kobieta czesze dziecko

Co robić, gdy pojawi się ciemieniucha?

Ciemieniucha, choć może wyglądać nieestetycznie, nie powinna budzić niepokoju. Leczenie obejmuje wiele metod. Jedną z ważniejszych jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Do mycia warto zastosować dermokosmetyczne emulsje. Oprócz tego dobrze jest wybierać emolienty nawilżające z tej grupy produktów.

Oczyszczanie skóry

Obecność ciemieniuchy najczęściej świadczy o nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych skóry maluszka, ale nie jest ona poważnym zjawiskiem. I choć nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ani nawet nie powoduje dodatkowych dolegliwości w postaci np. świądu, jej nieodpowiednia pielęgnacja może powodować stan zapalny skóry, zaostrzać problem, a nawet sprzyjać rozwijaniu się nowych objawów.

Istotne znaczenie w procesie leczenia ciemieniuchy ma mycie skóry. Przede wszystkim powinno odbywać się z zastosowaniem dermokosmetyków. To grupa produktów charakteryzująca się hipoalergicznym składem pochodzenia naturalnego, dzięki czemu są one bezpieczne nawet dla najmłodszych.

Co ciekawe, przed zabiegiem mycia wskazane jest nawilżenie emolientem główki dziecka, okolicy brwi, krocza czy innych miejsc zajętych przez łuszczące się płaty. To sprawi, że ciemieniucha zmięknie i stanie się łatwiejsza do usunięcia. Nawilżanie najlepiej wykonać co najmniej godzinę przed kąpielą. W tym celu wystarczy nałożyć niewielka ilość dermokosmetycznego balsamu czy olejku na swoją dłoń i delikatnymi, kolistymi ruchami wetrzeć w zajęty zrogowaceniami obszar.

Masaż

Następnym krokiem w pielęgnacji jest czesanie zajętego przez ciemieniuchę miejsca. Bez względu na miejsce występowania, najlepiej wykonywać je w kierunku przeciwnym do wzrostu łusek, tzn. pod włos. Przed zabiegiem jednak najlepiej ponownie natłuścić skórę, aby podczas czesania nie podrażnić naskórka.

Do czesania zaleca się wybierać szczotki o miękkim, gęstym włosiu i dużej powierzchni. Dzięki temu masaż będzie nie tylko skuteczny, ale i przyjemny. Jako alternatywa sprawdzi się też tetrowa pieluszka złożona w kostkę wielkości np. dłoni. Masaż powinien przebiegać powoli. Podczas wykonywania okrężnych ruchów można zaobserwować odchodzenie nieestetycznych łusek.

Maści

Leczenie zrogowaceń na skórze maluszka wymaga cierpliwości i systematycznej pracy. Zmiany ustępują stopniowo, ale należy zachować regularność w ich pielęgnacji. Oprócz zabiegów nawilżania i masażu ważne jest również unikanie pewnych czynności. Przede wszystkim bezwzględnie nie należy zdrapywać łusek zarówno na sucho, jak i po zastosowaniu emolientu. To sprzyja powstawaniu uszkodzeń naskórka i zwiększa ryzyko infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.

W przypadku gdy ciemieniucha utrzymuje się dłużej niż kilkanaście dni, rozprzestrzenia się na inne okolice ciała lub towarzyszą jej inne dolegliwości, np. biegunka, niezbędne może okazać się wsparcie farmakologiczne. Leki najczęściej mają postać szamponów lub maści. Ich zadaniem jest nie tylko nawilżenie skóry sprzyjające odpadaniu zrogowaceń, lecz także wpływ na regulację pracy gruczołów łojowych.