Podczas ciąży pojawia się wiele nieprzyjemnych dolegliwości, z którymi muszą mierzyć się Kobiety. Oczywiste jest, że lista leków, które mogą one przyjmować, jest znacznie ograniczone, dlatego też bardzo często sięgają one po domowe sposoby na leczenie i łagodzenie uciążliwych objawów. Jednym z nich jest stosowanie siemienia lnianego, które uważane jest za naturalny składnik, a dodatkowo całkowicie bezpieczny. Czy faktycznie siemię lniane w ciąży jest bezpieczne i możemy je swobodnie przyjmować?
Jakie właściwości zdrowotne ma siemię lniane?
Siemię lniane od zawsze wykorzystywane jest w medycynie naturalnej. Najprawdopodobniej dzieje się tak dlatego, że ma ono bardzo dużo pozytywnych właściwości zdrowotnych, a co ciekawe do dziś rekomendują je lekarze podczas kuracji leczniczej. Możemy stosować je nie tylko zewnętrznie palę również wewnętrznie. Co zatem wpływa na to, że siemię lniane jest tak cennym składnikiem i czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do jego spożywania w czasie karmienia piersią i w czasie ciąży?
Przede wszystkim siemię lniane działa zbawiennie na nasz układ pokarmowy i stosowany jest jako naturalna osłona. Siemię lniane w ciąży pokrywa nie tylko żołądek, ale również jelita, dzięki czemu możemy stosować go podczas leczenia nieżytów, wrzodów oraz nadkwasoty. Dzięki niemu jelita i cały układ trawienny będą pracowały lepiej. Dodatkowo siemię lniane w ciąży ma również własności wiążące, czyli swobodnie możemy spożywać je podczas biegunek, z którymi bardzo często borykają się kobiety w ciąży. Tak więc siemię lniane na zgagę w ciąży, na zaparcia i wiele innych objawów będzie strzałem w dziesiątkę!
Wiele badań wykazało, że siemię lniane mielone w ciąży wpływa również na układ sercowo – krążeniowy, poprzez obniżanie poziomu cholesterolu. Dodatkowo siemię lniane na gardło w ciąży działa zbawiennie, nawilża je i łagodzi jego ból. Wielu ekspertów uważa, że siemię lniane na kaszel w ciąży możemy stosować bez ograniczeń, ponieważ nie tylko nawilża on układ pokarmowy, ale również samo gardło, a co więcej łagodzi kaszel i objawy z nim związane.
Siemię lniane w ciąży – stosować czy nie?
Wiele kobiet zastanawia się, czy siemię lniane w ciąży jest dla nich całkowicie bezpieczne. Lekarze jednoznacznie odpowiadają, że tak! Jest ono zalecane nie tylko kobietom w ciąży, ale również podczas karmienia piersią, ponieważ reguluje ono pracę układu trawiennego, działa na wzdęcia i zaparcia, z którymi boryka się wiele przyszłych mam. Nie należy jednak przesadzać z ilością jego spożywania. Dodatkowo spożywanie go wpływa na pracę naszego żołądka i jelit, a wszystkie strawione pokarmy przesyłają się w stronę odbytu i nie ma problemu z wypróżnianiem się. Wpływa na to śluz, który znajduje się w siemieniu lnianym. Pokrywa on błony śluzowe układu pokarmowego, chroniąc go przy tym i umożliwiając pokarmowi przechodzenie przez niego. Jeśli więc kobieta w ciąży zmaga się z różnymi objawami, to siemię lniane jest odpowiednim lekiem, które jej pomoże.
Jak przygotować siemię lniane do spożycia?
Siemię lniane w ciąży najczęściej kojarzone jest z jego piciem, jednak niewiele kobiet wie, że można je dodawać również do innych potraw i jeść. Wszystko zależy od naszych preferencji. Można je zmielić w młynku do kawy, tak aby powstał proszek, wsypać go do szklanki i zalać wodą. Po odstawieniu go na 10 minut zauważymy, że stanie się kleisty, wtedy możemy go wypić. Inną opcję na spożywanie siemienia lnianego jest wykorzystanie go przy robieniu szejków warzywnych, które mają wiele zdrowotnych właściwości. Do warzyw należy dosypać siemię lniane i dokładnie wymieszać. Co ciekawe jest to bardzo dobry dodatek do jogurtu lub owsianki, dzięki czemu potrawa będzie bardziej syta i zdrowa. Siemię lniane w ciąży można spożywać również jako dodatek do sałatki.
Picie siemienia lnianego – jak to robić?
W aptece znajdziemy mielony len, który nadaje się do wypicia, jeśli jednak kupimy go w postaci ziaren, to możemy mielić go w młynku, na przykład do kawy, aż do momentu powstania drobnego proszku. Następnie wsypujemy go do szklanki i zalewamy wodą, mniej więcej niż pół szklanki i pozostawiamy na kilkanaście minut. Powinien powstać kleisty napar, który nadaje się do wypicia.
Siemię lniane na zaparcia w ciąży
Wiele kobiet w ciąży zmaga się z zaparciami i zgagą, są to ciążowe dolegliwości, które występują prawie u każdej kobiety spodziewające się dziecka. Siemię lniane zawiera wiele witamin, aminokwasów oraz mikroelementów, które mają korzystny wpływ nie tylko na organizm kobiecy, ale również i dziecka. Jeśli chodzi o siemię lniane na zaparcia w ciąży, to musimy wiedzieć, że ma ono zbawienny wpływ na nasz organizm poprzez regulację prace żołądka, osłonę go przed uszkodzeniami, poprawienie trawienia oraz regulację pracę jelit i oczyszczenie ich ze złogów. Należy zjeść około 3 łyżek lnu, ponieważ ma on działanie lekko przeczyszczające. Najlepiej spożywać go przed snem w postaci naparu.
Siemię lniane w ciąży na żołądek
Jeśli chodzi o siemię lniane w ciąży na żołądek, to wiele kobiet spożywa je w przypadku wystąpienia zaparć, zgagi i nudności. Ma ono swoim składzie dużo błonnika, który sprawia, że przewód pokarmowy pracuje lepiej, a wszelkie dolegliwości z nim związane ulegają zmniejszeniu. Zawiera ono również kwasy omega 3, których spożywanie jest niezbędne. Należy spożywać je w ilościach podanych przez producenta i unikać jedzenia surowego siemienia lnianego, ponieważ może on zawierać toksyczne związki.
Siemię lniane na zajście w ciążę
Ciekawostką jest to, że oprócz tego, że len mielony w ciąży jest bardzo zdrowy, to można, spożywać len mielony starając się o dziecko. Badania jednoznacznie wykazują, że jego spożywanie reguluje estrogen i progesteron oraz poprawia jakość i ilość śluzu płodnego typu S. Okazuje się więc, że obniżono płynność, czyli uniemożliwienie plemnikom dotarcia do komórki jajowej spowodowane jest właśnie złą jakością tego śluzu.
Siemię lniane przed porodem
Jak w przypadku starania się o dziecko okazuje się, że siemię lniane działa na nawilżenie błon oraz zwiększenie wydzielania śluzu. Dzięki temu poród może stać się łatwiejszy, ponieważ śluz ułatwia przejście dziecka przez kanał rodny. Możemy spożywać je w postaci kleiku lub dodać go do sałatki czy jogurtu.
Siemię lniane a karmienie piersią
Przede wszystkim należy pamiętać, że dieta kobiet spodziewających się dziecka powinna być bogata w kwasy omega 3, które mają właściwości przeciwzapalne. Siemię lniane do picia w ciąży jest bardzo ważnym składnikiem dla mam, które przeszły cesarskie cięcie. Jeśli chodzi o jego spożywanie podczas karmienia piersią, to nawet specjaliści nie mają jednoznacznej opinii, ponieważ siemię lniane może mieć w swoim składzie śladowe ilości cyjanowodoru. Istnieje więc ryzyko, że z mlekiem matki do organizmu dziecka może przedostać się ta substancja, a te z kolei jest zbyt małe, żeby sobie znów poradzić. Dlatego też lekarze zachęcają, aby ograniczyć spożywanie siemienia lnianego w okresie karmienia piersią.
Cześć! Jestem Kamila i z wykształcenia jestem lekarzem pediatrą i mamą trzech małych szkrabów – Antosia, Kaliny i Tomka. Jestem redaktorką naczelną Planetadziecka.pl, gdzie dzielimy się z wami naszymi doświadczeniem z wychowania dzieci i nie tylko!