kobieta z naszyjnikiem

Piękna biżuteria na lata! Podpowiadamy, jak zadbać o swoją jubilerską kolekcję

Zadbana, mieniąca się blaskiem biżuteria to wyjątkowa wizytówka każdej kobiety. Jak dbać o biżuterię, by jak najdłużej cieszyć się jej nienagannym wyglądem? W jaki sposób ją przechowywać? W tym artykule podpowiemy, na co zwracać szczególną uwagę, a czego unikać.

Piękno, które wymaga troski

Aby biżuteria prezentowała się olśniewająco, warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą nam zadbać o jej piękny wygląd. Nawet najtrwalsze materiały i solidne wykonanie nie pomogą, jeśli nasze dodatki będą nieodpowiednio przechowywane. Do niszczenia się biżuterii mogą przyczynić się także niektóre substancje chemiczne,  także te, z którymi mamy styczność na co dzień.

Aby zachować blask biżuterii, zdejmij ją i na czas wykonywania prac porządkowych w domu czy w ogrodzie odłóż w bezpieczne miejsce. W trakcie takich czynności jak sprzątanie, odkurzanie, zmywanie czy pielenie, łatwo o uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i odkształcenia, a w najgorszym wypadku – zgubienie ukochanych błyskotek. 

Ponadto dla materiałów szlachetnych niekorzystny jest także kontakt z wodą oraz detergentami. Zarówno złoto, jak i srebro, nie są odporne na działanie chemii gospodarczej. Skutki w postaci przebarwień czy zmatowienia są najczęściej nieodwracalne.

Do jakich aktywności należy zdejmować biżuterię?

Z noszenia biżuterii należy zrezygnować, wybierając się na basen czy na siłownię. W ten sposób nie tylko nie narażamy naszych dodatków na działanie wody czy chloru, ale także mamy pewność, że podczas pływania czy uprawiania sportu nie uszkodzimy biżuterii oraz nie skaleczymy siebie ani towarzyszących nam osób. 

Sprzymierzeńcem w pielęgnacji błyskotek i zachowania ich nienagannego wyglądu nie jest także pot. Poza tym, zajęci aktywnością fizyczną, najczęściej nie jesteśmy skoncentrowani na tym, aby pilnować tego, czy nasz pierścionek przypadkowo nie zsunie się z palca, a łańcuszek nadal jest na swoim miejscu.

Biżuterię warto również zdejmować do kąpieli i do snu. Balsamy, perfumy, mydło i inne kosmetyki również wchodzą w interakcje z metalami. Mogą także wpływać na wygląd kamieni szlachetnych umieszczonych w dodatkach i trwale je uszkodzić. Z kolei podczas snu nie kontrolujemy swoich ruchów. Łatwo wówczas o zerwanie bądź odkształcenie delikatnych elementów. 

kobieta z naszyjnikiem

Delikatny łańcuszek z zawieszką. Produkt ze zdjęcia pochodzi ze sklepu Savicki

Sprawdzone triki na przechowywanie biżuterii

Samo unikanie czynników wpływających na wygląd biżuterii może okazać się niewystarczające do zachowania jej blasku i piękna. Warto zadbać o regularne czyszczenie biżuterii specjalnymi środkami pielęgnacyjnymi oraz jej właściwe przechowywanie. Splątane łańcuszki, brakujący kolczyk, uszkodzona zawieszka? To rzeczywistość, z jaką mierzy się wiele kobiet nieprzykładających wystarczającej uwagi do przechowywania swojej kolekcji.

W jakim miejscu najlepiej trzymać biżuterię? Fantastycznie sprawdzi się kuferek bądź szkatułka z wyściełanymi miękkim materiałem przegródkami. Innym rozwiązaniem jest umieszczanie biżuterii w oryginalnych opakowaniach. Zamiast tekturowych pudełeczek można też wykorzystać małe woreczki z organzy, a następnie schować je np. w szufladzie toaletki. Ważne, aby biżuteria była przechowywana w zamknięciu, bez dostępu do powietrza i światła, co ograniczy ryzyko ciemnienia kruszcu.

Biżuterię można przechowywać w szkatułkach, woreczkach i oryginalnych opakowaniach

Biżuterię można przechowywać w szkatułkach, woreczkach i oryginalnych opakowaniach