Zarówno ciąża, jak i karmienie piersią to wyjątkowy czas dla kobiety. Stanowi on jednak spore wyzwanie. Jedną z kwestii, z którą musi zmierzyć się mama jest zadbanie o odpowiednią, zdrową i zróżnicowaną dietę. Rodzi to wiele pytań o bezpieczeństwo tak podstawowych produktów i dodatków jak majonez. Chcąc pomóc przyszłym i obecnym mamom, które chcą jeść zdrowo przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym znajdą odpowiedź na temat bezpieczeństwa jedzenia majonezu w ciąży oraz podczas karmienia piersią.
Czy karmiąca kobieta może jeść majonez?
Zanim odpowiemy na to pytanie, warto przypomnieć czym właściwie jest majonez. Mówiąc najprościej, jest to dodatek w formie sosu, w którego skład wchodzą jajka, olej roślinny, ocet lub sok cytrynowy. Coraz częściej do majonezów dodaje się również inne składniki takie jak zioła, przyprawy czy musztarda, by wzmocnić jego smak. Proces przygotowania majonezu polega na emulgowaniu jajek z olejem, co tworzy kremową konsystencję. Czytając tę definicję majonezu można stwierdzić, że jest to produkt, w którym trudno dopatrzyć się czegoś szkodliwego. Nie jest to jednak prawdą. Obecnie majonez produkowany przemysłowo często powstaje z wykorzystaniem wielu dodatków i konserwantów, wśród których wymienić możemy barwniki, emulgatory, gumę ksantanową, alginian sodu oraz wiele, wiele innych.
Ponadto, podstawowe składniki majonezu są produktami, które często powodują reakcję alergiczną zwłaszcza w połączeniu z tak szeroką listą chemicznych dodatków. Z tego właśnie powodu, karmiącym kobietom zaleca się ostrożne podejście do majonezu i spożywanie go jedynie w umiarkowanych dawkach. Poza tym, po spożyciu tego dodatku warto dokładnie obserwować dziecko – jeśli pojawią się objawy alergiczne należy zrezygnować z tego produktu oraz skonsultować się z lekarzem.
Kolejnym zagrożeniem, jakie wiąże się z majonezem jest fakt, że produkowany jest on z surowych, ucieranych z tłuszczem jaj. Mogą być one siedliskiem bakterii salmonelli, odpowiedzialnej za poważną chorobę, jaką jest salmonelloza. Choroba ta nie przeniknie z mlekiem matki i nie zarazi dziecka, niemniej jednak może tak osłabić jej organizm, że doprowadzi do zaniku laktacji. Wybierając majonez warto więc zawsze sprawdzić, czy jest to produkt pasteryzowany. Pasteryzacja sprawia bowiem, że bakterie salmonelli giną. Nawet wówczas jednak warto podchodzić do majonezu ze sporą rezerwą.
Majonez w ciąży – czy można ją jeść?
Podobnie sprawa wygląda w przypadku spożywania majonezu przez kobiety w ciąży. Długa lista chemicznych dodatków z całą pewnością nie jest zdrowa dla rozwijającego się płodu. Co więcej, salmonella, które mogą być zarażone jajka stosowane w produkcji majonezu stanowi zagrożenie nie tylko dla kobiety, ale również jej dziecka. Czy jednak oznacza to, że nie kobieta w ciąży powinna całkowicie zrezygnować ze spożywania majonezu? Dla wielu pań może być to trudne, szczególnie, że stanowi on w naszym kraju bardzo częsty dodatek do wielu różnych potraw. Na szczęście, nie jest to konieczne.
Warto poszukiwać majonezów o prostym, jak najbardziej naturalnym składzie upewniając się jednocześnie, że wybrany przez nas sklepowy produkt został pasteryzowany. Wówczas spożywanie go w ograniczonych ilościach nie powinno mieć negatywnego wpływu na zdrowie matki i dziecka. Możemy również zdecydować się na samodzielne przygotowanie majonezu domowego. Potrzebujemy jedynie jajek, oleju roślinnego oraz soku cytrynowego. By tak przygotowany majonez był całkowicie bezpieczny należy użyć sprawdzonej metody pasteryzowania jajek w domowych warunkach – wystarczy jedynie zanurzyć je w kąpieli wodnej o temperaturze 60 stopni Celsjusza na ok 3-3,5 minut. Co ważne, temperatura nie może być wyższa by białko jajka się nie ścięło.
Wpływ majonezu na zdrowie karmiącej mamy
Majonez jest pysznym i chętnie stosowanym dodatkiem. Czy jednak jego spożywanie może przynieść korzyści karmiącej mamie? Jak się okazuje, nie do końca. Co prawda w majonezie znajdziemy tłuszcze roślinne oraz białko niezbędne w regeneracji organizmu po porodzie, niemniej jednak jego ilości nie są na tyle duże by zapomnieć o ewentualnych zagrożeniach. Majonez może stanowić także źródło witamin takich jak witamina A, witamina D, witamina E, i witamina K. Ponownie jednak, nie jest to produkt, który w znacznym stopniu uzupełnia ich niedobory.
Co zamiast majonezu?
Wiemy już, że spożywanie majonezu w ciąży nie przynosi zbyt wielu korzyści zarówno matce, jak i dziecku. Niemniej jednak okres ciąży i karmienia piersią rządzi się swoimi prawami i kobietom w tym czasie należą się posiłki, które będą nie tylko wartościowe, ale również smaczne. Warto więc skorzystać ze zdrowych alternatyw. Wśród nich wymienić może połączenie jogurtu naturalnego z ulubionymi przyprawami, serek kremowy, oliwę z oliwek i ocet balsamiczny, sos guacamole na bazie awokado, pomidorów, cebuli i przypraw. Zdrowych możliwości jest więc naprawdę mnóstwo. Warto z nich skorzystać bez obaw o samopoczucie, zdrowie i rozwój swojego dziecka.
Cześć! Jestem Kamila i z wykształcenia jestem lekarzem pediatrą i mamą trzech małych szkrabów – Antosia, Kaliny i Tomka. Jestem redaktorką naczelną Planetadziecka.pl, gdzie dzielimy się z wami naszymi doświadczeniem z wychowania dzieci i nie tylko!