Każda kuchnia oparta jest na wszelkiego rodzaju przyprawach, dzięki, którym potrawy staja się smaczne i tak wyjątkowe. Cynamon jest jedną z nich, najpopularniejszym okresem, w którym ta rozgrzewająca i pachnąca przyprawa króluje to jesień i zima, gdy chętnie pijemy herbatę z jego dodatkiem. Czy kobiety w ciąży również mogą go używać, czy jest on bezpieczny dla dzieci?
Właściwości cynamonu dla ciężarnych
Każda kobiet, dowiadująca się, że jest w ciąży, przewartościowuje swoje dotychczasowe życie, a dobro dziecka staje się dla nie najważniejsze. Jedną ze zmian jest dieta, która ma być nie tylko zdrowa, ale także pełna składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowo rozwijania się ciąży. Zaczynają wiec zastanawiać się i szuka informacji na temat produktów codziennego użytku, by dowiedzieć się, co jest szkodliwe, a co warto włączyć do swojej diety. I tak nasuwa się również pytanie dotyczące przyprawy, jaką jest cynamon.
Lekarze uważają, że cynamon jest zbawienną przyprawą w leczeniu wielu dolegliwości i ma działanie:
- Przeciwzapalne
- Przeciwgrzybiczne
- Przeciwbakteryjne
- Przeciwcukrzycowe
- Antynowotworowe
- Poprawiające krążenie krwi
- Obniżające ciśnienie krwi
- Regulujące cykl miesiączkowy
Okazuje się jednak, że nie każdy może jeść cynamon, ponieważ powinny unikać go osoby borykające się między innymi z problemami z pęcherzykiem żółciowym oraz właśnie kobiety w ciąży.
Cynamon najczęściej kojarzy nam się z herbatą, szarlotka, winem lub ryżem. Jest to jedna z najstarszych przypraw na świecie, której używali już Egipcjanie, jako perfumy. Mimo że zawiera on w swoim składzie witaminy z grupy B, K oraz wiele przeciwutleniaczy, takich jak luteinę, likopen, cholinę czy karoten, to ma również działanie rozkurczowe. Oznacza to niestety, że dla kobiet w ciąży nie jest on do końca bezpieczny, ponieważ może prowadzić do przedwczesnych skurczów i porodu. Cynamon w ciąży w dużych ilościach może także doprowadzić do przekrwienia naczyń krwionośnych w miednicy.
Cynamon w ciąży – czy można go jeść?
Jedzenie cynamonu w ciąży nie jest bezpieczne, zwłaszcza w zwiększonej ilości, ponieważ w swoim składzie zawiera on taki składnik jak kumaryna. Jest on dla kobiet w ciąży niebezpieczny, bo naukowcy jasno informują o tym, że ma on negatywny wpływ na rozwój płodu, a dokładnie na rozwój wzroku. Nie warto, jest zatem ryzykować. Jeśli zjadłam cynamon w ciąży w małej ilości, to nie muszę iść z tym faktem od razu do lekarza, zwłaszcza jeśli jest to jednorazowa sytuacja i spożyłyśmy go w niewielkiej ilości, jako dodatek na przykład do deseru.
W ciąży nawet herbata z dodatkiem cynamonu nie jest dla kobiet w pełni bezpieczna, należy wiec zrezygnować z tego przysmaku aż do jej rozwiązania. Należy pamiętać, że cynamon ma właściwości rozkurczowe, co może doprowadzić do skurczy i wcześniejszego porodu.
To, że jedzenie cynamonu w ciąży nie jest wskazane, nie oznacza, że musimy z niego całkowicie rezygnować na dziewięć miesięcy. Należy jednak ograniczyć go do minimum, by nie stwarzać niepotrzebnego zagrożenia dla płodu. W żadnych „mądrych” książkach nie znajdziemy informacji dotyczących tego, ile cynamonu może spożywać kobieta w ciąży i jaka jego tygodniowa dawka może być szkodliwa. Warto jest wiec dla bezpieczeństwa i własnego spokoju wykluczyć go ze swojej diety.
Alternatywy dla cynamonu w ciąży
Ze względu na kumarynę, która znajduje się w składzie cynamonu, a przypominamy, że nie jest ona bezpieczna dla płodu i jego rozwoju, należy z niego zrezygnować. Na szczęście istnieją alternatywne przyprawy, które możemy wykorzystać, by zastąpić tę przyprawę. Najpopularniejsza jest wanilia, którą możemy kupić w sklepach w postaci laski. Nie tylko pięknie pachnie, ale również jest bardzo smaczna. Panie w ciąży stosują także cukier waniliowy lub kawę rozpuszczalną, które mają charakterystyczny smak. Nie zaleca się dodawania do potraw kakao w dużej ilości, jednak sporadycznie ono również może zastąpić nam cynamon, zwłaszcza, że w jego składzie znajdują się antyoksydanty, która są dla kobiet w ciąży bardzo korzystne.
Cynamon w ciąży – jeść czy nie?
Cynamon a ciąża to częsty znak zapytania dla pań, które spodziewają się dziecka. Jeśli zjadłam cynamon w ciąży całkiem nieświadomie, to nie ma powodu do paniki, ponieważ mała, jednorazowa ilość tej przyprawy na pewno nie zaszkodzi płodowi. Najważniejsze jest jednak by znać umiar i starać się zastępować go innymi smacznymi i aromatycznymi przyprawami. Ze względu na jego skład, a dokładnie kumarynę, na okres kolejnych dziewięciu miesięcy warto jest go w miarę możliwości całkowicie odstawić. Kobiety powinny na ten czas zrezygnować także z innych przypraw, jakimi są między innymi: aloes, lukrecja, kozieradka, gałka muszkatołowa, szałwia, tymianek, rozmaryn, curry, kurkuma, żen- szeń czy chmiel lub jałowiec. Ciąża nie trwa wiecznie, warto jest wiec na te kilka miesięcy skupić się na zdrowiu i bezpieczeństwu dziecka i odstawić produkty, które mogą mu zagrażać.
Cześć! Jestem Kamila i z wykształcenia jestem lekarzem pediatrą i mamą trzech małych szkrabów – Antosia, Kaliny i Tomka. Jestem redaktorką naczelną Planetadziecka.pl, gdzie dzielimy się z wami naszymi doświadczeniem z wychowania dzieci i nie tylko!