dziecko pod kocem

Pierwsza kąpiel noworodka, o czym pamiętać?

Pierwsza kąpiel może być wyjątkowym i nieco stresującym wydarzeniem zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Oczywiście takie wydarzenie rodzi w umysłach rodziców wiele pytań. Skóra dziecka jest nadal bardzo delikatna, a pępowina następnego ranka po przecięciu pępowiny jest jeszcze świeża, a dziecko nie zawsze toleruje pierwszy kontakt z wodą. W takim przypadku ważne jest, aby przygotować się do pierwszej kąpieli dziecka. Jak to zrobić i o czym należy pamiętać?

Kiedy kąpać noworodka?

Kąpiel noworodka może być częścią wieczornego rytuału. Wykonaj go tuż przed snem, a powie maluchom, że czas iść spać. W ten sposób pomożesz dziecku wykształcić prawidłowy rytm dobowy. Oczywiście możesz kąpać swoje dziecko, kiedy chcesz lub gdy sytuacja tego wymaga. Zaleca się jednak, aby nie kąpać dziecka tuż przed lub po posiłku. Głodne dziecko będzie niespokojne i płaczące, co może utrudnić jego umycie. Dodatkowo kąpiel działa uspokajająco, a maluszek może chcieć się zdrzemnąć po kąpieli, więc czas karmienia będzie opóźniony.

Wybierz odpowiednie miejsce i temperaturę

Kolejnym krokiem jest wybór miejsca do kąpieli. Niektórych może to zdziwić, ale wcale nie musi to być łazienka – wannę z powodzeniem można postawić w sypialni czy pokoju dziecięcym. Jest jeszcze jeden ważny aspekt, na który należy zwrócić uwagę przygotowując się do prysznica dla noworodka – temperaturę. Najlepsza temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 24 stopnie Celsjusza. Ważna jest również odpowiednia temperatura wody – powinna wynosić około 37 stopni Celsjusza. Delikatny masaż zakończony rozkosznym masażem maluszka to idealne zakończenie kąpieli. Utrzymuje ogólny stan zdrowia dziecka i promuje więź między rodzicami a dziećmi. Ponadto stymuluje trawienie, krążenie krwi i układ odpornościowy.

Jak trzymać noworodka w czasie kąpieli?

Kiedy wykonujesz pierwszą kąpiel dziecka, trzymaj go delikatnie, ale stanowczo. Jedną ręką podeprzyj okolice bioder, a drugą główkę i szyję dziecka. Noworodki należy zanurzać powoli, zaczynając od nóg, bioder i kierując się w dół pleców. Po wyjęciu rączki spod biodra dziecka można powoli polać brzuszek wodą. Po namoczeniu skóry dziecka nałóż płyn do mycia ciała noworodka i delikatnie wmasuj w skórę. Warto pamiętać o wszystkich fałdach i zagięciach np. pod pachami, w pachwinie. Główkę należy delikatnie polewać wodą, aby woda nie dostała się do oczu i uszu dziecka. Warto pamiętać o zapewnieniu noworodkowi komfortu i bezpieczeństwa podczas kąpieli. Dziecko otoczone ciepłą wodą wspomina czas spędzony w łonie matki. Jeśli kąpiel sprawia Twojemu dziecku radość, pozwól mu się poruszać i trochę pluskać.

Jak często myć dziecko?

Noworodków nie trzeba kąpać codziennie – zaleca się około 3 razy w tygodniu. Skóra dzieci jest bardzo cienka bez w pełni rozwiniętej warstwy lipidowej. Sprawia to, że jest bardziej podatna na podrażnienia i wysuszenia, na które może wpływać również częsta kąpiel. Dlatego wystarczy kąpiel co drugi dzień. W inne dni po prostu wytrzyj ciało dziecka ręcznikiem i „wytrzyj”. Poniżej wyjaśniamy, jak to zrobić. Pamiętaj jednak, że kąpiel to nie tylko pielęgnacja. Z czasem też relaksuje dziecko, a dzięki odpowiednim emolientom dobrze nawilża skórę. Dlatego kąpiel może pozytywnie wpłynąć na zdrowy sen dziecka.