slowenia

Słowenia nieznana – poznaj najpiękniejsze miasta tego kraju!

Słowenia to malutki kraj leżący w samym centrum Europy. Państwo to jest pełne nieodkrytych skarbów, którymi z pewnością przepiękne widoki. Oprócz popularnych atrakcji, takich jak stolica Słowenii – Ljubljana czy słynne jezioro Bled, istnieje wiele mało znanych, ale równie pięknych miejsc, które warto odwiedzić. Słowenia zaprasza o każdej porze roku, choć najlepiej udać się tam samochodem, aby móc zobaczyć możliwie, jak najwięcej.

Przygotowania do podróży 

Podróż samochodem przez Europę do Słowenii jest dla wielu osób wyśnionym marzeniem. I nic w tym dziwnego – bogactwo krajobrazu, kuchnia, zapach przygody – to wszystko sprawia, że taka wycieczka stanie się niezapomniana na długie lata. Do podróży samochodem trzeba się jednak odpowiednio przygotować. 

Z całą pewnością należy zadbać o ważne ubezpieczenia i akcesoria samochodowe, takie jak: gaśnica, apteczka, trójkąt ostrzegawczy itd. Ważne będą też wszelkie gadżety motoryzacyjne, jak chociażby uchwyt na telefon czy nawigacja GPS. Należy też pamiętać o e-winietach, bo w Słowenii drogi ekspresowe i autostrady są płatne. Za brak dowodu uiszczenia opłaty za przejazd grozi nam kara do 800 euro! Zawczasu warto więc o tym pomyśleć – wszystkie informacje na ten temat znajdziesz na: winieta Słowenia | Vignetteslovenia.si/pl/

Kamnik – nieodkryte miasteczko w górach 

Podróż po Słowenii własnym samochodem można rozpocząć od Kamnika. To urokliwie miasteczko położone w górach Kamnicko-Savinjskich. Ma ono bogatą historię, która sięga czasów średniowiecznych – uwagę przykuwa tutaj zwłaszcza architektura i urokliwe wąskie uliczki. Turyści mogą w Kamniku podziwiać kolorowe kamienice, zabytkowe kościoły, ruiny zamku i nie tylko. Polecany jest tutaj zwłaszcza taras przy starym ratuszu, z którego rozciąga się piękny widok na okolicę. Dla wielu osób Kamnik jest punktem wypadowym na wędrówki po górach i piesze wycieczki. 

Škofja Loka – kolejne miasto pełne uroku 

Innym miasteczkiem, które trzeba odwiedzić podczas wyprawy do Słowenii, jest Škofja Loka. To niesamowicie klimatyczne miejsce, które jest zarazem jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast Słowenii. Szczególnie polecany jest spacer starówką – wąskie uliczki, malownicze place i zabytkowe kamienice tworzą wprost bajkowy klimat.

Piran – miejsce kultowe i zachwycające 

Piran to perła słoweńskiego wybrzeża. Miasto to leży nad Adriatykiem i tak jak pozostałe zachwyca średniowiecznym urokiem. Możemy tutaj włóczyć się po krętych uliczkach, fotografować się na tle starych kamienic i podziwiać przepiękne widoki na morze. W Piranie znajduje się też słynny port rybacki z kolorowymi łodziami. Jedną z atrakcji jest wieża kościoła św. Jerzego, z której można podziwiać widoki na miasto i okolicę. 

Kobarid – oaza spokoju w mieście 

Kobarid to urocze miasteczko, które położone jest w Dolinie Soczy. Ze względu na otoczenie Alpami Julijskimi, miejsce to gwarantuje wręcz bajkowe widoki. Wiele osób przyjeżdża tutaj, by pochodzić po szlakach turystycznych i wybrać się na wędrówkę w góry. Popularną atrakcją jest też rafting. W samym mieście warto zobaczyć przede wszystkim Muzeum I Wojny Światowej.Velika Planina – górska wioska z bajki 

Jednym z najbardziej niezwykłych miasteczek w całej Słowenii, jest Velika Planina. To idealne miejsce dla miłośników natury i tradycji. Można tu spacerować po pastwiskach, podziwiać tradycyjne drewniane chałupy i tzw. kozolce. Popularnością wśród turystów cieszy się tutaj m.in. kościółek św. Primoża, z którego można podziwiać przepiękne widoki na dolinę. To miejsce wprost doskonałe na ucieczkę od problemów i hałasu. 

Maribor – coś dla miłośników dużych miast

Kulturalną stolicą wschodniej Słowenii jest Maribor. To drugie, co do wielkości miasto w kraju, które słynie z przepysznego wina. Odnajdą się tutaj przede wszystkim osoby interesujące się sztuką i historią. Maribor zachwyca zabytkowymi katedrami, placami, kamienicami i nie tylko. Sporą atrakcją jest tutaj np. najstarsza winnica na świecie, gdzie można skosztować lokalnego słoweńskiego wina i dowiedzieć się więcej o tradycji winiarskiej w tym regionie. Maribor jest też dobrą bazą wypadową do innych popularnych i mniej znanych miejsc w całej Słowenii.