kobieta w ciazy

Jak dbać o zdrowie i urodę w trakcie ciąży?

Ciąża to dla wielu kobiet czas dużej ekscytacji, ale także stresu i niepokoju, zwłaszcza przy pierwszym dziecku. Podczas tych 9 miesięcy w organizmie zachodzi wiele zmian, na które nie każdy jest przygotowany. W każdym etapie ciąży ciało kobiety stwarza odpowiednie warunki dla prawidłowego rozwoju płodu, a jej skóra i ogólny wygląd stopniowo ulega zmianie. W tym artykule podpowiemy, co zrobić, aby jak najlepiej zadbać o swoje zdrowie i urodę podczas ciąży.

Jak pielęgnować skórę podczas ciąży?

W okresie ciążowym w organizmie kobiety szaleją hormony. Rośnie przede wszystkim poziom estrogenu, który może być powodem wzmożonej aktywności gruczołów łojowych. Ciężarne często skarżą się także na problematyczną cerę, która nie występowała przed ciążą. Można zauważyć też, że skóra będzie bardziej sucha, dlatego ważne jest aby nawilżać ją odpowiednimi kosmetykami. Jeśli z natury masz suchą lub odwodnioną skórę na twarzy, podczas ciąży może pojawiać się także pękanie naskórka, swędzenie czy pieczenie. Jednak każdy organizm jest inny dlatego w niektórych sytuacjach u kobiet może pojawić się trądzik i wzmożona produkcja sebum.

Bardzo ważne jest sprawdzanie wrażliwości na dotychczasowo stosowane kosmetyki takie jak kremy do twarzy, balsamy czy maści. Jeśli powodują one podrażnienia należy je natychmiast odstawić. Warto zwrócić także uwagę na kosmetyki zawierające retinol oraz maści z antybiotykami, ponieważ kobiety w ciąży nie powinny ich stosować.

Odżywianie i suplementy w ciąży

Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa, aby płód rozwijał się prawidłowo. Warto jeść częściej i mniej niż na odwrót, ponieważ to pozwoli organizmowi na ciągłe dostarczanie potrzebnych składników odżywczych. Podczas ciąży wzrasta także zapotrzebowanie na witaminy oraz minerały. Ich rola jest znacząca, ponieważ mogą one obniżyć ryzyko powstania wielu chorób oraz wad rozwojowych. Niektóre witaminy ciężko jest całkowicie uzyskać w pożywieniu, mimo zdrowej i zbilansowanej diety, dlatego czasem warto sięgnąć po odpowiednie suplementy. Warto zaznaczyć, że wszystkie suplementy należy wcześniej skonsultować z lekarzem i ustalić odpowiednie dawkowanie.

Kwas foliowy to bardzo ważny składnik, z którego niedoborem zmaga się wiele kobiet nawet poza okresem ciążowym. Ta witamina zapobiega wadom cewy nerwowej u płodu, a w późniejszym okresie ciąży bierze czynny udział w budowie czerwonych krwinek w organizmie dziecka. Warto więc suplementować kwas foliowy aż do porodu.

Tran jest również bardzo ważnym kwasem tłuszczowym, który wzmacnia odporność matki. Nienasycone kwasy tłuszczowe wspomagają prace mózgu i układu nerwowego, więc mają duży wpływ na intelektualny rozwój dziecka.

Witamina D zapobiega przedwczesnemu porodowi oraz cukrzycy ciążowej, dlatego każda ciężarna powinna ją suplementować. Wiele osób ma problemy z niedoborem tego mikroelementu, dlatego odpowiednie dawkowanie zawsze powinniśmy konsultować z lekarzem.

Żelazo to także ważny mikroelement wpływający na prawidłowy rozwój ciąży. Ponieważ organizm kobiety produkuje więcej czerwonych krwinek, mogą występować niedobory tego składnika. Suplementacja żelaza powinna jednak być ściśle kontrolowana poprzez częste badania krwi.

Podczas ciąży warto zatroszczyć się o swoje zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Należy unikać stresowych sytuacji oraz zamartwiania się. W razie potrzeby warto zgłosić się o pomoc do bliskich lub do psychologa, który z pewnością pomoże Ci się odnaleźć w nowej sytuacji, jaką jest ciąża. Regularne ćwiczenia i zbilansowana dieta to troska nie tylko o Twoje zdrowie, ale także dziecka, które samo nie może podejmować jeszcze żadnych decyzji. Zapraszamy na naszą stronę po więcej inspiracji: https://apteline.pl/