kobieta w ciazy je

Jak powinna odżywiać się przyszła mama?

Metabolizm człowieka kształtuje się już na etapie jego życia płodowego, dlatego ważne jest, by kobieta spodziewająca się dziecka spożywała zbilansowane posiłki. Menu matki ma ogromny wpływ na dziecko – decyduje o jego masie urodzeniowej oraz późniejszej podatności na nadwagę, insulinooporność czy nawet cukrzycę typu 2. Co powinno zawierać zdrowe menu?

Przyszła mama potrzebuje przede wszystkim odpowiednich pierwiastków i witamin. W ciąży rośnie zapotrzebowanie na kwas foliowy, witaminę E i D, kwasy tłuszczowe omega-3, wapń, magnez, żelazo oraz jod. Czasem trudno jest tak skomponować menu, by zagwarantować obecność wszystkich tych składników, dlatego przyszłe mamy sięgają zazwyczaj po uzupełniającą suplementację, np. Femibion 2, który będzie najlepszym wsparciem pomiędzy 13 a 40 tygodniem ciąży.

Ciążowe menu – co należy jeść?

Do komponowania posiłków wybieraj zdrowe i świeże produkty. Kluczowe jest spożywanie odpowiedniej ilości białka i wysokiej jakości tłuszczy, dlatego menu powinno szczególnie uwzględniać nabiał, chudy drób i ryby. Pozytywny wpływ na dziecko i matkę ma także regularne spożywanie do każdego posiłku warzyw. Polecane produkty dla ciężarnej to:

  • nabiał – jajka, naturalne jogurty i mleko zawierają witaminę A, witaminę B12, białko oraz żelazo, które są bogate w fosfor, potas, wapń, kwas foliowy,
  • warzywa – szpinak, pomidory, awokado, kiełki są źródłem białka roślinnego, mają sporo witamin i pierwiastków oraz dobrze nawadniają organizm,
  • tłuszcze – oliwa jest dobrym źródłem witaminy E,
  • ryby morskie – zawierają witaminę D, która wspiera przyswajanie wapnia i fosforu, oraz witamin z grupy B, a także kwasy omega-3; postaw na łososia, makrelę i tuńczyka,
  • mięso drobiowe – zawiera białko zwierzęce, witaminy z grupy B, witaminę C, żelazo, magnez, cynk i potas,
  • pieczywo i kasze – kasza gryczana i jęczmienna są źródłem magnezu, błonnika, kwasu foliowego i żelaza,
  • gruboziarniste pieczywo – zawiera błonnik, który usprawnia trawienie i zapobiega zaparciom w ciąży, ponadto ma witaminy z grupy B, magnez i cynk.

Dieta w ciąży powinna zapewniać odpowiednią podaż kluczowych dla zdrowia kobiety i maleństwa substancji a te można znaleźć również w innych zdrowych produktach.

Czego nie powinna spożywać przyszła mama?

Unikaj surowego i krwistego mięsa, niepoddanego obróbce termicznej. Podobnie jajek, surowego mleka, ryb i owoców morza. Mogą w nich znajdować się niebezpieczne bakterie, a nawet pasożyty. Lekarze zalecają, by powstrzymywać się od produktów wędzonych, ze względu na obecność rakotwórczych związków oraz ziół, ponieważ niektóre z nich mogą wywołać przedwczesne skurcze, np. tymianek, szałwia, piołun czy jałowiec.

Przyszła mama powinna obowiązkowo zrezygnować z palenia papierosów i spożywania alkoholu. Nie powinno się pić coli, energetyków oraz napojów z kofeiną. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie życia bez małej czarnej, postaraj się ograniczyć do jednej filiżanki dziennie. W czasie ciąży niewskazana jest żywność przetworzona – fast foody, gotowe dania czy słodycze. Ciastka i ciasteczka należy mocno ograniczyć. Najlepiej będzie, jeśli wymienisz je na zdrowy owoc lub garść orzechów.