Pieluchy dla niemowlaka

Jak wybrać pieluchy, które zadbają o wygodę Twojego dziecka? Podpowiadamy, niezbędne wyposażenie każdego rodzica

Pielucha pielusze nie równa. Chociaż są niezbędne do utrzymania czystości niemowlęcia i małego dziecka, to ich wybór wcale nie jest taki oczywisty. Mimo to warto dokładnie rozważyć, jakie pieluchy będą najlepsze dla Twojego dziecka, by zapewnić mu odpowiedni komfort, zdrowy rozwój oraz wygodę podczas snu czy zabawy. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze pieluch na różnych etapie życia dziecka?

Pieluchy dla noworodków – jakie powinny być?

Pieluchy dla noworodków powinny być odpowiednio dopasowane do delikatnej skóry oraz spełniać jej specjalne potrzeby. Skóra nowonarodzonego dziecka jest bardzo cienka i podatna na podrażnienia. Pieluchy mają z nią kontakt właściwie przez całą dobę, dlatego najważniejszą rzeczą, jaką należy brać pod uwagę przy ich wyborze, to skład pieluch. Wybierz pieluchy wykonane z miękkiego i delikatnego materiału, który nie podrażni skóry. Powinien być możliwie naturalny i przewiewny, by zapobiegał odparzeniom i podrażnieniom.

Sprawdź, czy pieluchy są hipoalergiczne i wolne od substancji mogących wywołać alergie lub podrażnienia skóry noworodka. A jeśli wiesz, że Twoje dziecko ma skłonność do alergii skóry, zamiast jednorazowych pieluch wybierz pieluszki muślinowe. Są niezwykle lekkie, przewiewne i mogą spełniać wiele funkcji. Możesz ich używać do zapewniania odpowiedniej higieny, przykrywania dziecka podczas drzemki, jako podkład pod przewijak itd. Pamiętaj jednak, że pieluszki muślinowe, bambusowe czy tetrowe należy zmieniać zdecydowanie częściej niż popularne pampersy, które są bardziej chłonne.

Pieluchy dla niemowlaka – na co zwrócić uwagę?

W miarę, jak dziecko rośnie, zmieniają się także jego potrzeby. Pieluchy, które w pierwszych dniach życia mogły podrażniać skórę, teraz mogą okazać się zupełnie bezpieczne. Dlaczego? Bo skóra dziecka z każdym tygodniem się rozwija, a jej mikrobiom nabiera odporności. Jeśli do tej pory nie mieliście odwagi, teraz jest najlepszy moment, by sięgnąć po pampersy dada 2. Chłonne, a zarazem miękkie pieluszki chronią skórę przed wilgocią, świetnie dopasowują się do ciała dziecka i dają długotrwałe uczucie suchości. Jak dobrać odpowiednie pieluchy?

pieluchy-i-pampersy-dla-niemowlaka-1.jpg

Wybierz pieluchy z elastycznymi taśmami i bokami, które dobrze dopasują się do ciała dziecka, zapewniając mu maksymalny komfort i swobodę ruchów. Upewnij się, że powierzchnia wewnętrzna pieluchy jest płaska i miękka, aby zapobiec ewentualnemu uciskowi na delikatną skórę noworodka. Niektóre pieluchy dla posiadają wskaźniki wilgotności, które zmieniają kolor, gdy pielucha jest wilgotna, co ułatwia rodzicom monitorowanie, kiedy należy wymienić pieluchę. Jeśli chcesz skorzystać z takiej podpowiedzi, poszukaj odpowiedniego modelu.

Inne pieluchy dla dziecka, które ułatwią życie

Oprócz tradycyjnych pieluch jednorazowych istnieją również inne rodzaje pieluch, które mogą ułatwić życie rodzicom. Wśród nich na przykład wielorazowe. Możesz ich używać wielokrotnie, wymieniając wkład chłonny i piorąc po każdym użyciu. Takie pieluchy często polecane są dla starszych dzieci przy tzw. odpieluchowaniu, gdy uczysz pociechę korzystania z nocnika. Są to też zwykle ekologiczne rozwiązania dedykowane rodzicom, dla których dbałość o środowisko jest priorytetem.

Wśród pieluch, które z pewnością przydadzą Wam się na wyjeździe i nie tylko są pampersy do wody. To pieluchy pokryte specjalną warstwą wodoodporną z podwójnym zabezpieczeniem przed przeciekaniem. Chronią zarówno przed wydostaniem się zawartości pieluchy do wody, jak i przed przeciekaniem w wodzie, co zapewnia dziecku komfort podczas wodnych zabaw.

Artykuł partnera.