Ponieważ kobiety mają różne zachcianki podczas ciąży, nikogo nie dziwi, jeśli ma ona ochotę akurat na coś bardzo nietypowego. Panowie starają się za wszelką cenę sprostać wymaganiom swoich partnerek, nawet jeśli miałoby to oznaczać podróż autem po sklepach w środku nocy. Jednym z nich są kabanosy, cienkie kiełbaski, które nie tylko są smaczne, ale również mają chude mięso. Czy kabanosy w ciąży są bezpieczne?
Właściwości odżywcze kabanosów
Wiele osób uważa kabanosy za przysmak, jednak kobiety w ciąży zastanawiają się, czy są one bezpieczne dla nich samych, jak i dla dziecka. Dlaczego tak się dziej? Przede wszystkim martwią się ryzykiem zakażenia toksoplazmozą, która jest dla obojga bardzo niebezpieczna. Należy jednak mieć świadomość, że te kiełbaski, zwłaszcza wysokiej jakości wędzone są w temperaturze aż 70 stopni, dlatego wszystkie bakterie zostają zniszczone.
Kabanosy są bardzo popularną wędliną na całym świecie. W sklepach znajdziemy nie tylko te wieprzowe, ale również drobiowe, wołowe i z jagnięciny. Specjaliści uważają, że istnieje kilka powodów do tego, by kabanosy w ciąży na stałe zagościły w naszej diecie. Czy faktycznie są one zdrowe i nie zaszkodzą maluszkowi? Nic podobnego, ponieważ posiadają one w swoim składzie wiele wartościowych składników, które są niezbędne dla pań, które spodziewają się dziecka. Pierwszym z nich jest białko, które ma właściwości wpływające na rozwój mięśni i tkanek płodu. Są one również bardzo ważne dla przyszłej mamy, która zniweluje dzięki nim ryzyko stanu przedrzucawkowego. Drugim nie mniej ważnym składnikiem jest żelazo, którego przyjmowanie zalecane jest w okresie ciąży przez ginekologów. Ma ono wpływ na produkcję hemoglobiny oraz wspomaga transport tlenu. W kabanosach znajdują się też różne witaminy z grupy B, które wpływają na układ nerwowy dziecka. Zatem, czy można jeść kabanosy w ciąży? Odpowiedź brzmi Tak!
Kabanosy w ciąży – czy można je jeść?
Kabanosy są częstym przysmakiem podczas podjadania między posiłkami, dla niektórych kobiet w ciąży są elementem, które na stale gości w ich codziennej diecie. Oczywiste jest również, że na pewno są dużo zdrowsze i pożywniejsze niż na przykład czekolada czy chipsy. Kabanosy w ciąży nie są dla nas żadnym zagrożeniem, jeśli wykonane są z wysokiej jakości produktów i zawierają dobrej jakości mięsa.
Warto jest również wiedzieć, że Polska w 2011 roku zdobyła możliwość umieszczania na opakowaniach kabanosów znaczek GTS, który oznacza Gwarantowana Tradycyjna Specjalność. Jest to bardzo duże wyróżnienie. Jest to nasze dobro narodowe, co powoduje, że cieszą się tak dużą popularnością.
Kabanosy podczas karmienie piersią – czy są bezpieczne?
Wiele mam, które dbają o zdrowe odżywianie w czasie ciąży, odmawiając sobie wielu przyjemności, stara się również utrzymać te wyrzeczenia po porodzie, zwłaszcza jeśli karmią ciążą. Wynika to z dbania o brzuszek maluszka i jest to całkiem normalne. Jednak w przypadku kabanosów nie ma powodu do zmartwień nie tylko w trakcie ciąży, ale również po jej zakończeniu. Posiadają one wiele wartości odżywczych, które mają zbawienny wpływ na nasz organizm. Z racji tego, że nie ma możliwości, by zaszkodziły one dziecku w jakikolwiek sposób, można włączyć je do codziennego żywienia.
Kabanosy dla ciężarnej – czy mogą zaszkodzić?
Po pierwsze należy zastanowić się, dlaczego kabanosy w ciąży budzą tak wiele wątpliwości wśród kobiet. Chociażby dlatego, że boją się one zakażenia toksoplazmozą, która jest bardzo niebezpieczna dla maluszka. Warto jednak pamiętać, że jeśli wybieramy produkt wysokiej jakości ze sprawdzonego mięsa, to nie ma takiego ryzyka. Kabanosy wędzone są w temperaturze 70 stopni, co oznacza, że wszystkie bakterie zostają automatycznie zlikwidowane. Dzięki temu produkt ten staje się całkowicie bezpieczny.
Zanim więc kupimy kabanosy, powinniśmy wcześniej zapoznać się z ich składem, najbardziej wartościowe są te, których produkty zostały jak najmniej przetworzone. Okazuje się, że kabanosy w ciąży nie są niebezpieczne ani zakazane.
Podsumowanie – jeść kabanosy czy nie?
Kabanosy w ciąży można bezpiecznie spożywać, nie martwiąc się, że są zagrożeniem dla naszego dziecka. Jeśli wybieramy produkty z dobrym składem i lepszej jakości mięsem to nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by usuwać ich z codziennego żywienia, zwłaszcza jeśli mamy na nie ochotę. Poza tym na pewno są dużo zdrowsze niż chipsy, ciastka, czekolady czy cukierki, które nie tylko nie wpływają dobrze na ciąże, ale również powodują nadwagę. Kabanosy są mało kaloryczne, ponieważ jedna kiełbaska ma tylko 150 kalorii co w porównaniu do innych przekąsek to bardzo mało. Tak czy inaczej, niezależnie od tego, czy kabanosy są szkodliwe, czy też nie należy zachować umiar. Należy też pamiętać, że otwartą paczkę należy zjeść możliwie jak najszybciej, by nie leżała w lodowce zbyt długo. W innym przypadku grozić nam może zatrucie pokarmowe, które jest w trakcie ciąży sporym zagrożeniem i niestety często kończy się konieczną wizytą w szpitalu.
Cześć! Jestem Kamila i z wykształcenia jestem lekarzem pediatrą i mamą trzech małych szkrabów – Antosia, Kaliny i Tomka. Jestem redaktorką naczelną Planetadziecka.pl, gdzie dzielimy się z wami naszymi doświadczeniem z wychowania dzieci i nie tylko!