kolysanka

Dlaczego warto śpiewać dziecku kołysanki?

Te krótkie utwory są od wieków przekazywane z pokolenia na pokolenie. Są już nie tylko piosenkami dla dzieci, ale także częścią tradycji. Jednak w ostatnim czasie rosnąca liczba utworów dla dzieci sprawiła, że klasyczne kołysanki stały się nieco mniej popularne. Zobacz, dlaczego warto śpiewać swojemu dziecku do snu!

Piosenki nucone dzieciom przed snem są fenomenem, który obserwuje się w różnych kulturach. Zadaniem kołysanek jest uspokojenie malucha i ułatwienie mu zasypiania. To także sposób na okazywanie czułości i wyrażanie uczuć. Kołysanki dla dzieci budzą też u rodziców pewien rodzaj nostalgii, gdyż kojarzą się z własnym dzieciństwem. Jakie korzyści ma śpiewanie ich dziecku?

Dlaczego kołysanki działają?

Słuchanie spokojnych, miarowych dźwięków pozwala się uspokoić i zrelaksować. Ta metoda jest stosowana od pokoleń. Pomaga uśpić noworodka oraz zwalcza dziecięce lęki. Niektórzy twierdzą, że śpiewanie dziecku kołysanek warto rozpocząć jeszcze w ciąży. Wówczas dziecko ma możliwość oswojenia się z głosem matki, dzięki czemu będzie on działał na nie kojąco również po urodzeniu. Wiadomo, że możliwość słyszenia mają już 21 tygodniowe płody, więc ta metoda ma podstawy w nauce.

Kołysanki dla dzieci – budowanie więzi

Śpiewanie kołysanek jest sposobem na wyrażanie uczuć. Usypianie to czas, który możesz w pełni poświecić dziecku. Nucąc mu do snu sprawiasz, że ono również przywiązuje się do twojej obecności i bardziej Ci ufa. Takie zachowania wpływają na budowanie więzi i wzmocnienie relacji z maluchem.

Codzienne rytuały na dobranoc

Dzieci lubią rutynę i powtarzalne schematy. Dzięki nim czują się bezpiecznie. Dlatego pielęgnowanie wieczornych rytuałów pozwala im łatwiej zasypiać i obniża poziom lęku. Ważnym elementem wieczornej rutyny powinno być śpiewanie dziecku kołysanek lub czytanie bajek. Kojący głos rodzica pozwala maluchowi się uspokoić i wprowadza go w stan odprężenia. Takie rytuały na dobranoc warto praktykować nie tylko z niemowlętami, ale również ze starszymi dziećmi, aż do wieku, w którym są już na tyle samodzielne, aby radzić sobie bez nich.

Kołysanki bawią i uczą

Bardzo ważnym aspektem kołysanek jest ich treść. Te piosenki opowiadają różne historie, które są na tyle ciekawe, aby przykuć uwagę również starszych dzieci. Zawarte są w nich także treści, które mogą być dla malucha cenną lekcją. Można w nich spotkać różne ludowe mądrości i życiowe przestrogi. Pozwalają także wyrazić swoją miłość do dziecka. Niektóre z nich bywają także przewrotne i zabawne. Niewątpliwie mają więc pozytywny wpływ na rozwój intelektualny i emocjonalny malucha.

Tradycyjne kołysanki

Jest w tych utworach pewna tęsknota za czasami dzieciństwa i nieobecnymi już krewnymi. Śpiewając maluchowi kołysankę, pielęgnujesz rodzinne tradycje i sprawiasz, że poprzednie pokolenia są w pewien sposób obecne w życiu dziecka.

Wiele motywów pochodzących z takich utworów jest już częścią kultury. Kołysanki są więc także sposobem na zapoznawanie dziecka z ludowym dziedzictwem.