kobiety w ciazy jedza pizze

Fast food w trakcie ciąży – czy można jeść? Sprawdzamy KFC, McDonald i inne

Nie jest niczym dziwnym, że kobiety w ciąży mają wiele nietypowych zachcianek. Tak jest właśnie w przypadku fast foodów. Nawet jeśli wcześniej odżywiały się one zdrowo i nie pozwalały sobie na takie „śmieciowe” jedzenie, to może zdarzyć się, że w ciąży zmienia się im smak i czują silną potrzebę ich spożywania. Czy są one bezpieczne dla niej samej i dla dziecka? Czy McDonald w ciąży to dobre rozwiązanie? 

Czy fast foody są bezpieczne w ciąży?

Oczywiste jest, że każda przyszła mama stara się jak najlepiej dbać o swój brzuszek i robi wszystko, by jej dziecko było zdrowe i bezpieczne. Dlatego też wykonuje comiesięczne badania czy oszczędza się. Jednak wiąże się z tym również bogata w wartości odżywcze dieta, która ma być nie tylko smaczna, ale także zdrowa. Często jednak zdarza się, że to właśnie w ciąży zaczyna mieć ona nietypowe zachcianki, nawet jeśli wcześniej nigdy nie jadła konkretnych potraw i produktów. Jednym z burzliwych tematów między mamami jest spożywanie wszelkiego rodzaju fast foodów, które uważane są za „śmieciowe” jedzenie bez żadnych wartości odżywczych. Mało tego uważają one również, że takie potrawy z sieciówek niestety są dla dziecka szkodliwe.

Wiele kobiet zastanawia się, czy faktycznie fast foody w ciąży są niebezpieczne i lepiej jest je sobie odpuścić? Przede wszystkim należy wiedzieć, że jest to jedzenie sieciowe, które niestety nie posiada w sobie zbyt wielu składników odżywczych, dlatego tez warto, jest je ograniczyć do minimum. Na pewno nie wpływają one na rozwój dziecka zbyt dobrze, a dodatkowo są bardzo kaloryczne. Lepiej jest prowadzić swoją dietę w ciąży na bazie warzyw, owoców, mięsa, nabiału czy produktów pełnoziarnistych, które są zdecydowanie bogatsze w witaminy, białka i minerały.

fast food w ciazy

Niestety odpowiadając sobie na pytanie, czy fast food w ciąży jest bezpieczny, musimy przyznać, że nie. Zawierają w swoim składzie sporą ilość tłuszczów, soli, konserwantów i polepszaczy smak. Już same nazwy wskazują na to, że nie są dla naszego dziecka niczym dobrym. Czy zatem takie jedzenie może nam realnie zaszkodzić? Owszem, na przykład z racji, że są one wysokokaloryczne, grozi nam spore przytycie, co po porodzie może być ciężkie do zrzucenia. Poza tym fast foody w ciąży mogą wpłynąć na nasz cholesterol, który na pewno będzie znacznie podwyższony, co nie jest bezpieczne dla nas samych, jak i dla maluszka. Takie jedzenie nie wpływa dobrze również na naszą cerę, której w sytuacji, gdy nie dostaje wystarczających witamin, to znacznie się pogarsza. Nasz żołądek także nie będzie zadowolony, ponieważ najprawdopodobniej błona śluzowa zostanie podrażniona, a zgaga jeszcze bardziej się nasili.

Należy mieć na uwadze jeszcze jedną bardzo ważną rzecz, prawie każdy produkt smażony jest na głębokim oleju, który używany jest nawet kilkadziesiąt razy w ciągu jednej zmiany, a czasem nawet kilka dni, na przykład frytki. Mimo wszystko, jeśli chodzi o fast food w ciąży i nasze odżywianie się w nim, to pod warunkiem, że nie robimy tego zbyt często, nie ma przeciwwskazań, aby w nich jadać.

Czy można jeść McDonalds i KFC w trakcie ciąży?

Najpopularniejszymi fast foodami w Polsce są: McDonalds oraz KFC, to właśnie do nich kierują się największa ilość polaków. Co takiego sprawia, że tak się dzieje? Przede wszystkim jedzenie wydane w niemal ekspresowym tempie. Nie są one niebezpieczne zarówno dla mamy, jak i dziecka, jednak należy znać umiar. Należy pamiętać, że ważniejsze są posiłki, które mają w swoim składzie więcej składników odżywczych.

A co z innymi fast foodami?

Wiedząc, że fast food w ciąży nie jest niebezpieczny, możemy pozwolić sobie na sporadyczną wizytę w jednym z lokali. Nie możemy liczyć w nich na pożywne, zdrowe posiłki, jednak dla co niektórych są one na pewno smaczne. Czy istnieje jedna sieciówka, do której powinny udać się mamy? Czy KFC w ciąży będzie najlepszym wyborem? Jakie marki są najpopularniejsze, czy i co je różni?

  1. McDonald – najpopularniejsza sieciówka fast food. McDonald w ciąży nie jest zakazany i to właśnie tam zmierza największa ilość mam. Oferta jest bardzo bogata, ponieważ znajdziemy w niej wiele różnych burgerów i hamburgerów, frytki, ziemniaczki, sałatki oraz kurczaki.
  2. Pizza Hut – w tej sieciówce znajdziemy najszerszą ofertę pizzy. Należy jednak pamiętać, że istnieją składniki, których w ciąży nie należy spożywać, jak na przykład sery pleśniowe, owoce morza czy produkty z mleka niepasteryzowanego.
  3. Burger King — najczęściej w takich lokalach zamawia się pizzę oraz burgery, jednak jeśli przyszła mama jest fanką frytek, to znajdzie coś dla siebie.
  4. Subway – nie jest to typowy fast food, w ofercie Subway znajdują się kanapki z warzywami, które mają w swoim składzie wiele wartości odżywczych.
  5. KFC – KFC w ciąży jest często wybieranym miejscem ze względu na burgery, kurczaki i wrapy.
  6. Da Grasso – w tego rodzaju sieciówce znajdziemy duży wybór pizzy, należy jednak uważać, jaki jej rodzaj zamawiamy, ponieważ niektóre sery nie są w ciąży bezpieczne.
  7. Telepizza – jak sama nazwa wskazuje, kobiety w ciąży pożywią się w tego rodzaju lokalach pizzą.

jedzenie fast foodow w ciazy

Unikajcie fast foodów w ciąży – nie są zdrowe!

Wiemy już, że jedzenie w tego rodzaju sieciówkach nie ma nic wspólnego ze zdrowym odżywaniem się, jednak nie oznacza to, że nie możemy sporadycznie w nich jadać. Fast foody w ciąży nie są niebezpieczne, jeśli znamy umiar. Unikniemy dzięki temu problemów z nawagą czy cholesterolem. Podsumowując, McDonald w ciaży, KFC czy Pizza Hut to bezpieczne jednak nie zdrowe rozwiązanie.