mloda-matka-i-dziecko-w-samochodzie-fotelik-na-krzesle-koncepcja-bezpieczenstwa-jazdy

Bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka – sprawdź, czym powinien się charakteryzować

Systemy zabezpieczeń stosowane w autach osobowych są opracowywane z myślą o dorosłych pasażerach. Dlatego aby zapewnić odpowiednią ochronę najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego, należy zaopatrzyć się w odpowiedni fotelik, dostosowany do masy i wzrostu malucha. Czym cechuje się bezpieczny fotelik samochodowy? Sprawdź, jakie kryteria powinien spełniać.

Ustawienie tyłem do kierunku jazdy

Fotelik samochodowy ma zapewnić bezpieczeństwo dziecku w czasie kolizji lub wypadku. Każde nagłe hamowanie, nie mówiąc już o uderzeniu w przeszkodę, powoduje powstanie sił kierujących pasażerów w kierunku jazdy. Wówczas na uszkodzenia najbardziej narażona jest głowa i kręgosłup. Te części ciała u małych dzieci cechują się szczególną delikatnością, dlatego zaleca się przewożenie najmłodszych pasażerów tyłem do kierunku jazdy. Bezpieczny fotelik samochodowy powinien więc zapewniać takie ułożenie ciała, aby plecy, głowa i szyja dziecka przy nagłym zatrzymaniu zostały podparte przez fotelik.

Odpowiednie wyprofilowanie siedzenia

Utrzymanie prawidłowego kąta nachylenia pleców dziecka w znacznym stopniu wpływa na skuteczność ochrony przez skutkami kolizji czy wypadku. Odpowiednie ułożenie miednicy, tułowia i głowy ma kluczowe znaczenie zwłaszcza dla najmłodszych dzieci – w wieku do 12 miesięcy. Są one najbardziej podatne na uszkodzenia kręgosłupa. Prawidłowa pozycja w foteliku determinuje też swobodne oddychanie.

W produktach przeznaczonych dla noworodków coraz częściej stosuje się specjalne wkładki zapewniające odpowiednią stabilność główki i podparcie kręgosłupa podczas podróży. Producenci zapewniają też szeroki zakres opcji regulacji pozycji fotelika – tak, aby można ją było dostosować do aktualnych potrzeb dziecka. Bezpieczny fotelik samochodowy musi bowiem gwarantować zachowanie odpowiedniego kąta nachylenia pleców. Ma to znaczenie zarówno dla komfortu malucha, jak i dla jego zabezpieczenia przed konsekwencjami ewentualnego zderzenia.

System ISOFIX

Obecnie coraz częściej wykorzystuje się międzynarodowy system mocowania dziecięcych fotelików ISOFIX (International Organisation for Standardisation – ISO Fixture). Bazuje on na 2 uchwytach znajdujących się w aucie pomiędzy siedziskiem a oparciem tylnego fotela. Co do zasady stanowią one podstawowy element konstrukcji wszystkich modeli pojazdów wyprodukowanych po 1999 roku.

Foteliki na ISOFIX mają wiele cech, które czynią je bardziej funkcjonalnymi i bezpiecznymi niż te montowane na pasy bezpieczeństwa. Wśród nich warto wymienić:

  • stabilność i sztywność mocowania (uchwyty w pojeździe są na stałe połączone z konstrukcją samochodu),
  • szybkość montażu i demontażu fotelika na ISOFIX,
  • zmniejszenie ryzyka niepoprawnej instalacji (podczas mocowania fotelika pasami bezpieczeństwa bardzo ważne jest przeciągnięcie pasa w odpowiedni sposób i utrzymanie jego właściwego napięcia),
  • obecność górnego pasa kotwiczącego lub nogi stabilizującej, co uniemożliwia obrót fotelika wokół własnej osi.

Atesty bezpieczeństwa

Bezpieczne foteliki samochodowe powinny spełniać normy europejskiej homologacji ECE R44. Gwarantuje ona, że podczas produkcji wzięto pod uwagę podstawowe wymogi techniczne mające na celu ochronę dzieci przed skutkami kolizji. Przez ostatnie lata wdraża się również nową regulację i-Size, która docelowo ma stanowić alternatywę dla normy ECE R44.

Co ważne, atest i-Size uzyskują wyłącznie foteliki na ISOFIX montowane bez użycia pasów bezpieczeństwa. Nowe standardy UE narzucają również obowiązek przewożenia maluchów do 15. miesiąca życia wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. Ponadto regulacja i-Size przy doborze bezpiecznego fotelika samochodowego wykorzystuje kryterium wzrostu, a nie wagi. To pozwala realistyczniej dopasować model do anatomii dziecka i podnieść poziom jego ochrony.

Testy zderzeniowe ADAC

ADAC (niem. Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) to niemiecka organizacja zrzeszająca ponad 17 milionów członków. Zajmuje się m.in. badaniem nowych samochodów pod względem ich bezpieczeństwa i awaryjności. Przeprowadza też niezależne testy zderzeniowe sprawdzające jakość fotelików samochodowych należących do różnych grup wzrostowych i wagowych. Wybierając siedzisko dla dziecka, warto zwrócić uwagę na to, czy dany model ma ocenę ADAC, a jeśli tak, to jaki uzyskał wynik. Najlepsze produkty uzyskują maksymalnie 5 gwiazdek, jednak tak wysoka nota należy do rzadkości. Swoje opinie specjaliści wystawiają m.in. na podstawie przeprowadzonej próby zderzenia czołowego i bocznego.

Bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka – podsumowanie

Warto pamiętać, że podczas wyboru fotelika samochodowego nie należy kierować się wyłącznie wynikami testów zderzeniowych. Na kwestię bezpieczeństwa siedziska duży wpływ mają też jego dopasowanie do samochodu, poprawność montażu czy ergonomia siedziska. Dopiero połączenie wszystkich tych czynników zapewnia optymalny poziom ochrony malucha przed skutkami ewentualnej kolizji. Dlatego przeglądając oferty fotelików samochodowych, postaraj się maksymalnie dopasować specyfikę produktu do aktualnych potrzeb dziecka i do typu pojazdu.