napoj energetyczny w ciazy

Napoje energetyczne w ciąży i podczas karmienia piersią – czy można je pić?

Okres ciąży i karmienia piersią powinien być czasem, podczas którego kobieta zwraca szczególną uwagę na to co je i pije. Ma to bowiem wpływ nie tylko na nią, ale również na dziecko. Nie da się jednak ukryć, że w czasie tym mogą pojawić się liczne zachcianki, na które mamy szczególną ochotę. Jedną z nich są napoje energetyczne. Wiele pań zastanawia się, czy może dodać sobie nimi energii, której często brakuje im w tym wyjątkowym, lecz trudnym okresie. Dlatego też postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej napojom energetycznym i odpowiedzieć na pytanie, czy ich spożywanie w okresie ciąży i laktacji jest bezpieczne.

Czy karmiąca kobieta może pić napoje energetyczne?

Napoje energetyczne, znane z zawartości kofeiny, tauryny i innych pobudzających składników, cieszą się popularnością wśród osób poszukujących szybkiego zastrzyku energii. Jednak ich spożywanie podczas karmienia piersią budzi wiele obaw. Dlaczego? Najważniejszym powodem są składniki, które mogą potencjalnie negatywnie wpływać na zdrowie niemowlęcia. Jednym z nich jest oczywiście kofeina. Kofeina znana jest ze swoich właściwości pobudzających, jednakże może przenikać do mleka matki i wpływać na układ nerwowy dziecka. Noworodki i niemowlęta mają ograniczoną zdolność do metabolizowania kofeiny, dlatego przyjmowanie nawet stosunkowo niewielkich dawek z mlekiem matki może prowadzić do nadmiernej pobudliwości, trudności w zasypianiu oraz niepokoju. Ponadto, długotrwałe spożywanie kofeiny przez matkę może wpływać na długość i jakość snu dziecka..

Tauryna, to kolejny częsty składnik napojów energetycznych, który również budzi pewne obawy w przypadku spożywania go podczas karmienia piersią. Brakuje obecnie wystarczających badań, które jednoznacznie potwierdziłyby jego wpływ na niemowlę, dlatego też zaleca się ostrożność w jego spożywaniu.

Dodatkowo, napoje energetyczne często zawierają duże ilości cukru, co może negatywne konsekwencje zarówno dla matki, jak i dziecka. Przemijający zastrzyk energii, jaki daje cukier, może prowadzić do gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi, a następnie do nagłego spadku, co wpływa na poziom energii i samopoczucie.

W związku z tym, eksperci zazwyczaj zalecają, aby kobiety karmiące piersią unikały napojów energetycznych. Istnieją jednak zdrowsze alternatywy, które mogą dostarczyć potrzebnej energii, takie jak zdrowa i zrównoważona dieta, regularna aktywność fizyczna i odpowiednia ilość snu.

Napoje energetyczne w ciąży – czy można je pić?

Sprawa wygląda bardzo podobnie w przypadku ciąży. Specjaliści również nie zalecają sięgania po napoje energetyczne w czasie jej trwania. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Po raz kolejny zagrożeniem dla zdrowia malucha jest kofeina.Zbyt duża ilość jej ilość spożywana przez matkę może zwiększać ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu oraz wpływać na wagę urodzeniową dziecka. Z tego właśnie powodu większość lekarzy zaleca ograniczenie spożywania napojów z kofeiną. Przypomnijmy, że popularne energetyki mają jej znacznie więcej niż kawa.
Ponadto napoje energetyczne nie są wskazane w ciąży ze względu na brak badań dotyczących bezpieczeństwa tauryny oraz dużą ilość cukru. Musimy mieć świadomość, że przyjmowanie wielu słodkich napojów czy przekąsek może prowadzić do nadwagi i problemów zdrowotnych u matki oraz zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej. Sama nadwaga ciążowa również stanowi problem, ponieważ zwiększa ryzyko komplikacji przy porodzie oraz może negatywnie wpływać na ciśnienie krwi.

kobieta ciezarna

Wpływ napojów energetycznych na zdrowie karmiącej mamy

Napoje energetyczne nie mają pozytywnego wpływu na zdrowie każdego z nas. Nie inaczej jest więc w przypadku karmiących mam. Musimy mieć świadomość, że składniki, o których wspominaliśmy nie są korzystne również dla organizmu dorosłej kobiety. Duża zawartość kofeiny z jednej strony pobudza, z drugiej zaś może wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Wśród nich wymienić możemy między innymi zaburzenia snu i bezsenność, drżenie rąk, uczucie niepokoju a także bóle głowy czy zaburzenia rytmu serca. Niewiele wciąż mówi się o tym, że regularne spożywanie napojów energetycznych może prowadzić do uzależnienia. Osoba, która musi z nich zrezygnować może odczuwać zarówno psychiczne, jak i fizyczne objawy, które objawiają się uczuciem chronicznego zmęczenia, bólami głowy czy silnym uczuciem niepokoju. Wspomnieć należy także o negatywnym wpływie energetyków na układ pokarmowy. Bardzo często powodują one dolegliwości żołądkowych, takich jak zgaga, niestrawność i bóle brzucha. Picie energetyków to również dostarczanie organizmowi kalorii w formie cukrów. Z całą pewnością nie będzie więc dobrym pomysłem dla pań, które chciałby wrócić do swojej wagi sprzed ciąży.

Podsumowując, napoje energetyczne nie należą do zdrowych produktów i zaleca się całkowitą rezygnację z ich spożywania w zarówno w okresie ciąży, jak i w czasie karmienia piersią. Negatywne konsekwencje zdrowotne jakie za sobą niosą znacząco przekraczają zalety w postaci chwilowego zastrzyku energii.