ogolone nogi

Jak pielęgnować skórę po depilacji?

Moda na gładkie ciało nie przemija. Dbamy o nie nie tylko latem, kiedy nosimy bardziej odkryte stroje, ale i zimą, dla własnego komfortu. Obecnie istnieje wiele metod pozbywania się niechcianego owłosienia – tradycyjne golenie, depilacja mechaniczna, laserowa, woskiem czy plastrami. Aby długo cieszyć się efektami zabiegu, szczególną uwagę należy zwrócić na pielęgnację po zabiegu. Wspomoże ona proces gojenia się tkanek, zapobiegnie stanom zapalnym oraz zredukuje problem wrastających włosków. Jak pielęgnować skórę po depilacji?

Jak przygotować skórę do depilacji?

Każda kobieta chciałaby być posiadaczką miękkiego i gładkiego ciała. Niestety, czasami bardzo ciężko jest to osiągnąć, a jedynym skutecznym sposobem jest depilacja. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że przygotowanie skóry do zabiegu jest tak samo istotne jak jej pielęgnacja po zakończonych czynnościach. Przygotowanie skóry wpływa bowiem na późniejszy stopień podrażnień skóry.

W przypadku depilacji wykonywanej w domu, warto wykonywać ją na miękkiej i rozgrzanej skórze, na której nie znajdują się żadne kremy czy balsamy. Korzystając z maszynki do golenia zaleca się używania pianki bądź żelu do golenia oraz wykonywanie czynności podczas kąpieli. Posługując się depilatorem elektrycznym, kremami czy plastrami, należy korzystać z nich po zakończonej kąpieli. Wosk z kolei warto wykorzystać jeszcze przed umyciem się. Chcąc skorzystać z usług depilacji laserowej przed zabiegiem należy umyć skórę łagodnym mydłem. Nie należy stosować kremów, perfum, dezodorantów, antyprespirantów, balsamów ani żadnych innych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Złuszczanie naskórka przed depilacją

Bez względu na to, jaką metodę depilacji wybierzemy, regularne stosowanie peelingów przyczynia się do dłuższych efektów gładkiej skóry. Konserwatywne złuszczanie martwego naskórka sprawia bowiem, że skóra jest w stanie w pełni czerpać składniki odżywcze z kosmetyków stosowanych po depilacji. Jednym z najlepszych sposobów, który wspiera złuszczanie naskórka jest masaż dedykowaną szorstką rękawicą. Co ważne, masaż nie tylko wygładza skórę, ale i poprawia mikrokrążenie, dzięki czemu skóra wygląda na ujędrnioną. Peelingi do ciała zapewniają też ochronę przed wrastaniem włosków po depilacji. Nowe włosy znacznie łatwiej przebijają się bowiem przez oczyszczoną, miękką i dobrze nawilżoną skórę. W złuszczaniu naskórka mogą pomóc różnego rodzaju kremy i balsamy.

Jak pielęgnować skórę po depilacji?

W zależności od tego, jaki sposób depilacji wybierzemy, różnić będzie się sposób pielęgnacji skóry.

W przypadku depilacji ciała maszynką, woskiem bądź depilatorem elektrycznym na skórze pojawiają się mikrouszkodzenia. Miejsca te są więc szczególnie narażone na wnikanie drobnoustrojów, co wiąże się ze stanami zapalnymi czy pojawieniem się ropnia. Po zakończonej depilacji warto więc w tym przypadku przetrzeć depilowane miejsce wodą odkażającą bądź innym łagodnym preparatem. Ważne, aby produkt ten nie zawierał alkoholu. Kolejna ważna rzecz to regularne nawilżanie skóry. W tym celu warto zainwestować w kremy do ciała wzbogacone substancjami łagodzącymi.

W przypadku pielęgnacji laserowej, warto postawić na mydła i preparaty aloesowe, które zmniejszają wrażliwość skóry. Co ważne, depilowanych miejsc nie należy wystawiać na promieniowanie UV.