W którym tygodniu czuć pierwsze ruchy dziecka?

Pozytywny wynik testu ciążowego, a także potwierdzenie przez ginekologa nie zawsze uzmysławiają świeżym rodzicom, że niedługo ich życie zostanie wzbogacone o nową istotę. Bardzo często pierwsze ruchy dziecka w brzuchu matki są momentem kulminacyjnym, kiedy marzenie staje się rzeczywistością.

Akrobacje, które wykonuje malec w łonie matki, są zagadką dla obojga rodziców. Wielu z nich zastanawia się kiedy można wyczuć pierwsze ruchy dziecka, jakiej są intensywności w poszczególnych miesiącach i co tak właściwie oznaczają.

Jeśli oczekujesz przyjścia na świat nowego członka rodziny, planujesz jej powiększenie w niedalekiej przyszłości bądź po prostu jesteś ciekawy wszystkich aspektów życia w okresie prenatalnym, doskonale trafiłeś.

Co oznaczają ruchy dziecka w brzuchu matki?

Pierwszy ruch płodu ma miejsce niemal na samym początku jego istnienia. Nie jest on jednak w żadnym stopniu odczuwalny przez kobietę. Gdy tylko poruszy się po raz pierwszy, dalsze ruchy aż do rozwiązania są oznaką prawidłowego rozwoju. Mają one niezwykle ważne znaczenie dla prawidłowej pracy mięśni, stawów, a także splotu nerwowego.

Dziecko w łonie matki w późniejszych etapach garbi się, prostuje, a nawet wykonuje salta. Także w brzuchu wykonuje czynności, które znane są każdemu rodzicowi z pierwszych miesięcy życia – dziecko zaciska piąstki, liże je czy wkłada do buzi. Wraz z mijającymi miesiącami zakres czynności wykonywanych przez malca stale rośnie.

W którym tygodniu poczujesz pierwsze ruchy dziecka?

Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka w ciąży?

Ruchy dziecka mogą stać się zarówno szczęśliwym momentem, jak i być powodem zmartwień wielu rodziców. Warto wiedzieć kiedy malec po raz pierwszy zaznaczy swoją obecność poprzez odczuwalne ruchy w łonie. Wielu rodziców, szczególnie gdy oczekują pierwszego dziecka martwi się, czy aby na pewno nie powinni już odczuwać ruchów płodu. Zanim dowiesz się, w którym tygodniu są one wyczuwalne, ważne abyś wiedział, że ich pojawienie się i częstotliwość uzależnione są od kilku czynników.

Na pojawienie się pierwszych ruchów dziecka wpływ ma:

  • masa ciała kobiety,
  • ułożenie dziecka,
  • łożysko,
  • objętość płynu owodniowego,
  • wrażliwość układu nerwowego matki.

Obserwacja ciała matki jest niezwykle ważna, jednak tylko wtedy, gdy idzie w parze z opieką medyczną. Rozwój malca powinien być pod regularną kontrolą ginekologa lub lekarza prowadzącego. Tylko wówczas mamy pewność, że dziecko rozwija się prawidłowo.

Ruchy dziecka w poszczególnych tygodniach ciąży

7 tydzień

Jest to czas kiedy pierwsze ruchy dziecka mogą zostać zaobserwowane podczas wykonywania USG. Nie są one jednak w najmniejszym stopniu odczuwalne przez matkę. Płód jest zbyt mały i delikatny, by ta zaobserwowała tak niewielkie drgania. Niewielkie ruchy ograniczają się zaledwie do delikatnych pochyleń dziecka. Zaledwie kilka tygodniu później potrafi już poruszać głową, podnosić ręce i dotykać nimi twarzy. Około 9 tygodnia u malca może pojawić się czkawka. Nadal jednak wszelkie ruchy dziecka nie są odczuwane przez matkę.

14 tydzień

Mimo że matka nadal nie wyczuwa ruchów dziecka, ono wyczuwa jej obecność i reaguje na jej ruchy. Podczas delikatnego szturchnięcia dziecko może wykonać obrót. W kolejnym tygodniu malec zyskuje większą koordynację ruchową. Wówczas możemy zaobserwować na USG charakterystyczny dla dzieci we wczesnym etapie życia gest – ssanie kciuka.

16 – 20 tydzień

To właśnie w tych tygodniach w brzuchu matki jest coraz mniej miejsca, przez co może ona zaobserwować wyraźne oznaki obecności nowego życia we własnym ciele. Pierwsze ruchy dziecka w ciąży nie przypadają jednak na konkretny tydzień w każdym przypadku. Wpływ ma na to wiele czynników. Nie bez znaczenia jest również czy kobieta nosi w sobie nowe życie po raz pierwszy. Bardzo często ruchy dziecka w pierwszej ciąży pojawiają się nieco później, niż w przypadku kolejnych. Może się okazać, że wystąpią one nawet w 25 tygodniu ciąży. Od zaznaczenia swojej obecności pierwszym odczuwalnym ruchem, malec wraz z kolejnymi tygodniami staje się coraz bardziej ruchliwy. Na samym początku kobiety ruch dziecka określają uczuciem falowania czy delikatnego drgania. Wraz ze wzrostem dziecka odczucia te są znacznie wyraźniejsze. Pod koniec drugiego trymestru są to już kopnięcia i uderzenia.

37 tydzień

To czas, kiedy ruchy dziecka przybierają nieco inną formę. Ma już ono niewiele miejsca w brzuchu matki stąd też zakres ruchów staje się znacznie mniejszy. W tym czasie nie rzadko rodzice mogą zaobserwować odciśniętą stopę na brzuchu.

Słabe ruchy dziecka w ostatnich tygodniach nie powinny być oznaką niepokoju. Wynikają one z samej wielkości dziecka, które nie ma na tyle miejsca, by kopać i poruszać się jak dawniej. Jego ruchy możemy jednak porównać do rozciągania. Objawem do niepokoju powinna być sytuacja kiedy matka zaobserwuje, że jakiekolwiek ruchy całkowicie zanikły. Wówczas należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza.

Jak często będziesz odczuwać ruchy dziecka?

Czy kontrola ruchów dziecka w brzuchu matki jest ważna?

Wiedząc już jak rozpoznać ruchy dziecka oraz kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka, przyszli rodzice posiadają podstawową wiedzę, która pozwoli samodzielnie kontrolować rozwój malucha. Z ruchów bowiem możemy wyczytać wiele informacji na jego temat. W wielu przypadkach mogą one nawet pomóc wykryć na wczesnym etapie chorobę, zwiększając tym samym szanse na wyleczenie.

Dziecko bardzo często odczuwa takie same emocje jak matka. Zdenerwowanie czy silny stres szybko dadzą o sobie znać w ilości jego ruchów. Powinny być one jasnym sygnałem dla matki, kiedy powinna się zrelaksować i zminimalizować w okresie ciąży wszelkiego rodzaju bodźce stresowe.

Także lekarze zwracają szczególną uwagę na kontrolę ruchów dziecka w brzuchu matki. Zalecają oni wykorzystanie metody Cardiff polegającej na codziennym liczeniu ruchów i zapisywaniu ich na przygotowanej karcie.

Kontrola ruchów płodu z wykorzystaniem metody Cardiff

Metoda ta daje pełny obraz ruchów dziecka w ciągu doby. Jest ona zalecana ciężarnym po 30 tygodniu. Monitorowanie ruchów najlepiej wykonywać między godziną 9, a 21. Każdy z ruchów należy zapisywać w karcie ruchów płodu. Według metody odpowiednia liczba ruchów w ciągu tych 12 godzin powinna być nie mniejsza niż 10. Jeśli doliczysz się tej liczby szybciej niż przed upływem wyznaczonego czasu, możesz zakończyć kontrolę w danym dniu. W przypadku gdy ruchów będzie mniej, zwróć szczególną uwagę kolejnego dnia, jak przedstawia się karta ruchów płodu. Zbyt mała liczba jest wystarczającym powodem, by skontaktować się ze swoim lekarzem.

Wypełnianie karty ruchu płodu jest niezwykle proste. Warto pamiętać o regularnym wypełnianiu, aby uzyskać rzetelne wyniku. To właśnie one są niezbędne w monitorowaniu rozwoju dziecka.

Tabela mieści w sobie dni tygodnia ciąży od 30 oraz godziny w poszczególnych dniach. W momencie, gdy odczujesz ruch malca zaznaczasz “X” w odpowiednim miejscu w tabelce. Karta ruchu płodu powinna być materiałem informacyjnym nie tylko dla rodziców, ale również dla ginekologa.

Kontrola ruchów płodu metodą Cardiff nie zawsze zalecana jest przez lekarza. Pozwala jednak poczuć się znacznie bezpieczniej. Jeśli więc zależy Ci na tym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspomnieć o niej na wizycie u ginekologa.

Kiedy czuć ruchy dziecka w brzuchu?

Wielu rodziców może się zastanawiać kiedy odczuwa się ruchy dziecka najmocniej. Warto mieć na uwadze, że aktywny tryb życia prowadzony przez matkę, może sprawić, że w ciągu dnia nie wyczujemy większej aktywności płodu. Wynika to z prostego faktu – ciągły ruch matki sprawia, że dziecko zasypia. To właśnie chwile odpoczynku ciężarnej oraz noc są idealną porą na aktywność malca. Gdy tylko Ty zwolnisz tempo, Twoje dziecko przebudzi się i da o sobie znać.

Kiedy ruchy dziecka powinny wzbudzić Twoje obawy?

W przypadku każdej kobiety ciąża może przebiegać zupełnie inaczej. Diametralne różnice są zauważalne nawet w przypadku tej samej kobiety, która spodziewa się dziecka po raz kolejny. Nic więc dziwnego, że ruchy dziecka będą znacząco się od siebie różniły. Istnieją jednak sygnały, które jasno wskazują, że rozwój malucha może zostać w jakiś sposób zaburzony.

Jakie ruchy dziecka powinny Cię niepokoić?

Kiedy rodzice powinni niezwłocznie udać się do lekarza?

W przypadku pierwszej ciąży może się okazać, że ruchy odczujesz dopiero w 25 tygodniu. Jednak 21 tydzień to czas, kiedy powinnaś skonsultować swoje obawy z lekarzem prowadzącym. Nawet jeśli będzie to fałszywy alarm, nic nie stoi na przeszkodzie, aby upewnić się dzięki USG, że maluch rozwija się prawidłowo.

Szybką reakcję należy podjąć również w momencie, gdy do tej pory dziecko było spokojne, a nagle jego ruchy stały się szybkie i chaotyczne. Tak drastyczna zmiana może nieść ze sobą wiele negatywnych skutków, nie warto jej więc bagatelizować.

O istocie kontroli ruchów płodu już wiesz. To właśnie mniej niż 10 ruchów w ciągu 12 godzin podczas dwóch dni powinno skierować ciężarną do gabinetu lekarza prowadzącego.

O roli ruchów dziecka podczas ciąży

Pierwsze ruchy dziecka to niezwykle wzniosła chwila w życiu przyszłych rodziców, bez znaczenia czy jest to pierwsze dziecko, czy kolejne. Zauważalne poruszenie się malca, daje namacalny znak, że za zaledwie kilka miesięcy ich życie całkowicie się odmieni. Mimo że silne kopniaki mogą nie raz przysporzyć ból, u każdej ciężarnej są mile widziane. To właśnie one są pierwszym kontaktem pomiędzy matką a jeszcze nienarodzonym dzieckiem. Są jasnym sygnałem, że malec ma się dobrze w brzuchu matki.

Kontrola ruchów dziecka i ich zapisywanie pozwala nie tylko otaczać opieką własne dziecko, ale również pozostawić pamiątkę na przyszłość.

Pierwsze ruchy dziecka sprawiają, że pomiędzy malcem a rodzicami tworzy się więź. Nie bez powodu większość niemowlaków po narodzinach rozpoznaje głos swojej matki, który towarzyszył im podczas okresu prenatalnego. Wiedząc, w którym tygodniu czuje się ruchy dziecka, matka może poczuć się bezpieczniej, gdy te pojawią się w odpowiednim czasie. Z kolei ich brak w określonym terminie sprawia, że doinformowani rodzice mogą szybko zareagować. Szybka reakcja i kontrola dziecka w okresie prenatalnym znacząco wpływa na stan zdrowia malca.