Do uzyskania pełnoletności dzieci i młodzież poddawane są regularnym bilansom zdrowia. To skuteczny sposób na kontrolę zdrowia i rozwoju. Warto go jednak uzupełnić o badania profilaktyczne, które pozwolą zawczasu wykryć nieprawidłowości i wdrożyć odpowiednie leczenie. Sprawdź, jakie badania powinno się profilaktycznie wykonywać dzieciom.
Morfologia krwi
Najbardziej podstawowe jest badanie morfologiczne krwi, które dostarcza wielu cennych informacji o kondycji organizmu. Polega na jakościowej i ilościowej ocenie układu białokrwinkowego, czerwonokrwinkowego i płytek krwi. W wielu przypadkach, zanim pojawią się objawy chorobowe, stwierdzić można nieprawidłowości w badaniu morfologicznym krwi.
OB – odczyn Biernackiego
Kolejnym badaniem, które powinno się znaleźć w pakiecie badań dla dziecka, jest OB. Określa się w ten sposób tempo opadania krwinek czerwonych w pobranej próbce krwi. Parametr ten to marker stanu zapalnego. Pozwala stwierdzić jego istnienie, ale nie jest w stanie określić, co go spowodowało. Podwyższone wartości OB mogą świadczyć m.in. o zakażeniu bakteryjnym, wirusowym, grzybiczym, młodzieńczym zapaleniu stawów, niedokrwistości.
Białko CRP
Białko CRP to inaczej białko ostrej fazy. Uważane jest za dokładniejszy marker stanu zapalnego niż odczyn Biernackiego. Wytwarzane jest ono przez wątrobę, gdy w organizmie rozwija się stan zapalny. Wyniki CRP pozwalają na zidentyfikowanie możliwych przyczyn stanu zapalnego. Przy CRP na poziomie 40–200 mg/l podejrzewana jest infekcja bakteryjna, wartości CRP 20–40 mg/l sugerują zaś infekcję o charakterze wirusowym.
Poziom żelaza
Żelazo to jeden z głównych składników mineralnych, który jest konieczny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Okres wzrostu wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na żelazo. Niestety niedobór tego pierwiastka jest jednym z najczęstszych występujących. Zbyt niski poziom żelaza może doprowadzić do rozwoju anemii, ta zaś powoduje zmęczenie, ogólne złe samopoczucie, bóle głowy, tachykardię i obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.
Kreatynina
Kreatynina to produkt przemian metabolicznych białka, który obok mocznika jest jednym z głównych związków azotowych we krwi. Parametr ten wykorzystywany jest do oceny pracy nerek. Podwyższony poziom kreatyniny może sugerować pogorszenie czynności nerek, choć wynik powyżej normy wskazuje też na inne problemy zdrowotne, w tym m.in. na nadczynność tarczycy, odwodnienie, akromegalię.
Poziom glukozy
Wśród profilaktycznych badań dla dzieci nie może zabraknąć oznaczenia poziomu glukozy. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi wiąże się z ryzykiem cukrzycy. Choroba ta jest coraz mocniej rozpowszechniona również wśród najmłodszych. Ocena poziomu glukozy informuje o pracy trzustki, odpowiedzialnej za rozkładanie cukru. Prawidłowy poziom cukru we krwi u dzieci, podobnie jak u dorosłych, wynosi na czczo 70–99 mg/dl. Kontrola cukru jest bardzo ważna, cukrzyca może bowiem początkowo nie dawać objawów lub są one mało charakterystyczne.