dziewczynka na polu

Jak określić porowatość włosów?

Każda osoba, która chce dbać o swoje włosy zgodnie z założeniami świadomej pielęgnacji, powinna zapoznać się z zagadnieniem porowatości włosów. Wystarczy znać kilka prostych zasad, aby móc całkowicie odmienić swoje codzienne nawyki pielęgnacyjne i zadbać o najlepszą kondycję fryzury.

Czym jest porowatość włosów?

Porowatość włosów to określenie używane w odniesieniu do stopnia odchylenia łusek, które pokrywają zewnętrzną część łodygi włosa. Biorąc pod uwagę porowatość, kosmyki można podzielić na: 

  • niskoporowate – uznawane za najbardziej zdrowe. Ich łuski ściśle przylegają do łodygi włosa, 
  • średnioporowate – są mieszanką włosów nisko- i wysokoporowatych,
  • wysokoporowate – ich łuski w znacznym stopniu odstają od łodygi włosa, co sprawia, że nie tylko łatwo chłoną dostarczane substancje, ale równie szybko je oddają. 

W jaki sposób można określić porowatość włosów?

Istnieje wiele sposobów na sprawdzenie stopnia porowatości włosów. Oczywiście, wciąż najlepszym rozwiązaniem pozostaje wizyta u trychologa. Specjalista pobierze kilka włosów z różnych części głowy, a następnie zbada je pod mikroskopem, oceniając ich kondycję. To praktycznie nieomylna metoda, która daje 100% pewności co do stanu kosmyków.

Każda kobieta może też na własną rękę wykonać test na porowatość włosów w zaciszu własnego domu. Wystarczy umieścić jeden bądź też kilka włosów w naczyniu z letnią wodą, a następnie obserwować, w jakim stopniu się pod nią zanurzą. Włosy niskoporowate unoszą się na powierzchni wody – wszystko dlatego, że ich szczelna i gładka struktura uniemożliwia przedostawanie się wody do wnętrza łodygi. Z racji tego, że rozchylone łuski włosów wysokoporowatych przepuszczają wodę do ich wnętrza, te po krótkim czasie opadną na dno. Jeśli chodzi o włosy średnioporowate – będą unosić się mniej więcej w połowie wysokości naczynia, swobodnie pływając w wodzie.

Porowatość włosów można zbadać też na podstawie dotyku. Wystarczy przesunąć palcami po powierzchni włosa od jego końca aż po cebulkę. Jeśli wyraźnie wyczuwalne są liczne nierówności, można mówić o włosach wysokoporowatych. Z kolei włosy niskoporowate są w dotyku perfekcyjnym gładkie.

Ocena porowatości włosów na podstawie ich wyglądu

Oceny porowatości włosów można dokonać także na podstawie tego, jak się prezentują.

Włosy niskoporowate są z wyglądu gładkie i sypkie. Posiadają piękny blask, sprawiają wrażenie elastycznych i dobrze nawilżonych. Łatwo jest je rozczesać, a po zmoczeniu schną dość wolno.

Włosy średnioporowate to włosy, które są nieco pozbawione blasku i posiadają skłonności do plątania się. Mogą puszyć się pod wpływem nadmiernej wilgotności powietrza. Na szczęście, wystarczy drobna zmiana codziennych nawyków pielęgnacyjnych i unikanie inwazyjnych zabiegów, aby łatwo przywrócić im dobrą kondycję i zdrowy wygląd.

Jeśli chodzi o włosy wysokoporowate, to ich słabą kondycję widać już na pierwszy rzut oka. Są szorstkie, matowe i sprawiają wrażenie bardzo zniszczonych. Natychmiast reagują na jakiekolwiek zmiany wilgotności powietrza.

Każda kobieta, która chce, aby jej fryzura prezentowała się atrakcyjnie, powinna zapoznać się z tematem porowatości włosów. To dobry wstęp do rozpoczęcia przygody ze świadomą pielęgnacją fryzury.