lozeczko dziecka

Odmień swoje mieszkanie w jeden weekend. 6 wskazówek, które dodadzą blasku Twojemu domowi

Wiosna inspiruje nas do zmian w naszych szafach i domach. Pachnące powietrze zachęca do wymiany wszystkich zimowych koców i puszystych poduszek na miękkie materiały i wesołe kolory. Nastrój siebie i swój dom na tę porę roku już teraz! Zainspiruj się wskazówkami, jak rozjaśnić swój dom na wiosnę za pomocą najnowszych trendów.

Jeśli uważasz, że Twoje wnętrze potrzebuje odświeżenia, możesz skupić się na tym, co można szybko i łatwo wymienić. Przede wszystkim jednak zastanów się, z czego jesteś niezadowolona w domu, co chcesz w nim mieć, a czego możesz się pozbyć.

1. Akcesoria w roli głównej

Najprostszą transformacją jest wymiana akcesoriów tekstylnych, obrazów, lamp i wazonów. Dopasuj wszystko do swojej ulubionej palety barw. Zastanawiasz się, jak dopasować kolory, nie sprawiając, że rezultat będzie wyglądał jaskrawo? Projektanci wnętrz stosują zasadę 60-30-10. Chodzi o kompozycję kolorów i ich częstotliwość we wnętrzu, aby osiągnąć równowagę. Zasada ta polega na tym, że główny kolor zajmuje 60 procent pomieszczenia, kolejny tylko 30 procent, a ostatni występuje tylko z 10 procent. Tak przystrojone wnętrze zawsze będzie się ładnie prezentować i nie będzie wyglądać kiczowato ani rozpraszająco.

2. Rozkład światła

Atmosferę w pomieszczeniu można również znacząco odmienić poprzez odpowiednio dobrane oświetlenie. Wykorzystaj oświetlenie z różnymi źródłami światła na wielu poziomach. Może to brzmi skomplikowanie, ale jest proste. Rozmieść światła tak, aby maksymalnie wykorzystać wielkość i kształt pomieszczenia. Odpowiednie oświetlenie może wtedy sprawić, że pokój będzie wydawał się większy. Niżej zawieszone światło da złudzenie wysokości, a zgrupowanie większej ilości lamp razem sprawi, że zbyt duży pokój będzie wyglądał przytulniej.

3. Ocieplenie mieszkania za pomocą tekstyliów

Bardziej radykalną zmianę można osiągnąć wymieniając firanki i zasłony. Nowe poduszki dekoracyjne i narzuty korzystnie wpłyną na wygląd Twojego łóżka. Pokrowiec na sofę o ciekawym wzorze lub kontrastowym odcieniu odmieni Twój salon nie do poznania. Zaopatrz się w nowy bieżnik na stół jadalny i nie zapomnij odnowić dywanów.

4. Rozjaśnij ściany

Nie musisz malować całego mieszkania, aby nadać mu świeży wygląd. Wybierz jedną ścianę w swoim domu, na której zmiana będzie wyróżniać się najbardziej i pomaluj ją. Ściana powinna być pomalowana w neutralnym odcieniu. Jeśli jesteś bardziej odważny, nie bój się tapety z ciekawą fakturą lub wzorem. Świetnie sprawdzą się naklejki ścienne, które są szybkie i łatwe w aplikacji.

5. Skup się na szczegółach

Skup się na drobiazgach i pozwól im się wyróżnić. Zrób miejsce na nowy wazon, misę lub statuetkę. Kwiaty, suszone rośliny czy gałęzie można w ciekawy sposób ułożyć w wazonie. Szczególnie w tym przypadku mniej znaczy więcej. Spróbuj też wymienić uchwyty, nadając meblom zupełnie nowy wygląd. Zaopatrz się w nową wycieraczkę, dywanik do przedpokoju lub siedzisko na półkę na buty i pozwól, aby Twój nowy dom powitał Cię po powrocie do domu.

6. Odśwież mieszkanie za pomocą zieleni

Dodaj nową zieleń, a jeśli twoje rośliny domowe są już dżunglą, spróbuj je przesadzić lub przearanżować. Inną opcją jest utkanie prostych zasłon dla doniczek ze sznurka, a następnie ich zawieszenie. Potem wszystko, co musisz zrobić, to oświetlić całość za pomocą oświetlenia punktowego. Sprawi ona, że zieleń wyróżni się we wnętrzu. I na koniec dodaj drobne oświetlenie. Nie warto pomijać małych lampek, które oświetlą ciemny kąt, podświetlą ciekawy detal i stworzą przytulną atmosferę.