chory chlopiec

Nadchodzi jesień – jakie leki przygotować dla dziecka na grypę?

Jesień to trudny okres dla wielu rodziców. Niesprzyjająca aura oraz kontakt z rówieśnikami sprawia, że wiele dzieci w tym okresie zaczyna chorować na grypę. Zdarza się to każdego roku i powoduje wiele problemów – od nieprzyjemnych dolegliwości, poprzez absencję w szkole aż po problemy ze zorganizowaniem opieki dla chorego dziecka. Niestety, często mimo najszczerszych starań rodziców infekcji nie da się uniknąć. Wiedząc o tym warto odpowiednio przygotować się na jej pojawienie. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym znajdziesz informację na temat tego, w co warto wzbogacić apteczkę, by szybko i skutecznie pomóc dziecku.

Apteczka na okres przeziębień i grypy – dlaczego jest tak ważna?

Wiele osób zastanawia się, czy warto gromadzić skuteczne leki na przeziębienie, czy poczekać na poradę lekarską i zakupić leki na receptę. Oczywiście, w przypadku wielu zachorowań konsultacja z lekarzem okazuje się niezbędna, niemniej jednak jeśli posiadamy w swojej apteczce podstawowe leki możemy pomagać dziecku w zwalczaniu infekcji od razu. Jak wiemy, czas oczekiwania na wizytę może być długi, szczególnie w okresie wzmożonych zachorowań, dlatego warto mieć pod ręką “pierwszą pomoc”, która złagodzi dolegliwości dziecka i pozwoli skutecznie walczyć z infekcją wirusową. 

Leki, w które warto się wyposażyć

Podawanie dziecku leków na własną rękę może wydawać się ryzykownym przedsięwzięciem i w istocie może takim być jeśli nie wiemy jakie środki mogą pomóc oraz w jaki sposób je dawkować. Niemniej jednak w przypadku niegroźnych infekcji takich jak grypa czy przeziębienie możemy spróbować pomóc dziecku stosując bezpieczne rozwiązania. Oto kilka z nich:

  • Leki przeciwwirusowe: Obecnie dostępne są bez recepty.  Preparaty te mają na celu skrócenie czasu trwania choroby i złagodzenie objawów. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących dawkowania i czasu trwania kuracji.
  • Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe: Warto stawiać na preparaty zawierające substancje czynne takie jak paracetamol lub ibuprofen w dawkach przeznaczonych dla najmłodszych. Pomagają złagodzić ból mięśni, gorączkę i ogólne złe samopoczucie.
  • Sól morska i olejki eteryczne: To dostępne bez recepty środki, które pozwalają oczyścić górne drogi oddechowe oraz nawilżyć błonę śluzową nosa. Oparte na naturalnych składnikach w znaczącej większości przypadków są całkowicie bezpieczne. 
  • Preparaty wzmacniające odporność: Takie jak suplementy z witaminą C i rutozydem lub probiotyki pozytywnie wpływające na florę bakteryjną jelit mogą sprawić, że organizm dziecka szybciej poradzi sobie z infekcją.
  • Ziołowe pastylki na ból gardła: Pozwalają zmniejszyć dolegliwości związane z przeziębieniem i grypą a przy tym skutecznie łagodzą stan zapalny. 

Nie istnieje jeden skuteczny lek na grypę dla dzieci. Jeżeli macie wątpliwości co podać dziecku, to koniecznie skonsultujcie się z lekarzem. 

Podsumowując, wzmożone zachorowania na grypę w okresie jesiennym są całkowicie normalne i niestety nie zawsze jesteśmy w stanie im zapobiec w przypadku naszego dziecka. Na szczęście, mając odpowiednio przygotowaną apteczkę jesteśmy w stanie sprawić, że dolegliwości związane z zachorowaniem będą dla dziecka mniej dotkliwe a choroba potrwa krócej. Warto więc być odpowiednio przygotowanym.