:

 • ogólne bezpieczeństwo w kraju docelowym;
 • odległość od Polski (a co za tym idzie – długość lotu);
 • bezpieczeństwo sanitarne w danym państwie – i skala ryzyka ewentualnego zatrucia pokarmowego;
 • zagrożenie kradzieżami, rozbojami i innymi przestępstwami;
 • zagrożenia w morzu (np. drapieżne ryby) i powietrzu (np. insekty).

Przy poszukiwaniu idealnego miejsca na wakacje 2024 warto wziąć pod uwagę wszystkie te elementy. Poniżej znajdziesz listę krajów, do których możesz pojechać bez obaw nawet z maluchami.

Wakacje 2024 z dzieckiem – lista bezpiecznych kierunków

Gdzie jechać na wakacje 2024 z najmłodszymi? Oto kraje, w których Twoja rodzina może spędzić niezapomniany urlop.

Turcja

Chociaż Turcja mierzy się z wieloma (krzywdzącymi) stereotypami, w rzeczywistości jest to bardzo bezpieczny kraj dla turystów i miejsce wyjątkowo przyjazne dzieciom. Dlaczego warto być „na tak”?

 • Świetne hotele z wieloma atrakcjami dla dzieci – bez trudu znajdziesz 4- czy 5-gwiazdkowy obiekt z dużym aquaparkiem (pilnowanym przez ratowników), klubem dziecięcym, animacjami dla najmłodszych, placem zabaw i wieloma innymi rozrywkami dla pociech w każdym wieku. Twoja latorośl będzie miała co robić.
 • Przyjazne, bezpieczne otoczenie hoteli – większość z nich znajduje się w kurortach, po których można się swobodnie poruszać zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Na rodziny czekają piękne, zadbane parki (często z placami zabaw), mnóstwo punktów gastronomicznych (warto zamówić np. dondurmę, czyli tradycyjne tureckie lody gałkowe – zazwyczaj serwowane z dużą dawką poczucia humoru!), a często także ciekawe miejsca do zwiedzenia.
 • Wysoki standard sanitarny – jedzenie, w szczególności w hotelach, nie stwarza dużych obaw, że dojdzie do zatrucia pokarmowego. W Turcji poziom higieny jest bardzo dobry.

Greckie wyspy

Do Grecji z dziećmi Polacy najchętniej wybierają się na wyspy, np. Korfu (o łagodniejszym klimacie), Zakynthos czy Kretę. Można tam liczyć na bardziej spokojną, kameralną atmosferę, a jednocześnie na wysoki standard infrastruktury.

Dlaczego to dobry wybór?

 • Spokojna atmosfera – zwłaszcza na wyspach można się rozkoszować filozofią siga-siga (powoli, powoli), która udziela się wszystkim podróżującym.
 • Dobrej klasy hotele – wiele z nich zapewnia dostęp do aquaparków i innych atrakcji dla najmłodszych.
 • Przyjaźni mieszkańcy Grecy są gościnni i dobrze nastawieni do najmłodszych podróżujących.

W Grecji można spędzić wakacje zarówno na plaży czy przy basenie, jak i np. na szlakach pieszych oraz rowerowych. Ta ostatnia forma wypoczynku najlepiej sprawdzi się poza najgorętszymi miesiącami, czyli np. w maju oraz w październiku.

Cypr

Cypr jest uznawany za najsłoneczniejsze miejsce w Europie, a przy tym świetny kierunek wakacyjny dla rodzin z dziećmi. Dlaczego?

 • Dość łagodny, śródziemnomorski klimat – na Cyprze jest gorąco, a nawet upalnie, ale mimo tego przyjemnie.
 • Przyjaźni mieszkańcy – Cypryjczycy są bardzo otwarci i dobrze nastawieni do rodzin z dziećmi.
 • Kameralna atmosfera – panuje zwłaszcza w Larnace, która jest cichsza i spokojniejsza niż inne kurorty na wyspie.

Cypr sprawdzi się również na urlop po sezonie, nawet w 2. połowie października.

Wyspy Kanaryjskie

Jeżeli nie obawiasz się 5-6-godzinnego lotu z maluchami, hiszpańskie Kanary to wprost idealne miejsce na wakacje 2024 z dziećmi. Dlaczego?

 • Łagodny klimat – Kanary są nazywane wyspami wiecznej wiosny; jest tutaj ciepło, momentami gorąco, ale pogoda nie doskwiera tak bardzo jak np. w rozgrzanym do czerwoności Egipcie.
 • Dobre hotele – kanaryjskie noclegi są funkcjonalne; pokoje często są wyposażone w aneks kuchenny, przez co można np. łatwo przyrządzić dziecku jedzenie. Na terenie obiektów znajdują się baseny.
 • Szeroka gama atrakcji dla najmłodszych – z dziećmi na Kanarach można się wybrać do ogromnych zoo, imponujących aquaparków (z największym w Europie, Siam Park na Teneryfie, na czele), parków linowych i innych miejsc stworzonych z myślą o małych podróżnikach.

Kanary to również świetna kuchnia, niesamowite krajobrazy wulkaniczne i szansa na łatwą organizację czasu we własnym zakresie. Jest tam wyjątkowo bezpiecznie.

Czy z powyższych propozycji udało Ci się wybrać miejsce na wypoczynek dla Twojej rodziny? Pamiętaj, że lista bezpiecznych kierunków jest znacznie dłuższa. Dlatego z pewnością wybierzesz dobre miejsce na wakacje 2024 dla swoich bliskich. Życzymy świetnego urlopu!

Artykuł promocyjny.