smurfy

Smerfy – poznaj imiona wszystkich bohaterów tej bajki

Jako małe dzieci zastanawialiśmy się, ile smerfów tak naprawdę mieszka a w wiosce. W początkowych odcinkach było ich sto, jednak z czasem rodzina Smerfów znacznie się rozrosła, a my zaczęliśmy poznawać coraz to nowe „stworki”. Jeśli chodzi o imiona smerfów, to zawsze zależne są od ich cech charakteru i tym, czym się zajmują. Czy jako fani niebieskich Smerfów faktycznie znamy wszystkie ich imiona?

Smerfy – o czym jest ta bajka?

Smerfy to niebieskie stworki z małymi ogonkami. Zawsze noszą białe czapeczki i spodenki. Niektóre z nich posiadają przedmioty, które zauważamy w ich małych rączkach, dzięki, którym poznajemy, kim są. Mieszkają w wiosce Smerfów, w małych grzybkowych domkach. Przez większość dnia zajmują się budowaniem tamy, która ma, zabezpieczysz ich wioskę przed zalaniem i zbieraniem smerfojagód. Ich największym wrogiem jest Gargamel, który chce je schwytać, by je zjeść. Pomaga mu w tym niezbyt mądry kot o imieniu Klakier.

Poznaj imiona wszystkich Smerfów!

Postaci ze Smerfów jest tak wiele, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Jednak niektóre z nich są bardzo charakterystyczne i pojawiają się prawie każdym odcinku tej kultowej bajki. Poznajmy najpopularniejsze nazwy Smerfów.

Papa Smerf

Najstarszy i najmądrzejszy smerf, pozostałe stworki traktują go jak mentora i ojca. Zna wiele zaklęć, jednak używa ich wyłącznie, aby ochronić swoich podopiecznych. Jako jedyny nosi czerwone spodnie i czapkę oraz siwą brodę.

Ważniak

Jest prawą ręką Papa Smerfa, jednak jest tak przemądrzały, że inne smerfy, zamiast doceniać jego wiedzę, często się irytują. Poznamy go po okularach i książkach.

Smerfetka

Jedyny smerf, który jest dziewczynką. Jak jedyna również nosi złote włosy, które wystają spod białej czapeczki, w którą wpięty jest kwiatek. Poza tym nie przyniósł jej bocian, a stworzył zły Gargamel, który chciał wykorzystać ja do zbawienia innych smerfów. Jej ulubione zajęcie to podlewanie kwiatów.

Maruda

Smerf, który jest wiecznie niezadowolony. Nigdy nie ma własnych pomysłów, jednak uważa, że te innych są beznadziejne. Zawsze mruży oczy i zaciska pięści.

Pracuś

To smerf, który potrafi wszystko naprawić, buduje wynalazki i maszyny, które nie zawsze działają, tak jak trzeba. Jest prawdziwą złotą rączką, nosi białe ogrodniczki, czapkę budowlańca, a w ręku ma młotek.

Osiłek

To najsilniejszy ze wszystkich smerfów. Na jego ręku znajduje się tatuaż w kształcie serca przebitego strzałą. W swoim domku ma siłownie, gdzie spędza dużo czasu.

Łasuch

To prawdziwy obżartuch, a zarazem idealny kucharz. Gotuje dla całej wioski, a jego specjalnością są ciasta. Poznamy go po czapce kucharskiej.

Ciamajda

To prawdziwa łamaga, smerf, który zawsze się przewraca. Czasem ma dobre pomysły, jednak nikt nie traktuje go poważnie. Uderzanie się w głowę to jego najczęstsze zajęcie.

Śpioch

Niezależnie od tego, gdzie się znajduje, spanie nie jest dla niego żadnym problemem. Niestety nie nadaje się do żadnej pracy, ponieważ ma trudności ze skupieniem.

Laluś

To smerf, który jest zapatrzony w siebie. W jego ręku znajduje się lusterko, a w czapce kwiatek. Uważa się za najpiękniejszego smerfa w całej wiosce, często popada w samo zachwyt.

Zgrywus

Postaci ze Smerfów zawsze można poznać po przedmiotach, które trzymają w ręku. Zgrywus zawsze ma w nich prezent niespodziankę, który po otwarciu wybucha. Poza tym żarty i dowcipy to to, co wychodzi mu najlepiej.

Złośnik

To smerf, który zawsze się denerwuje, jego zdania prawie zawsze zaczynają się od słów: Jak ja nie cierpię…denerwuje się nie tylko na inne smerfy, ale również na wszystko, co go otacza.

Smerfuś

To smerf, który jest niemowlakiem, zajmuje się nim Papa Smerf, jednak jego zdolności nie są jeszcze znane. Wiadomo natomiast, że jest odporny na zaklęcia, a jego pierwsze słowo to Gargamel.

Dziadek Smerf

Pojawia się dopiero w 6 serii o Smerfach, staje się najstarszym z nich i wszyscy nazywają go Dziadziusiem. Nosi żółte spodenki i czapkę, a jego biała broda ciągnie się za nim, zaczepiając o laskę, którą trzyma w ręku.

Poeta

Smerf, który zawsze ma przy sobie pióro i pergamin, na którym spisuje swoje wiersze. Inne smerfy uważają, że jest nadwrażliwy na piękno i nie chcą słuchać jego wierszy.

Marzyciel

Jest jednym ze smerfów, które pojawiły się już od pierwszych odcinków. Marzyciel żyje w krainie marzeń i często daje ponieść się fantazji. Lubi leżeć i patrzeć na niebo.

Malarz

Prawdziwy artysta, który nosi czerwoną malarską pelerynę i czarną muchę. Zawsze ma przy sobie farby, pędzel i kartkę, na której maluje, gdy nachodzi go wena, najchętniej Smerfetkę i krajobrazy.

Sasetka

Jest jednym z najmłodszych smerfów, które pojawiły się w późniejszych seriach. Jako jedyna uważa, że Gargamel nie jest taki zły i nazywa go Papciem Gargamelem. Stara się przekonać inne smerfy do ich największego wroga.

Imiona innych bohaterów Smerfów – poznaj ich wszystkich!

Pamiętajmy, że w bajce o Smerfach występuje ich o wiele więcej. Znamy nie tylko te wyżej wymienione, ale również między innymi: Farmera, Krawca, Drwala, Górnika, Nata, Gapika, Dublera, Niechluja, Doktora, Dzikusa, Harmoniusza, Architekta, Reportera, Cherlaka, Kochasia, Strażaka, Tropiciela, Tchórza, Dumałę, Mazgaja, Jubilera, Sportowca, Pychcia, Naczelnika, Paranoika, Narratora, Lesera, Śmiałka oraz wiele innych.

Innymi bohaterami, których chętnie oglądają zarówno najmłodsi, jak i ich rodzice są:

 • Gargamel — czarnoksiężnik, któremu zależy przede wszystkim na złapaniu Smerfów.
 • Klakier – rudy kot Gargamela, który potrafi zamruczeć w ludzkim języku, poza tym pomaga Gargamelowi, którego uważa za głupka.
 • Hogata – jest to brzydka wiedźma, której zależy na tym, by znów być piękną.
 • Nicpoń — uczeń Gargamela, który ma go za idiotę, jednak mu pomaga. Jest nie tylko samolubny, ale również leniwy.
 • Matka Natura i Ojciec Czasu
 • Homnibus – czarodziej, przyjaciel Papa Smerfa, z którym gra w szachy
 • Pieszczoch – pies, który mieszka w wiosce Smerfów
 • Piórek — bocian, który przynosi Smerfy
 • Smerfptak – czerwony ptak podobny do wróbla
 • Pasibrzuch – jest olbrzymem, który lubi jeść
 • Chlorinda — wiedźma, która nie lubi miłości i piękna
 • Wiewiór — przyjaciel smerfa Dzikusa
 • Baltazar – ojciec chrzestny Gargamela
 • Pirlouit — paź królewski
 • Grenda – czarownica, która przyjaźni się ze smerfami
 • Gerard — król, który przyjaźnie się ze Smerfami