niemowle

Pierwsze dni z maluchem – jak się do nich przygotować?

Na rodziców, którzy spodziewają się pierwszego potomka, czeka sporo wyzwań i stresu. W końcu trzeba w odpowiedni sposób przygotować mieszkanie i kupić wiele niezbędnych produktów, w tym również pieluszki! Oferta sklepów jest bogata, ale różnorodność – zamiast pomóc – często przytłacza. Jakie tekstylia dla dzieci nie podrażniają delikatnej skóry? Nie wiesz, jak skompletować wyprawkę? Z poniższego artykułu dowiesz się, jak odpowiednio przygotować się do przyjścia na świat dziecka, porodu i wizyty w szpitalu. Zachęcamy do lektury!

Wyprawka dla dziecka – kiedy i od czego zacząć?

Przed narodzinami dziecka rodzice mają czas, aby wyposażyć swój dom w szereg niezbędnych artykułów, a także skomplementować wyprawkę do szpitala. Należy mieć świadomość tego, że nie warto zwlekać z zakupami. Chodzenie po sklepach na chwilę przed przewidywanym terminem porodu niekoniecznie jest dobrym pomysłem, a dodatkowo naraża zarówno przyszłą matkę, jak i ojca na niepotrzebny stres. Jak temu zapobiec?

Przygotowania wyprawki powinny zacząć się na spokojnie i odpowiednio wcześnie, aby nie generować dodatkowych nerwów. Atrakcyjny rozwiązaniem okaże się stworzenie listy, która będzie zawierała wyłącznie niezbędne w szpitalu rzeczy. Warto pamiętać również o pojemnej torbie wyposażonej w dodatkowe kieszonki/przegródki, co ułatwi organizację i pakowanie.

Z czego powinna składać się wyprawka?

W szpitalu rodzicom przydadzą się ubraniaprzybory toaletowe i pielęgnacyjne oraz akcesoria do karmienia. Poniżej znajdziesz listę najpotrzebniejszych rzeczy, których nie powinno zabraknąć na Twojej liście!

W skład wyprawki wchodzą przedmioty takie jak:

  • ubranka dla dziecka (np. body z długim rękawem, skarpetki);
  • pieluszki (jednorazowe lub wielorazowe);
  • butelka do karmienia;
  • podgrzewacz;
  • dodatkowy kocyk;
  • ręcznik z kapturkiem;
  • oliwka do skóry;
  • chusteczki (suche i wilgotne);
  • poduszka do karmienia.

Żadna mama nie powinna zapominać o swoich potrzebach. W torbie, którą zabierze do szpitala, muszą znaleźć się też jej ubrania, kosmetyki, przybory toaletowe oraz środki higieny intymnej (w tym podkłady poporodowe). Warto zadbać również o szlafrok, wygodne kapcie oraz biustonosz do karmienia piersią. Pamiętaj, że finalny kształt wyprawki to sprawa indywidualna. Zawartość torby do szpitala zależy od Ciebie, a także potrzeb Twoich i dziecka.

Jakie tekstylia dla dzieci wybrać?

Pieluszki, ubranka oraz inne tekstylia dla dzieci to podstawowe elementy każdej wyprawki. Ze względu na to, że skóra dziecka jest niezwykle wrażliwa i delikatna, lepiej wybierać materiały, które nie będą jej podrażniać. Najwięcej korzyści przynosi zakup produktów pochodzenia naturalnego z certyfikowanej bawełny (m.in. standard GOTS). Jakie zalety posiada ten materiał? Po pierwsze – przepuszcza powietrze i pozwala utrzymać stałą temperaturę ciała, co zmniejsza ryzyko przegrzania. Po drugie – można go prać i używać wielokrotnie, nie niszczy się dzięki wysokiej jakości włóknom. Bawełna to również doskonała alternatywa dla maluchów uczulonych na pieluszki jednorazowe.

Warto zwracać uwagę na materiał i tworzywo również w przypadku innych elementów wyprawki czy domowego wyposażenia. Można wybrać komfortowy dla skóry dziecka przewijak wykonany ze 100% organicznej bawełny zamiast tych pokrytych dodatkową warstwą ceraty. Zarówno tekstylia dla dzieci, jak i inne produkty powinny być wybierane pod kątem indywidualnych potrzeb maluszka.