dziecko

Pobieranie krwi u dziecka – jak się przygotować i co musisz wiedzieć?

Pobieranie krwi u dziecka może okazać się stresujące zarówno dla niego, jak i dla jego rodziców. Aby ograniczyć negatywne emocje towarzyszące pobieraniu krwi, warto wykorzystać kilka rad. Przeczytaj, jak przygotować się do tego rodzaju badań.

Opowiedz o badaniu

Dzieci boją się „nieznanego”. Dlatego przed wizytą w laboratorium porozmawiaj z dzieckiem i opowiedz mu, jak będzie ona wyglądała. Wytłumacz, w jakim celu tam idziecie, co będzie robić pielęgniarka i jak będzie wyglądało pomieszczenie, w którym pobierana będzie krew. Swoją opowieść możesz wzmocnić bajką, piosenką czy pokazaniem tematycznych obrazków. W sieci znaleźć można wiele ciekawych sposobów na zaznajomienie dziecka z przebiegiem wizyty w laboratorium. Dobrym pomysłem będzie zademonstrowanie procesu pobrania krwi na ulubionej zabawce. Jeśli dziecko wie, co się będzie działo, z pewnością podejdzie do wszystkiego z większym spokojem. 

Nie kłam, że nie będzie bolało

Nie mów dziecku, że pobraniu krwi nie towarzyszą żadne nieprzyjemne odczucia. Nigdy nie mów: „Nawet nic nie poczujesz”. Uprzedź dziecko, że podczas badania poczuje ukłucie, a może i delikatny ból. Podkreśl jednak, że jeśli będzie wykonywało polecenia pielęgniarki, to nieprzyjemne odczucia będą chwilowe.

Pozytywne wzmocnienie

W wielu laboratoriach spotyka się przeznaczone dla najmłodszych pacjentów kąciki zabaw, które mają wprowadzić ich w miły nastrój. Poinformuj dziecko, że w miejscu, w którym wykonywane będzie badanie laboratoryjne, spotka inne dzieci, z którymi będzie mogło się pobawić. W przypadku punktu pobrań położonego w niedalekiej odległości od domu warto połączyć badanie ze spacerem. Po pobraniu krwi nagródź dziecko za odwagę. Liczne placówki wręczają kolorowe nalepki. 

Logistyka to podstawa

Rodzice, którzy obawiają się pobrania krwi u dziecka, mogą przekazywać mu swój niepokój. Podstawą w jego ograniczaniu jest dobra logistyka. Rodzic, który wie, jak przygotować się do badania, będzie dużo spokojniejszy. O czym należy pamiętać przed badaniem?

  • Czy na badanie należy przyjść na czczo? Nie wszystkie badania tego wymagają. Najlepiej zapytać lekarza kierującego na badanie lub w punkcie pobrań, czy jest to konieczne. Nie ma potrzeby, aby na wszelki wypadek dziecko stawiało się na badanie bez śniadania. Jeśli jednak badanie przeprowadzane jest na czczo, weź ze sobą kanapkę lub przekąskę, którą dziecko zje po pobraniu krwi.
  • Czy przed badaniem można dać dziecku coś do picia? Przed pobraniem krwi dziecko nie powinno pić nic poza kilkoma łykami niegazowanej wody. Nawodnienie bezpośrednio przed badaniem jest wręcz wskazane. U dziecka naczynia są niewielkie, nierzadko mało widoczne, co utrudnia wkłucie. Po napojeniu malca wodą krew staje się rzadsza, naczynia są bardziej widoczne, a pobranie krwi dzięki temu dużo prostsze.
  • Czy przed badaniem należy odstawić leki? Kwestia ta powinna zostać omówiona z lekarzem kierującym na badanie. Z podaniem leków dostępnych bez recepty czy suplementów diety warto wstrzymać się do momentu pobrania krwi.