starsza kobieta w fotelu

Jaki fotel dla osoby starszej? Wybieramy fotele z funkcją wstawania

Korzystanie z fotela z funkcją wstawania może być dużym ułatwieniem dla osób starszych. Nowoczesny fotel po naciśnięciu przycisku pionizuje się, co umożliwia seniorom bezwysiłkowe podnoszenie się z siedziska. Jakie jeszcze funkcje powinien mieć fotel dla seniorów? Na co zwrócić uwagę, kupując odpowiedni model dla osoby starszej, po kontuzjach lub potrzebującej wsparcia?

Fotel z funkcją wstawania – nieoceniona pomoc dla seniora

Każdy senior lub osoba potrzebująca dodatkowego wsparcia podczas podnoszenia się z siedziska doceni fotele z funkcją wstawania. Taki mebel stanowi też znaczne ułatwienie w codziennej opiece dla opiekunów osób:

 • starszych;
 • z niepełnosprawnościami fizycznymi;
 • z problemami zdrowotnymi (zwyrodnienia stawów itp.);
 • po kontuzjach, urazach;
 • po udarze.

Na czym polega działanie foteli z funkcją wstawania? Są one wyposażone w specjalne silniki, które uruchamiają poszczególne elementy mebla. Wychylą do przodu oparcie i siedzisko. Wystarczy nacisnąć przycisk w podłokietniku, by uruchomić silnik, który pomoże podnieść się z mebla bez nadmiernego wysiłku. Dzięki temu seniorzy mogą wstawać sami lub z niewielką pomocą opiekuna.

Rozkładany fotel w sam raz na drzemkę dla seniora

Ułatwienie wstawania to niejedyna funkcja, którą może mieć fotel dla seniora. Współczesne meble mają być przede wszystkim wygodne. Rozkładany fotel z funkcją spania w kilka sekund przeistacza się z siedziska do oglądania TV w komfortową leżankę idealną na drzemkę. Nie trzeba wstawać, by ją rozłożyć. Wciskamy przycisk, by rozłożył się podnóżek, a oparcie opuściło się do tyłu. Jest to tak zwana funkcja relaks, której warto szukać w fotelach dla seniorów. W tak rozkładanym fotelu każda drzemka będzie komfortowa.

Czym są wellness i kardio? Dodatkowe funkcje w nowoczesnych fotelach

Funkcja kardio polega na uniesieniu podnóżka do takiej pozycji, by nogi znajdowały się powyżej linii serca. Usprawnia to krążenie krwi w organizmie i pozwala zregenerować siły w krótszym czasie. Poprawa krążenia jest nieoceniona przy obrzękach, na które często skarżą się osoby starsze.

Natomiast funkcja wellness pozwala na dopasowanie fotela w odcinku lędźwiowym. Dzięki regulacji podparcia można zmniejszyć bóle pleców – kręgosłup seniora na pewno za to podziękuje.

A może fotel z masażem?

Wiele seniorów skarży się na chłód, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Za pomocą jednego przycisku senior uruchomi funkcję podgrzewania, która automatycznie wyłączy się po określonym czasie – na przykład po godzinie. Strefa SPA w domowym zaciszu? Doskonały pomysł. W ofercie producentów nowoczesnych foteli wypoczynkowych są też dostępne fotele rozkładane z funkcją spania, a także z masażem, który rozluźnia mięśnie i poprawia krążenie.

Fotel dla seniora może być też stylowy

Funkcje to jedno, ale liczy się również sam wygląd mebla. Fotel dla seniora nie musi być brzydki i toporny. Nowoczesne fotele rozkładane z funkcją spania mogą być jednocześnie estetyczne. Warto postawić na stylowy fotel uszak w modnym kolorze terakoty lub indygo. Inna propozycja to model inspirowany fotelem klubowym z drewnianą nakładką na podłokietniku.

Do wyboru mamy fotele tapicerowane z eleganckiej skóry naturalnej lub miękkiej w dotyku tkaniny, na przykład weluru. Materiał powinien być łatwy do utrzymania w czystości. Bez trudu znajdziemy modele wpisujące się zarówno w przytulne wnętrza klasyczne, jak i bardziej nowoczesne aranżacje w stylu boho czy modern – każdy senior z pewnością znajdzie fotel dopasowany do swojego gustu.

Rozkładany fotel dla seniora – pytania, które warto sobie zadać przed zakupem

Poniżej przedstawiamy listę pytań, na które należy odpowiedzieć przed zakupem idealnego fotela rozkładanego dla seniora.

 • Czy wolimy fotel z wbudowanym, rozkładanym podnóżkiem, czy z dostawionym hokerem?
 • Czy rozkładany fotel z funkcją spania się obraca?
 • Czy mebel ma być sterowany ręcznie, czy automatycznie?
 • Czy oparcie można odchylić do tyłu? Ta cecha ułatwia znalezienie najwygodniejszej pozycji podczas siedzenia.
 • Czy fotel ma regulowany zagłówek, który pozwoli na czytanie książki lub oglądanie serialu bez nadwyrężania mięśni karku?
 • Jakie funkcje ma fotel: pomoc wstawania, relaks (automatyczne rozkładanie do pozycji drzemki), wellness (profilowanie podparcia w odcinku lędźwiowym i podgrzewane siedzenie), kardio (uniesienie nóg powyżej linii serca)?
 • Jaką tapicerkę wolimy – skórę, tkaninę, w wersji gładkiej, z przeszyciami czy z pikowaniem?
 • Jaki rozmiar rozkładanego fotela dla seniora będzie odpowiedni – S, M czy L?

Idealny fotel dla osoby starszej to fotel dopasowany do potrzeb osoby starszej – sami powinnyśmy decydować o jego wyglądzie i przydatnych funkcjach. Warto szukać mebli w ofercie polskich producentów, gdzie doradcy pomagają spersonalizować model pod nasze konkretne potrzeby.